Kardynał Dziwisz. LUKASZ GAGULSKI/East News
Źródło: LUKASZ GAGULSKI/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 21 Listopada 2020

Co ukrywa kardynał Dziwisz? "Prawdopodobnie wie tyle, że naruszyłoby to watykańską rację stanu"

Kardynał Dziwisz powinien odpowiedzieć na zarzuty przez komisją watykańską? Watykanista w rozmowie z RMF FM skomentował doniesienia po emisji reportażu "Don Stanislao". Tymczasem doniesienie do prokuratury złożył już polityk Lewicy.

Przypomnijmy, że doniesienia o kardynale Dziwiszu wywoływały kontrowersje jeszcze w 2017 roku. Wówczas "Głos Wielkopolski" wskazywał, że sekretarz papież miał tuszować afery pedofilskie w Kościele katolickim. Do sprawy odnosił się Marco Politi. - W Watykanie dużo mówiło się o skandalu z arcybiskupem Juliuszem Paetzem, oskarżanym o molestowanie kleryków, ale po raz pierwszy pada w tej sprawie nazwisko Stanisława Dziwisza - mówił dla RMF FM.

Zmiany wśród prowadzących Zmiany wśród prowadzących "Pytanie na śniadanie". Niespodziewanie powraca zwolniony dziennikarz, TVP podjęło decyzjeCzytaj dalej

Czy kardynał Dziwisz stanie przed niezależną komisją? Pojawiło się też zawiadomienie do prokuratury

Już trzy lata później, po premierze materiału "Don Stanislao" o sprawie w o wiele mocniejszych słowach powiedział inny watykanista - profesor Arkadiusz Stempin. - Kardynał Dziwisz wie tyle na temat przypadków krycia pedofilii przez Watykan, że naruszyłoby to watykańską rację stanu - podawał dla RMF FM.

Reportaż TVN-u przedstawił hierarchę w nie najlepszym świetle. Jednym z kolejnych zarzutów było przyjmowanie łapówek. Antybohater materiału podczas jego przygotowywania nie chciał odnieść się do niepokojących informacji. Zrobił to dopiero po emisji, ale dla włoskiej prasy. Wskazywał, że jest gotowy na stanięcie przez niezależną komisją.

Obrazy WTV"Nauczycielka nazwała nas osobami zaburzonymi, terrorystkami". Próbował protestować podczas nauczania zdalnego, poniósł konsekwencjeCzytaj dalej

- Los kardynała McCarricka, czyli jego deklasacja do stanu świeckiego, los kardynała Gulbinowicza, są tymi przykładami, które dowodzą, że przynajmniej Watykan i ta frakcja, bo tam też toczy się walka na śmierć i życie, jest zdecydowana konsekwentnie implementować wykładnię polityka Franciszka o "zero tolerancji". Nie werbalnie, jak to czynił Jan Paweł II, tylko w katolickiej realpolitik - komentował dla RMF FM profesor Stempin.

Dwuakapitowe, krótkie stanowisko dotyczące kardynała Dziwisza wydała także Konferencja Episkopatu Polski. Hierarchowie wyrazili nadzieję na wyjaśnienie sprawy oraz podziękowali kapłanowi za wieloletnią służbę u boku Jana Pawła II.

Stan Bronisława Komorowskiego się pogorszył i przewieziono go do szpitala. Najnowsze informacje ws. zdrowia b. prezydentaStan Bronisława Komorowskiego się pogorszył i przewieziono go do szpitala. Najnowsze informacje ws. zdrowia b. prezydentaCzytaj dalej

Po emisji reportażu o kardynale Dziwiszu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wykonał badanie opinii publicznej. Wynika z niego, że aż 51% ankietowanych zdecydowanie lub raczej zgadza się z tezą, że Jan Paweł II nie podjął zdecydowanych działań, żeby zapobiegać seksualnym nadużyciom ze strony duchownych. Jedynie 23% uczestników badania zdecydowanie lub raczej nie zgodziło się z tezą.

W rozmowie z RMF FM watykanista zalecił, by podejrzenia rozwiała komisja watykańska, a nie polska "komisja utworzona przez polskich biskupów, w większości kolegów kardynała Dziwisza". Warto jednak zaznaczyć, że zawiadomienie do prokuratury złożył już europarlamentarzysta z Wiosny Roberta Biedronia - Łukasz Kohut. Organy ścigania jeszcze nie podjęły konkretnych działań.

Materiał Marcina Gutowskiego wywołał też reakcję mieszkańców rodzinnej miejscowości kardynała Dziwisza - Raby Wyżnej, która jest rządzona przez bliskich lub współpracowników hierarchy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

- Obejrzałem program o Stanisławie Dziwiszu. Uważałem go za dobrego człowieka, ale teraz mam wątpliwości, czy to, jak nam się przedstawiał, to była jego prawdziwa twarz. Powinien wyjaśnić nam, jak było naprawdę. Nie może milczeć, bo są to zbyt poważne oskarżenia - wskazywał w rozmowie z "Faktem" pan Tadeusz.

Wszystko wskazuje na to, że lokalna społeczność również domaga się pilnego wyjaśnienia sprawy. – Oglądałam fragmenty reportażu. Moim zdaniem wszystko, co w nim pokazano, musi zostać wyjaśnione. Jeśli kardynał dopuścił się takich rzeczy, to powinien ponieść konsekwencje. W domu rodzinnym nie rozmawiamy o tej sprawie. Moi rodzice cenią kardynała i nie wierzą, że byłby zdolny do takich rzeczy - podawała inna rozmówczyni "Faktu".

Bracia Sekielscy nie zamierzają jednak czekać na powołanie komisji. Trwają już prace nad kolejnym materiałem, tym razem o pontyfikacie Jana Pawła II.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"

Źródło: [RMF FM/FAKT/Rzeczpospolita]