Dzięki Kalkulatorowi Kolejki Szczepionkowej można obliczyć, kiedy zostaniemy zaszczepieni. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 6 Stycznia 2021

Możecie sprawdzić, jakie jest wasze miejsce w kolejce. Powstał Kalkulator Kolejki Szczepionkowej

To zaskakujące z jak niewielu informacji Kalkulator Kolejki Szczepionkowej może wskazać, które miejsce w rządowym harmonogramie szczepień zajmujemy. Poza danymi podawanymi przez osobę chcącą skorzystać ze szczepionki, stworzony przez doktorantkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominikę Miszewską oraz lekarkę Aleksandrę Zając kalkulator bierze pod uwagę również dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia.

  • Doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska oraz lekarka Aleksandra Zając stworzyły Kalkulator Kolejki Szczepionkowej
  • Kalkulator na podstawie prostych danych wylicza orientacyjne miejsce zajmowane w kolejce do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi
  • Bazuje on na danych podawanych przez resort zdrowia, który zakłada 850 tys. szczepień tygodniowo oraz chęć przyjęcia szczepienia w społeczeństwie na poziomie 47 proc.

Dzięki dziełu dwóch zdolnych kobiet możecie dzięki Kalkulatorze Kolejki Szczepionkowej dowiedzieć się kiedy przyjdzie kolej na waszą pierwszą dawkę szczepionki, jeszcze zanim otrzymacie informacje o możliwości skorzystania z tej szansy.

Oczywiście Kalkulator Kolejki Szczepionkowej podaje wynik orientacyjny i zakłada najbardziej optymistyczną wersję terminu, w którym dojdzie do zaszczepienia. Niemniej stanowi on źródło cennej wiedzy, chociażby orientacyjnej.

Lekarka i doktorantka stworzyły Kalkulator Kolejki Szczepionkowej

W związku ze skandalem wokół szczepień gwiazd poza kolejnością, wiele osób może z ciekawością spojrzeć na Kalkulator Kolejki Szczepionkowej. Kilka odpowiedzi pozwoli algorytmowi ustalić, ile osób jest przed nami..

Rząd ogłasza, że szczepieni będą przeprowadzane według klucza. Nie od razu szczepionka stworzona przez Pfizera i BioNTech będzie powszechna. Na razie z opcji zaszczepienia się skorzystać może personel medyczny oraz rodzice wcześniaków. Zgodnie z zapowiedzią Michała Dworczyka, szefa KPRM, 25 stycznia ruszą szczepienia grupy pierwszej.

Została zwolniona z WUM. Teraz ujawnia kulisy szczepienia artystów poza kolejnościąZostała zwolniona z WUM. Teraz ujawnia kulisy szczepienia artystów poza kolejnościąCzytaj dalej

Dzięki wysiłkowi doktorantki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominiki Miszewskiej oraz lekarki Aleksandry Zając, każdy może sprawdzić, kiedy zgodnie z informacjami podawanymi przez resort zdrowia spodziewać się może zaszczepienia. Kalkulator Kolejki Szczepionkowej to również efekt działań firmy Omni Calculator.

Kiedy będziesz mógł się zaszczepić?

Wystarczy, że na stronie Kalkulatora Kolejki Szczepionkowej udzielisz odpowiedzi na kilka pytań. W celu poznania przybliżonego czasu podania pierwszej oraz drugiej dawki szczepionki wskaż między innymi to, ile masz lat, czy cierpisz na choroby przewlekłe, czy jesteś pracownikiem/pacjentem DPS-u, albo funkcjonariuszem służb mundurowych.

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej

Źródło: screen Kalkulator Kolejki Szczepionkowej

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej

Źródło: Kalkulator Kolejki Szczepionkowej

Zgodnie z przykładem powyżej, osoba mająca 26 lat i będąca czynna zawodowo, jednak niecierpiąca na choroby przewlekłe i niepracująca w służbie zdrowia może spodziewać się, że przed nią zaszczepionych zostanie od 8 do blisko 15 mln innych ludzi.

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej podaje również orientacyjne daty przyjęcia każdej z dawek szczepionki oraz prognozowanego momentu, gdy zaszczepiony pacjent uzyska odporność. Należy jednak pamiętać, że nie są to sztywne daty.

Dane bazują na najbardziej optymistycznym modelu

Zgodnie z informacjami od twórczyń Kalkulatora Kolejki Szczepionkowej otrzymywane przez nas wyliczenia to nic innego jak wynik podanych przez nas samych danych oraz założeń Ministerstwa Zdrowia. Resort zakłada, że w ciągu tygodnia będzie szczepił 850 tys. ludzi, a wskaźnik chęci szczepień wynosi 47 proc. Kalkulator powołany został do życia z czystej, ludzkiej ciekawości.

- Po aferze związanej ze szczepieniem celebrytów przeciwko COVID-19 poza kolejnością, w głowach milionów Polaków pojawia się pytanie - jak daleko jestem w kolejce i kiedy mam szansę się zaszczepić? Obliczyłam, że jestem w kolejce za co najmniej 8 mln 233 tys. 568 Polakami - mówiła cytowana przez "Polska The Times" oraz Onet Natalia Nazim z Omni Calculator.

Źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: