Ofiara kardynała Gulbinowicza sprzeciwiła się żałobnej mszy w jego intencji, odprawionej planowo przez arcybiskupa.. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Listopada 2020

"Plucie ofiarom w twarz". Rodzina nie chce ujawnić miejsca pochówku Gulbinowicza, ale już teraz pojawiają się ostre głosy

Ofiara kardynała Gulbinowicza sprzeciwiła się żałobnej mszy w jego intencji, odprawionej planowo przez arcybiskupa. Zdaniem Karola Chuma, który oskarżył hierarchę o wykorzystywanie seksualne, to jawny wyraz braku szacunku wobec jego ofiar.

W związku z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich, jakiego przez lata dopuszczał miał się kardynał Henryk Gulbinowicz, krycia księży-pedofilów, w tym przenoszonego z parafii do parafii Pawła K., oraz współpracy z SB papież Franciszek zakazał duchownemu używania insygniów biskupich. Hierarcha otrzymał jednocześnie zakaz uczestniczenia w celebracjach. Odmówiono mu ponadto zwyczajowego pochówku w katedrze.

"W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich", napisano w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

Datę i miejsce pochówku hierarchy wyznaczyła jego rodzina. O szczegółach nie poinformowano jednak opinii publicznej. Przekazano jednak informację dotyczącą mszy żałobnej, która zostanie odprawiona w intencji Gulbinowicza.

Seksuolog wystawił Tadeuszowi Rydzykowi diagnozę. Jest druzgocąca, ale mu się należałaSeksuolog wystawił Tadeuszowi Rydzykowi diagnozę. Jest druzgocąca, ale mu się należałaCzytaj dalej

Kardynał chowany przez "arcybiskupa z całą świtą kapłanów"

Nabożeństwo odbędzie się w piątek, 20 listopada, o godz. 10 w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Wrocławska archidiecezja podała przy tym, że "eucharystię będzie sprawował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, wraz z najbliższymi współpracownikami".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Pobrało ją milion osób na telefon, a okazało się, że jest skrajnie niebezpieczna. Natychmiast pozbądź się aplikacji
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

To, jak wskazuje "Gazeta Wyborcza", rozwścieczyło Karola Chuma, mężczyzny, który poprzednio oskarżył kardynała o molestowanie.

W jego opinii msza żałobna odprawiona przez arcybiskupa będzie obejściem decyzji papieża oraz napluciem w twarz ofiar zmarłego hierarchy.

Nie pojawi się już w Nie pojawi się już w "Pytaniu na śniadanie". "Stacja mówi perfidne plugastwa"Czytaj dalej

Sprzeciw wobec mszy żałobnej kardynała

"Jako ofiara kardynała Henryka Gulbinowicza w imieniu własnym i innych ofiar stanowczo protestuję i sprzeciwiam się przed Tobą Eminencjo, oto że mimo kar nałożonych przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka na wyżej wspomnianego będzie miał on odprawioną mszę żałobną, celebrowaną przez arcybiskupa Józefa Kupnego wraz z innymi kapłanami", czytamy w liście wystosowanym przez Chuma do Nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio. Pismo trafiło również do abp. Kupnego.

W dalszej części przytaczanego przez "Wyborczą" listu oskarżyciel duchownego wystosowuje kilka pytań do arcybiskupa.

"Jaką miarą sprawiedliwości, współczucia i zrozumienia wobec ofiar kieruje się arcybiskup Józef Kupny, aby za przestępcę seksualnego odprawiać mszę żałobną w takiej oprawie? Dlaczego za ukaranego kardynała mszę żałobną nie odprawi »zwykły« ksiądz? Czy kiedykolwiek za przestępcę odprawił mszę arcybiskup z całą świtą kapłanów, w dodatku będąc jego przyjacielem z tej samej archidiecezji?".

Karol Chum nie pozostawia wątpliwości: "To jest plucie mnie i innym ofiarom w twarz. To jest obchodzenie kary nałożonej przez Papieża. To próba uhonorowania kardynała za zbrodnie. To jest podłość w obliczu nas ludzi i Boga".

"Temu się sprzeciwiam! Na to się nie godzę!", pisze na zakończenie.

"Niech odpoczywa w pokoju!"

Planowana msza żałobna w intencji Gulbinowicza wpisywałaby się w narrację abp. Stanisława Gądeckiego, który w oficjalnym komunikacie wskazywał, że popełnione przez hierarchę zbrodnie nie wymarzą jego zasług.

"Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób. Niech odpoczywa w pokoju!", pisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

źródło: Gazeta Wyborcza

W TVP już nawet się nie kryją. Jacek Kurski wręczył 100 tys. zł. bliskiej osobieW TVP już nawet się nie kryją. Jacek Kurski wręczył 100 tys. zł. bliskiej osobieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozę
  2. Jesienią częściej niż zwykle jesz imbir? Miej się na baczności, możesz sobie poważnie zaszkodzić
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Podczas podróży samochodem może dojść do najgorszego
  6. Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna prace