Lider WOŚP Jurek Owsiak skomentował obecną sytuację epidemiczną. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Listopada 2020

Jurek Owsiak wydał nagły i pilny apel. "Szpitale, nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek"

Lider WOŚP Jurek Owsiak udzielił obszernego wywiadu Wirtualnej Polsce. Mówiąc o "wieloletnich zaniedbaniach", szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skomentował działania rządu w czasie pandemii oraz poinformował o planach fundacji na najbliższe miesiące.

Już w ciągu pierwszych miesięcy pandemii WOŚP przeznaczył na walkę z koronawirusem sprzęt o wartości 48,8 mln zł. Do szpitali, DPS-ów czy hospicjów trafiły niezbędne łóżka, respiratory, oraz profesjonalne, trójwarstwowe maseczki ochronne. Obecnie fundacja skupia się na zakupie łóżek, a Jurek Owsiak apeluje do szpitali: – Jeżeli macie nakaz stworzenia oddziału covidowego, nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek! My wam damy łóżka, a nawet dodatkowe respiratory!

Hubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyHubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyCzytaj dalej

Jurek Owsiak: "Respirator to nie termometr"

W rozmowie z Katarzyną Domagałą z Wirtualnej Polski lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jasno ocenia obecny stan polskiej służby zdrowia. – Zapaść ma miejsce. Nie mam co do tego wątpliwości – mówi Owsiak, przyczyn zjawiska dopatrując w "wieloletnich zaniedbaniach ze strony rządu wobec systemu ochrony zdrowia, a szczególnie nieprzemyślanych działań w ostatnich kilku miesiącach".

Jako najbardziej dobitny przykład nieprzemyślanych decyzji szef WOŚP wskazuje słynny zakup respiratorów. – Otóż mówimy o respiratorach kupionych w urągających warunkach, kiedy trwa druga fala pandemii COVID-19, a o życie walczy tysiące ludzi. To jest nie do przyjęcia! – wskazuje.

Dziś 65. urodziny obchodziłby Grzegorz Miecugow. Wybitny dziennikarz Szkła Kontaktowego odszedł w bardzo przykrych okolicznościachDziś 65. urodziny obchodziłby Grzegorz Miecugow. Wybitny dziennikarz Szkła Kontaktowego odszedł w bardzo przykrych okolicznościachCzytaj dalej

Owsiak zaznacza, że respirator to bardzo specjalistyczny sprzęt ratujący życie ludzkie i jeżeli się go kupuje, należy robić to z głową. – To nie jest termometr – mówi, po czym dodaje, że zakup sprzętu medycznego określają bardzo rygorystyczne zasady. – Zgodnie z prawem powinno być tak, że rząd informuje obywateli, jaka firma wygrała przetarg, jakie środki zamierza przeznaczyć na respiratory i jakiego typu są to urządzenia – precyzuje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Lider fundacji przekazał, że WOŚP zakupił specjalistyczne respiratory, które mogą działać w nieinwazyjny dla pacjenta sposób. Podczas pierwszej fali epidemii do polskich szpitali trafiły 34 sztuki. Jak zaznacza Owsiak, więcej nie było wówczas na rynku. – Kiedy usłyszeliśmy wtedy, że rząd kupił ich wtedy 2 tys., od razu zapytaliśmy ludzi związanych z tą branżą: gdzie jest ta chmura, w której jest 2 tys. respiratorów? – wskazuje w rozmowie z WP, dodając, że rządzący zakupili wówczas najdroższe respiratory na świecie.

Owsiak: "Szpital polowy na PGE Narodowym nie spełnia odpowiednich warunków"

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odniósł się do głosów, według których część sprzętu pochodzącego od rządu nadal stoi w placówkach i nie została rozpakowana. Według Owsiaka to wynik jakości zakupionych respiratorów. Wskazuje, że część z nich nie miała nawet rur, a zatem podstawowego elementu.

Widzę ogromną niespójność między tym, co mówi premier a rzeczywistością, której dowodem są apele szpitali o łóżka do intensywnej terapii. Cały czas słyszymy: mamy tysiąc respiratorów, mamy wolne łóżka, a jednocześnie my ciągle dostajemy prośby od szpitali o zakup właśnie łóżek covidowych – mówi Wirtualnej Polsce.

Jurek Owsiak zaznacza, że jeszcze w trakcie pierwszej fali pandemii pomoc dla polskich szpitali na zakup niezbędnego sprzętu przekroczyła 48 mln zł. Teraz fundacja skupia się na zakupie łóżek. Na ten cel przeznaczono już 16,5 mln zł, co pozwoliło na zakup 1340 sztuk.

Nie zabrakło i nawiązania do szpitala polowego na Stadionie Narodowym, który zdaniem Owsiaka "nie spełnia odpowiednich warunków, by leczyć chorych na COVID-19". W jego opinii postawione w nim łózka nie nadają się do leczenia pacjentów walczących o życie. – Patrząc na wszystkie dotychczasowe decyzje rządu, trudno się dziwić, że nie podjęto potrzebnych działań, aby przygotować się na drugą falę pandemii i doprowadzono do zapaści systemu ochrony zdrowia – wskazuje szef fundacji.

Zakup łóżek jest zatem obecnie priorytetem działaczy WOŚP. Owsiak nie wyklucza jednak, że wkrótce zbierane pieniądze zostaną przeznaczone również na inny sprzęt. – Cały czas trzymamy rękę na pulsie i obserwujemy, czego potrzebują szpitale – zapewnia.

Rozmówca Wirtualnej Polski wskazuje, że szpitale, które dostały polecenie stworzenia oddziałów covidowych, są pozastawiane same sobie. – Stąd nasz apel: jeżeli macie nakaz stworzenia oddziału covidowego, nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek! My wam damy łóżka, a nawet dodatkowe respiratory! – przekonuje szef Wielkiej Orkiestry.

Nikt z rządu nie podziękował

Owsiak nie pozostawia suchej nitki na decyzjach obozu Prawa i Sprawiedliwości. Wspomina przy tym planowany zakup 300 rządowych limuzyn czy przyznanie publicznym mediom niemal 2 mld zł rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe. Lider WOŚP stawia sprawę jasno: obóz władzy przespał okres wakacyjny i nie przygotował się należycie do drugiej fali koronawirusa.

W wywiadzie skomentowano również sprawę nadchodzącego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze względu na warunki epidemiczne będzie on, rzecz jasna, wyjątkowy. Owsiak zapewnia jednak, że organizatorzy dokładają wszelkich starań, by zbiórka się odbyła, nawet jeśli w całości przeniesie się do internetu.

Mamy przeczucie, że to wydarzenie jest bardzo potrzebne Polakom, bo od lat są bardzo zaangażowani w niesienie pomocy – mówi Wirtualnej Polsce.

Za kończenie Owsiaka zapytano, czy ktokolwiek z rządzących podziękował fundacji za pomoc niesioną w dobie pandemii. – Nikt – odpowiada krótko lider WOŚP.

źródło: WP abcZdrowie

Zofia Klepacka powraca i grzmi o Strajku Kobiet. Zofia Klepacka powraca i grzmi o Strajku Kobiet. "Nie widzę, aby homoseksualistów ktoś bił"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom
  2. Wypij go jeszcze przed śniadaniem. Od razu zauważysz duże zmiany w swoim ciele
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Zdradzili, co dalej z zakazem lotów. Podali warunki, wkrótce pasażerowie mogą wrócić na pokład Boeinga
  7. Polscy naukowcy dokonali bardzo ważnego odkrycia. Znaleźli niewiarygodnie dziwną planetę