kara. Pixabay/Ichigo121212Źródło: Pixabay/Ichigo121212
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 29 Września 2020

Czy popieracie zwiększenie kar dla skazanych za wykorzystywanie dzieci?

Skrzywdzenie osoby nieletniej karane jest w Polsce więzieniem - można w nim spędzić od 5 do 30 lat. W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół tuszowania pedofilii przez Kościół, a także szerszego dostępu do pornografii dziecięcej w Internecie, podejrzanych o popełnienie przestępstwa jest coraz więcej. Czy kary za pedofilię powinny się zwiększyć?

Sędziowie przyznają różny wymiar kary dla różnych rodzajów przewin. W zależności od tego, w jakim wieku była ofiara, w więzieniu można przesiedzieć więcej lat.

Dziennikarka Polsatu nie wytrzymała. W ostrych słowach napisała co myśli, fani się nie spodziewali: Dziennikarka Polsatu nie wytrzymała. W ostrych słowach napisała co myśli, fani się nie spodziewali: "Żenadometr wywaliło"Czytaj dalej

Wymiar kary za pedofilię

Należy rozdzielić karę również według rodzaju przewiny - molestowanie nie jest tym samym, co gwałt i kary za popełnienie tych dwóch przestępstw są różne. Za "niechciany dotyk" na nieletnim poniżej 15. roku życia oskarżonemu może grozić 15 lat pozbawienia wolności. Kara minimalna wynosi 2 lata.

Jeśli dziecko zostanie zgwałcone, w zależności od okoliczności czynu i wieku skrzywdzonego, kara może wynosić od 5 do nawet 30 lat pozbawienia wolności. Wcześniejsze przepisy, przed nowelą wprowadzoną w zeszłym roku, zakładały za to przestępstwo maksymalnie 15 lat więzienia. Górna granica została podniesiona i wielu jest usastysfakcjonowanych zaostrzeniem kary. Czy warto wprowadzać kolejne zmiany idące w tę stronę?

Postępowanie wobec pedofilii w Polsce

Następna kuriozalna wpadka w Wiadomościach TVP. Teraz naprawdę ich poniosło, możecie się uśmiaćNastępna kuriozalna wpadka w Wiadomościach TVP. Teraz naprawdę ich poniosło, możecie się uśmiaćCzytaj dalej

Osoba, która popełniła czyn pedofilski i została za niego skazana, nawet po wyjściu z więzienia nie będzie do końca oczyszczona. W 2018 roku Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało rejestr najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli, na którym w tamtym momencie znalazło się prawie 800 osób. Do tego spisu wgląd ma każdy.

W polskich więzieniach w maju 2020 roku przebywało aż 868 osób zamkniętych za pedofilię, wśród nich jeden ksiądz i jeden zakonnik. Biorąc pod uwagę skalę wykrywanych skandali o podłożu pedofilskim w Kościele, duchownych za kratami nie jest zbyt wielu. Dziś został również ogłoszony wyrok zamykający sprawę głośnego bohatera filmu "Tylko nie mów nikomu", który nie poniesie konsekwencji za czyny sprzed lat.

Ponadto fundacja Nie lękajcie się tworzy mapę pedofilii w polskim Kościele, która pozwala na zlokalizowanie poszczególnych przypadków i zgłoszeń. Polski wymiar sprawiedliwości nie angażuje się jednak w ten projekt.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Ze zwykłego puree ziemniaczanego zrobiła jesienny majstersztyk kulinarny. Wszystko za sprawą 2 dodatkowych składników
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

źródło: [pikio.pl][gov.pl][gazetaprawna.pl][polskatimes.pl]

Prowadzący Prowadzący "Pytanie na śniadanie" natychmiast wyrzucony z pracy. Skomentował, co myśli, nikt się nie spodziewał słów tego typuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już niedługo ponad 14 tys. Polaków dostanie specjalne wezwania. Powód będzie zaskoczeniem
  2. Zofia Klepacka wywołała ogromne oburzenie w Warszawie. Poszło o plakat
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News