Justyna Pochanke była twarzą TVN od niemal 20 lat.. Screen z "Faktów" TVNŹródło: Screen z "Faktów" TVN
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Lipca 2020

Pilne upomnienie w stronę TVN przez KRRiT, zarzucono publicznie kłamstwo Justynie Pochanke. Czy dlatego odeszła?

Justyna Pochanke została bohaterką upomnienia ze strony KRRiT. Interwencja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczyła rozmowy przeprowadzonej przez dziennikarkę z prof. Magdaleną Środą, której tematem był projekt zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Stwierdzono, że Pochanke była "niewystarczająco przygotowana", w efekcie "wprowadzając odbiorców w błąd".

Szczegóły sprawy przytacza portal tvp.info. W artykule przypomniano, że przed trzema miesiącami, w kwietniu bieżącego roku, do Sejmu trafił projekt "nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – »Zatrzymaj aborcję«". Temat obywatelskiego projektu był szeroko komentowany w mediach i, rzecz jasna, poruszono go również na antenie TVN24.

Monika Kurska nie otrzymywała alimentów od Jacka Kurskiego? Na jaw wychodzą również inne pikantne szczegóły i kulisy rozwoduMonika Kurska nie otrzymywała alimentów od Jacka Kurskiego? Na jaw wychodzą również inne pikantne szczegóły i kulisy rozwoduCzytaj dalej

Strona internetowa TVP Info zwraca uwagę, że zdaniem Pochanke "wrzuca się projekt bezwzględnego zaostrzenia ustawy o aborcji, z zakazem nawet, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu", mimo że wspomniany projekt nie dotyczył takiej sytuacji. Jak czytamy, w odpowiedzi na skargę jednego z widzów sprawą zajęła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Justyna Pochanke miała wprowadzić w błąd odbiorców

"Przeprowadzona analiza wykazała, że w audycji przekazano nieprawdziwą informację na temat prac sejmowych nad obywatelskim projektem ustawy »Zatrzymaj aborcję«. Słowa prof. Magdaleny Środy (cyt.) »jeśli chodzi o ustawę, którą wprowadza rząd (...)«, nie wskazywały, że jest to projekt obywatelski, lecz rządowy", czytamy w oświadczeniu KRRiT przytaczanym przez wspomniany serwis.

Joanna Kurska musiała interweniować podczas wesela. Nieznane fakty imprezy nowożeńców od zapleczaJoanna Kurska musiała interweniować podczas wesela. Nieznane fakty imprezy nowożeńców od zapleczaCzytaj dalej

"Ta wypowiedź nie została sprostowana przez prowadzącą, która zadając wcześniej prof. M. Środzie pytanie odnoszące się do tej kwestii – sama stwierdziła m.in. (cyt.) ...»wrzuca się projekt zaostrzenia aborcji (...)«. ", dowodzi kolejno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie żyje wielokrotnie nagradzana dziennikarka TVP. Polskę obiegła tragiczna wiadomość
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Na grzyby lepiej na piechotę, inaczej możliwa grzywna. Zażądają zapłaty nawet 500 zł
 

W uzasadnieniu stanowiska dodano, że "taki sposób zaprezentowania opinii publicznej przedmiotowego zagadnienia można odebrać jako niewystarczające przygotowanie do dyskusji ze strony dziennikarki prowadzącej audycję, skutkujące wprowadzeniem odbiorców w błąd". W efekcie KRRiT miało skierować do władz TVN-u pismo, w którym zaznaczono, że "rolą dziennikarzy przeprowadzających wywiady jest m.in. moderowanie przekazu, a więc jednoczesne odnoszenie się do treści przekazywanych podczas jego trwania, w tym również czuwanie nad jego poziomem merytorycznym".

Przypomnijmy, że przed dwoma tygodniami Justyna Pochankę zaskoczyła telewidzów, rezygnując z pracy w stacji, której twarzą była przez ostatnie 19 lat. Dziennikarka podziękowała wówczas całej ekipie tworzącej "Fakty" oraz telewidzom, którzy, jak twierdzi Pochanke, "byli dla niej siłą i dowodem na to, że nie wszystko da się podzielić". – Ten zawód to moja pasja. Dostałam więcej, niż sobie wymarzyłam, i dałam z siebie, ile mogłam – zaznaczyła wówczas, tłumacząc swe odejście. I choć nie sposób stwierdzić tego w sposób jednoznaczny, nie można w stu procentach wykluczyć, że decyzja dziennikarki mogła mieć pewien związek z opisywaną powyżej sprawą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Ogromna akcja w kraju, wielu zatrzymanych. Chodzi o wysoko postawione osoby
  2. Ogromny pożar samochodu, poparzoną kobietę znaleziono pod wiaduktem, nie żyje. Tragedia na S8
  3. Wirusolog twierdzi, że koronawirus to sztuczny twór
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Polski rząd podjął decyzję. Ważna informacja dla osób jadących za granicę

Źródło: tvp.info

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!