Kardynał Kazimierz Nycz. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Maja 2020

Kard. Kazimierz Nycz z ambony apeluje o ochronę państwa prawa. Zatrważające słowa

Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny odbywającej się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Podczas liturgii zaapelował do rządzących m.in. o wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie wyborów prezydenckich.

Jak podaje Polsat News, w nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz najwyższej rangi, w tym m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą oraz premier Mateusz Morawiecki. Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej w świątyni przebywała jednak ograniczona liczba wiernych.

W trakcie homilii kardynał ocenił, że "w tych dniach, tygodniach i miesiącach czegoś nam brakuje". I dodał: "To jakieś niespełnienie, ograniczenie jest po ludzku usprawiedliwione, dlatego tym bardziej wołamy, aby nie zwątpić: »Pan mym Pasterzem, niczego mi nie braknie«".

Jarosław Kaczyński próbował ukryć pewne informacje na swój temat? Napoje wysokoprocentowe i imprezyJarosław Kaczyński próbował ukryć pewne informacje na swój temat? Napoje wysokoprocentowe i imprezyCzytaj dalej

Kardynał Kazimierz Nycz zachęcał do dialogu

Jak przekazuje polsatnews.pl, hierarcha, odnosząc się do ostatniego komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, przekazał, że "racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje całokształt takich warunków społecznego, w jakich ludzie mogą najpełniej, najszybciej, rozwijać i osiągać swoją własną doskonałość, a więc człowiek na pierwszym miejscu".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wydało się. Szymon Hołownia nie podpisze bardzo ważnej ustawy. Biedroń i Zandberg w ostrych słowach
2. Już jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnować

Nie zabrakło także odwołania do nadchodzących wyborów prezydenckich. Kard. Nycz zapewnił, że Kościół "nie ma mandatu, by uczestniczyć w politycznych sporach", jednak jego misją jest pozostanie "sumieniem narodu" oraz "pełne życzliwości przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na wszystkich uczestnikach życia społecznego i politycznego".

W dalszej części homilii metropolita warszawski zaapelował zarówno do rządzących, jak i przedstawicieli opozycji, by "wypracowali stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich". Duchowny zachęcał, by "w dialogu między stronami poszukiwać takich, które nie budziłyby wątpliwości prawnej i podejrzenia nie tylko naruszenia obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Od jutra nowe godziny robienia zakupów. Ważne zmiany, które dotkną wszystkich
  3. Rada Ministrów właśnie wprowadza zmiany, o których musicie wiedzieć. Chodzi o obostrzenia
  4. Tadeusz Rydzyk ma dzisiaj urodziny. Tak wyglądała jego kariera
  5. A więc jednak. Nagle podjęto decyzję w sprawie funkcjonowania galerii handlowych, niespodziewana zmiana
  6. Lot z Polski, którego jeszcze nie było. Pierwsze takie połączenie w historii tanimi liniami

Źródło: polsatnews.pl