Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 18.08.2020. Konferencja prasowa Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "#StopLGBT". N/z: Krzysztof Kasprzak, Kaja Godek. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 13 Stycznia 2021

Kaja Godek obraziła środowisko LGBT, 16 osób ją pozwało. Jest zapowiedź apelacji od decyzji sądu

W maju 2018 na antenie Polsat News aktywistka fundacji Życie i Rodzina Kaja Godek stwierdziła, że osoby homoseksualne są "zboczone". Po tej wypowiedzi 16 działaczy środowisk LGBT złożyło do Sądu Okręgowego pozew o ochronę dóbr osobistych, domagając się przeprosin od Kai Godek. We wtorek warszawski sąd w całości oddalił powództwo, obciążając działaczy kosztami postępowania. Reprezentujący ich mec. Kozłowski zapowiedział złożenie apelacji od wyroku.

Kaja Godek się wywinęła?

Wypowiedź Kai Godek na antenie Polsat News padła w kontekście irlandzkiego referendum w kwestii złagodzenia przepisów aborcyjnych. -  Irlandia nie może być określana jako kraj katolicki, jeżeli tam premierem jest zadeklarowany gej, który obnosi się ze swoją dziwną orientacją (...) swoje zboczenie, publicznie, ludziom - powiedziała wtedy Godek.

Dopytywana o to, czy bycie osobą homoseksualną pociąga za sobą bycie "zboczeńcem", potwierdziła swoje słowa. - To jest zboczony, tak - obstawała przy swoim stanowisku aktywistka fundacji Życie i Rodzina Kaja Godek.  

Wypowiedź ta była powodem złożenia przez 16 działaczy środowisk LGBT pozwu o ochronę dóbr osobistych do Sądu Okręgowego w Warszawie. Powodowie domagali się od Kai Godek przeprosin w związku z jej homofobiczną wypowiedzią. 

We wtorek pełnomocnik Kai Godek mec. Hubert Kubik podał jednak do wiadomości, że Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo działaczy w całości, obciążając ich ponadto kosztami postępowania. - Sąd zgodził się z naszym stanowiskiem, że powodowie nie mają legitymacji czynnej w sprawie, ponieważ żadna z wypowiedzi Kai Godek do nich się nie odnosiła - tłumaczył mec. Kubik. 

Mec. Kubik dał ponadto do zrozumienia, że zgodnie z wtorkowym wyrokiem dopatrywanie się naruszenia dóbr osobistych w przypadku wypowiedzi Kai Godek przyrównać można do podobnego oskarżenia, które mogliby wysunąć wszyscy Polacy odnośnie wypowiedzi takich jak: "Wszyscy Polacy to złodzieje". - Można się bowiem spotkać z poglądami, w myśl których przedstawiciele określonych grup, środowisk itp. powinni mieć przyznane prawo dochodzenia roszczeń za naruszenie dóbr osobistych, nawet jeśli wypowiedź ich nie dotyczy wprost, nie są jej bezpośrednimi adresatami - stwierdził mec. Kubik.

Odmiennego zdania jest reprezentujący działaczy środowisk LGBT radca prawny Wojciech Kozłowski, który zaznaczył także, że według Sądu Okręgowego wypowiedź Kai Godek "wykraczała poza dopuszczalne ramy wypowiedzi", chociaż ze względu na jej generalny charakter "indywidualne osoby nie mają prawa wnosić w tym zakresie powództwa".

Już dziś wieczorem TVP pokaże film o Amber Gold. Ma uderzyć w Donalda Tuska i jego synaJuż dziś wieczorem TVP pokaże film o Amber Gold. Ma uderzyć w Donalda Tuska i jego synaCzytaj dalej

Będzie odwołanie

Reprezentujący 16 działaczy środowisk LGBT mec. Wojciech Kozłowski podkreślił, że nie zgadza się z wtorkowym wyrokiem sądu i złoży od niego apelację. - Wykładnia prawa musi być dynamiczna i uwzględniać zjawiska społeczne. Zjawiskiem społecznym jest to, że w tej chwili są lżone całe grupy, tak jak członkowie społeczności LGBT+ - tłumaczył.

- Więc jeśli nie wolno lżyć jednej osoby, to tym bardziej 5 mln osób, nawet jeśli tylko niektórzy z nich poczuli się urażeni i wnieśli powództwo - skwitował mec. Kozłowski. Wtorkowy wyrok skomentowała także sama Kaja Godek.

Z satysfakcją informuję, że Sąd Okręgowy w Warszawie podzielił argumentację moich obrońców i oddalił w całości powództwo dotyczące słowa 'zboczenie' oraz innych moich wypowiedzi o LGBT. 16 homoaktywistów nie udowodniło, że mają legitymację czynną, tj. że wypowiedzi o homoseksualistach bezpośrednio ich dotyczą - pochwaliła się Kaja Godek na Facebooku.

Źródło: rmf24.pl, Polsat News, wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: