Reakcje na film o kardynale Dziwiszu. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Listopada 2020

Dotarli do mieszkańców miejscowości, z której pochodzi kardynał Dziwisz. Dawni sąsiedzi przerwali milczenie

Dokument o kardynale Dziwiszu wywołał burzę. Popularny dziennik postanowił sprawdzić reakcje mieszkańców rodzinnej wsi hierarchy na materiał "Don Stanislao". Film najwyraźniej podzielił społeczność Raby Wyżnej.

Film produkcji TVN "Don Stanislao. Druga twarz krdynała Dziwisza" wywołał ogromną burzę wśród opinii publicznej. Dokument przedstawił wiedzę, jaką na temat nadużyć seksualnych ze strony duchownych miał posiadać wieloletni sekretarz Jana Pawła II. Zobrazował ponadto podejrzane układy finansowe, jakie łączyły Dziwisza m.in. z Marcialem Macielem Degollado, założycielem Legionu Chrystusa.

Czy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzytaj dalej

Nadal pozostaje niejasne, w jakim stopniu szczegóły działań hierarchów docierały do Wojtyły. Część widzów nie dowierza ponadto wszystkim zaprezentowanym w materiale informacjom. Produkcja autorstwa Marcina Gutowskiego podzieliła mieszkańców Raby Wyżnej, rodzinnej miejscowości kardynała.

Reakcje na film o kardynale Dziwiszu

Do wsi dotarli dziennikarze "Faktu". Zaznaczono, że wiele osób nie chciało wystąpić pod nazwiskiem, wskazując, że gminą do dziś rządzi rodzina hierarchy. Wszyscy byli jednak niezwykle zainteresowani tematem i w dniu emisji tłumnie usiedli przed telewizorami.

Michał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyMichał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyCzytaj dalej

Relacja dziennika zapewnia dość szeroki przekrój miejscowych – od 18-latków począwszy, na emerytach skończywszy. Reakcje są równie zróżnicowane.

– Obejrzałem program o Stanisławie Dziwiszu. Uważałem go za dobrego człowieka, ale teraz mam wątpliwości, czy to, jak nam się przedstawiał, to była jego prawdziwa twarz. Powinien wyjaśnić nam, jak było naprawdę. Nie może milczeć, bo są to zbyt poważne oskarżenia – wskazuje w rozmowie z "Faktem" pan Tadeusz.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Biedronka znów zaskoczyła. W sieciówce kupisz supertanio produkty do domu, które sprawią Ci wiele radości
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

O konieczności wyjaśnienia sprawy mówi z kolei pani Joanna. – Oglądałam fragmenty reportażu. Moim zdaniem wszystko, co w nim pokazano, musi zostać wyjaśnione. Jeśli kardynał dopuścił się takich rzeczy, to powinien ponieść konsekwencje. W domu rodzinnym nie rozmawiamy o tej sprawie. Moi rodzice cenią kardynała i nie wierzą, że byłby zdolny do takich rzeczy.

"Stasiu jest niewinny"

Zdecydowana większość mieszkańców Raby zdaje się jednak nie dowierzać, by ich "ukochany Stasiu" był zdolny do podobnych zachowań. Część pamięta go z miejscowych ulic. Najstarsi siedzieli z nim w szkolnej ławce.

Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w "Kropce nad i"Czytaj dalej

– Widziałam fragmenty reportażu w telewizji. Wiem, że nie byłby zdolny do rzeczy, które tam pokazano. Poznałam go osobiście, gdy byłam młodsza. Ksiądz Dziwisz jest przyjacielem mojego dziadka i wiele razy nam pomógł – mówi 18-letnia Patrycja.

81-letni pan Jerzy stwierdza z kolei, że bez wątpienia "Stasiu jest niewinny". Jak twierdzi, byli szkolnymi kolegami, a kardynał Dziwisz to "dobry człowiek i zasłużona postać dla miejscowości i ojczyzny".

Pani Jadwiga wskazuje, że dokumentu nie widziała. Nie sądzi jednak, by hierarcha był zdolny do podobnych czynów. – Kardynała nie znam osobiście, ale zapamiętałam go jako dobrego człowieka. Nie sądzę, by mógł się dopuścić takich czynów – zaznacza.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Objawy chorób serca, które dostrzeżesz gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Niezwykle pyszna surówka z ogórków kiszonych. Jest ważny powód, aby ją jeść
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Uwaga, będą duże zmiany w pogodzie. Zacznie się w piątek. Trzeba uważać zwłaszcza nad morzem
  7. Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków