Kardynał Gulbinowicz został pochowany w Olsztynie.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Listopada 2020

Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec

Poznaliśmy szczegóły pogrzebu kardynała Gulbinowcza. Wobec decyzji papieża Franciszka duchowny nie mógł zostać pochowany z przysługującymi hierarchom honorami. W efekcie spoczął poza wrocławską katedrą.

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada. Informację o śmierci duchownego potwierdziło na Twitterze Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. "Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie", napisano w mediach społecznościowych. Gulbinowicz odszedł w wieku 97 lat. Ostatnie tygodnie życia hierarcha spędził w szpitalu.

Zagadką pozostawało miejsce pogrzebu. Przypomnijmy, że ze względu na decyzję Watykanu kardynałowi odmówiono zwyczajowego pochówku w katedrze. Papież Franciszek zakazał mu ponadto używania insygniów biskupich.

Rozporządzenie Stolicy Apostolskiej miało związek z doniesieniami, według których Gulbinowicz dopuszczał się czynów pedofilskich wobec nieletnich i brał czynny udział w tuszowaniu nadużyć innych kapłanów, w tym m.in. skazanego za gwałty Pawła K., który poprzednio był przenoszony z parafii do parafii.

Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. "Jeżeli ma pani mózg i potrafi liczyć", gościom puściły nerwyCzytaj dalej

"W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich", napisano w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

Kardynał Gulbinowicz pochowany w Olsztynie

Pogrzeb hierarchy odbył się w poniedziałek. Z informacji przekazanych przez dziennik "Fakt" wynika, że metropolita wrocławski spoczął na cmentarzu miejskim przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Dodajmy, że znajdują się tam również mogiły rodziców Henryka Gulbinowicza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Miejsce pochówku do ostatniej chwili było owiane tajemnicą. Ze względu na prośbę bliskich kardynała szczegóły planowanych obrzędów nie zostały zawczasu podane do wiadomości publicznej.

Doskonałe wieści, mBank wprowadza spektakularną nowość. Usługa pomoże tysiącom klientówDoskonałe wieści, mBank wprowadza spektakularną nowość. Usługa pomoże tysiącom klientówCzytaj dalej

Bezimienne wieńce

Według "Faktu" w ceremonii udział wzięło jedynie kilka osób z najbliższego otoczenia hierarchy. Wpływ na taki stan rzeczy miały zapewne zarówno kontrowersje dotyczące czynów duchownego, których szczegóły opublikowano, gdy Gulbinowicz był już w szpitalu, jak również obecna sytuacja epidemiczna.

Co ciekawe, zdaniem gazety grób kardynała jest obecnie bezimienny. Nazwisko metropolity wrocławskiego nie pojawiła się ani na tabliczce, ani na złożonych na grobie wieńcach pogrzebowych.

Warto przypomnieć, że wobec doniesień dotyczących ofiar duchownego radni Białegostoku zdecydowali o odebraniu mu honorowego obywatelstwa miasta. Podobna sytuacja miała miejsce we Wrocławiu.

Niejasnym jest, czy Gulbinowicz zostanie pozbawiony przyznanego mu Orderu Orła Białego oraz Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: Fakt

Zaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłZaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"