Kardynał Dziwisz w trakcie Konferencji Światowych Dni Młodzieży.. LUKASZ GAGULSKI/East News
Źródło: LUKASZ GAGULSKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Października 2020

Kardynał Dziwisz ma nagłe i rzekome problemy z pamięcią, gdy mowa o ofiarach pedofilii w Kościele, kuriozum. "Pierwszy raz słyszę"

Kardynał Dziwisz zapewnia, że nie miał pojęcia o liczbie ofiar Marciala Maciela Degollado. Sprawę czynów pedofilskich, których przez dekady dopuszczał się założyciel Legionu Chrystusa, była latami kryta prze władze Watykanu. Hierarcha zapewnia, że nie wiedział o zawieszeniu postępowania w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

Szczegóły wystąpienia kardynała Stanisława Dziwisza, który w "Faktach po Faktach" rozmawiał z dziennikarzem TVN Piotrem Kraśką, przytacza portal Gazeta.pl. Na początku rozmowy skupiono się na temacie księdza Jana Wodniaka, który dopuścił się aktów pedofilii wobec ministranta. Przypomnijmy, że wieloletni osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II miał zostać poinformowany o sprawie wiele lat temu. Hierarcha przekonuje jednak, że nie miało to miejsca. – Chcą przerzucić na mnie odpowiedzialność. Ja tej odpowiedzialności nie miałem. Nie miałem wiedzy. To jest inna diecezja – zapewniał.

Piotr Kraśko nie szczędził szczerych słów. Co powiedzą Kaczyński i Morawiecki? Może być aferaPiotr Kraśko nie szczędził szczerych słów. Co powiedzą Kaczyński i Morawiecki? Może być aferaCzytaj dalej

Kardynał Dziwisz: "Ja pierwszy raz słyszę o tym od pana"

Głównym tematem programu był jednak Jan Paweł II oraz kwestia tuszowania pedofilii w Kościele katolickim w czasie jego pontyfikatu. Dziwisz, jeden z najbliższych współpracowników Wojtyły, wskazał, że papież "nigdy niczego nie ukrywał i nie chował".

W odpowiedzi Kraśko postanowił przytoczyć pewną historię, którą w 2019 roku podzielił się papież Franciszek. Zdaniem głowy Kościoła w chwili przedstawienia dokumentacji, która dotyczyła przypadku molestowania, Jan Paweł II miał powiedzieć do swego ówczesnego sekretarza Josepha Ratzingera : "Daj to do archiwum, wygrała druga partia". Dziwisz nie przypomina sobie jednak podobnej sytuacji. – To papież powiedział? Myślę, że tak to nie było – stwierdził.

Wówczas Kraśko wytoczył nieco cięższe działa, przytaczając przykład Marciala Maciela Degollado, który na początku lat 40. ubiegłego wieku założył w Meksyku Legion Chrystusa. O fakcie, że kapłan jest uzależniony od narkotyków i wielokrotnie dopuszczał się pedofilii, Watykan miał zostać poinformowany już kilka lat później.

Protest na ulicach Warszawy. Kobiety nie wytrzymały, znów muszą walczyć o swoje prawaProtest na ulicach Warszawy. Kobiety nie wytrzymały, znów muszą walczyć o swoje prawaCzytaj dalej

Degollado posługę pełnił jednak aż do 2006 roku. Wówczas, w czasie pontyfikatu Benedykta XVI, Kongregacja Nauki Wiary zdecydowała, że resztę życia duchowny powinien spędzić w odosobnieniu, skupiając się na pokucie i modlitwie. Meksykańskiego prezbitera nie spotkała żadna inna kara. Ksiądz-pedofil zmarł niedługo potem, w 2008 roku.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Przerażające nagranie z warszawskiego metra. Służby nie chciały zareagować, pasażerowie wzięli sprawy we własne ręce2. Pójdziesz do apteki i ostro się zdziwisz. Mało kto wie, że obowiązuje reglamentacja3. Policja interweniowała ws. mszy świętej. Ksiądz stanie przed sądem

Gazeta.pl przypomina, że z opublikowanego w roku ubiegłym raportu wynika, że od 1941 roku czynów pedofilskich dopuściła się przynajmniej 33 księży oraz 71 seminarzystów, którzy należeli do zgromadzenia. Ich ofiarami padło co najmniej 175 osób, a 60 z nich skrzywdzić sam założyciel Legionu Chrystusa. Marcial Maciel Degollado miał ponadto szóstkę własnych dzieci, które również padły ofiarą molestowania ze strony duchownego. Dochodzenie w sprawie zarzutów ciążących na Degollado było latami blokowane przez kardynała Angelo Sodano, sekretarza stanu w czasie pontyfikatu papieża Polaka. Po opublikowaniu raportu Sodano podał się do dymisji, która została przyjęta przez Franciszka.

Kraśko postanowił wypytywać kardynała Dziwisza, jak to możliwe, że przez lata Degollado miał tak imponujące wpływy w Watykanie. – Spotykaliście go. Nic nie sprawiło, że czerwona lampka się zapalała? – pytał dziennikarz TVN-u. Hierarcha zapewnia jednak, że o niczym nie wiedział. – Ja pierwszy raz słyszę o tym od pana. Jak te sprawy zaczęły wychodzić, pytałem jednego współpracownika [Maciela], czy on wiedział o tych sprawach. On mi powiedział szczerze: "Wierz mi, że myśmy w zakonie nie wiedzieli, potrafił się po prostu ukryć". Oni się dopiero dowiedzieli od legionistów z Ameryki. I wtedy się okazało, że prowadził podwójne życie, ale bardzo się z tym ukrywał. Bardzo boleję nad tym.

Prowadzący "Fakty po faktach" wskazał, że pod koniec lat 90., po tym, jak w Watykanie zjawiła się delegacja pokrzywdzonych przez meksykańskiego duchownego osób, rozpoczęło się śledztwo w sprawie Legionu Chrystusa. W tym samym roku zostało jednak zawieszone. – Pierwsze słyszę. Nie wiem, kto by mógł [dochodzenie] wstrzymać. Na pewno nie papież – zapewniał kardynał.

Dziwisz zapewniał, że podobne sprawy nie przechodziły bezpośrednio przez sekretariat papieża, a sprawą zajmować miał się kardynał Ratzinger oraz Angelo Sodano. Zdaniem hierarchy Jan Paweł II "sam nie mógł wszystkiego robić, bo od tego są urzędy watykańskie", wobec czego "od razu wskazywał i przesyłał do urzędów, żeby tymi sprawami się zajmowali". I dalej: "A urzędy, jak urzędy, jedne działają sprawnie, drugie powoli. W każdym razie ta sprawa szła, nie została odłożona".

Według arcybiskupa seniora archidiecezji krakowskiej Wojtyła nigdy nie uciekał od tematu pedofilii w instytucji, zawsze kierując się troską o czystość Kościoła oraz o dobro pokrzywdzonych ludzi.

źródło: Gazeta.pl

Joanna Kurowska i wzruszające wspomnienia o Dariuszu Gnatkowskim. Nie każdy zna prawdę o aktorze, łzy napływają do oczuJoanna Kurowska i wzruszające wspomnienia o Dariuszu Gnatkowskim. Nie każdy zna prawdę o aktorze, łzy napływają do oczuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przywoziliśmy je niemal kartonami. Czesi przestają produkować jeden z ulubionych słodyczy Polaków
  2. Jasnowidz Jackowski nie ma dobrych wieści. Sytuacja wymknie się spod kontroli, będą nowe restrykcje
  3. Czy kary za śmiecenie w lesie muszą być wyższe, aby przemówić ludziom do rozsądku? Najnowsze odkrycie leśników zatrważa
  4. Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem
  5. Ksiądz myślał, że nikt nie zobaczy, co robi w internecie? OMZRiK nagłaśnia niewiarygodnie skandaliczne wpisy
  6. Kierowca BMW przegrał z warunkami pogodowymi. Wideo