Jurek Owsiak
Źródło: facebook/Jurek Owsiak
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 1 Grudnia 2019

Jurek Owsiak o sytuacji polskiej służby zdrowia. Poruszające, smutne słowa

Jurek Owsiak uczestniczył w konferencji "Stany naglące w neonatologii 2019 - Praktyczna Neonatologia". Za pośrednictwem Facebooka opowiedział o wyposażaniu szpitali w sprzęty medyczne, służące ratowaniu noworodków. Jednocześnie zwrócił uwagę na to, w jak trudnej sytuacji znajduje się polska służba zdrowia.

Owsiak opowiedział o „programie Infant Flow” i sprzęcie służącym do wspomagania oddechu u wcześniaków. Wszystkie 325 ośrodków w Polsce zostało wyposażonych w sprzęt WOŚP.

- Dzisiaj w szpitalach pracują już urządzenia IV generacji, sprzęt absolutnie kosmiczny i już nie nazywamy tego „Infant Flow”. Dzisiaj to 760 różnych urządzeń, ale wszystkie one ratują życie noworodków, które nie są w stanie samodzielnie oddychać. To dzięki nam wszystkim, czyli wszystkim wspierającym Fundację WOŚP, możemy skutecznie ratować ich życie - czytamy w jego wpisie.

Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)Czytaj dalej

Jednocześnie jednak inicjator WOŚP nie wykazuje znaczącego entuzjazmu. Jak zaznaczył we wstępie, "nie będzie pieśń radości ani słodka pogawędka".

Jurek Owsiak o sytuacji polskiej służby zdrowia

Owsiak już od jakiegoś czasu podkreśla, że polska służba zdrowia znalazła się na zakręcie. Podczas konferencji podkreślał rolę empatii, bez której, wiele się nie zmieni.

- Empatia powinna być zakodowana i powinno się jej uczyć już na uczelniach. To jest podstawa pracy lekarza i nawet czyni tę pracę lżejszą. A dochodzą do nas takie sytuacje, jak jakiś karygodny poród w szpitalu, nieprzyjęcie pacjenta przez lekarzy, SOR, na którym ktoś czeka cały dzień, a nazajutrz umiera. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - mówił Owsiak.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Za kulisami "07 zgłoś się", rozgrywał się gorący romans. Kultowy aktor miał wtedy żonę i dzieci

2. W Polsce sytuacja bez precedensu. Chcą eksmitować księdza z celi

3. Nawet kret nie pomaga na zatkany zlew? Mamy sprawdzone rozwiązanie

4. Polak w niewyobrażalny sposób zaatakował chore dziecko. Nie mieści się w głowie

5. Księża nie płacą, jak reszta Polaków. Obowiązuje ich specjalny system podatkowy

6. Mycie twarzy octem jabłkowym to nowy trend. Już po tygodniu buzia zmienia się nie do poznania