Jurek Owsiak składa list. Facebook/Jurek Owsiak
Źródło: Facebook/Jurek Owsiak
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Lutego 2020

Jurek Owsiak nie wytrzymał. Pojechał na Nowogrodzką i nagrał film

Jurek Owsiak nie boi się komentować bieżących wydarzeń społecznych i politycznych. Trudno aby prowadząc kampanię walki z hejtem omijał w wydawaniu opinii parlamentarne ławy. Naturalnie zareagował więc na szeroko komentowany w mediach gest posłanki Lichockiej. W jej sprawie wystosował list, którego jednym z adresatów jest również Jarosław Kaczyński.

Przypominamy - kilka dni temu w czasie sejmowego głosowania nad budżetem, posłanka Joanna Lichocka skierowała środkowy palec w stronę polityków i polityczek opozycji. Tłumaczyła później, że jej zdjęcia i nagrania sa wyrwane z kontekstu a ona sama przecierała tylko oko. Sprawa bulwersuje tym bardziej, że podczas posiedzenia Sejmu obóz Zjednoczonej Prawicy zadecydował o przekazaniu 2 mld zł na państwowe media, szpitale i oddziały onkologiczne pozostawiając z ułamkiem tej kwoty.

Gest posłanki został bardzo szybko podłapany przez media. Lekarze oraz pacjenci doświadczający nowotworu w rodzinie bądź na samych sobie, dołączyli do #LichockaChallenge, robiąc sobie zdjęcia z wystawionym, środkowym palcem. Każdorazowo towarzyszył im ironiczny podpis. Do sprawy postanowił odnieść się również znający doskonale tragiczną sytuację w polskiej służbie zdrowia, organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Koniec z niedzielami wolnymi od handlu? Zmiany bardziej prawdopodobne, niż mogłoby się wydawaćKoniec z niedzielami wolnymi od handlu? Zmiany bardziej prawdopodobne, niż mogłoby się wydawaćCzytaj dalej

Jurek Owsiak reaguje na zachowanie Lichockiej

Owsiak postanowił napisać list, skierowany do posłanki. Prosi w nim o to aby Lichocka przeprosiła pozostałych parlamentarzystów oraz złożyła mandat. Do korespondencji dołożył m.in. ulotkę "Hejt mi nie gra". List w kilku kopiach wysłał zarówno do samej zainteresowanej, marszałek Sejmu jak i do prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Podróż do Sejmu i na Nowogrodzką nagrał a film zamieścił w sieci. O swoich planach informował już wcześniej za pośrednictwem facebooka. Tam również zamieścił treść listu, którą przytaczamy poniżej. Film z kolei obejrzeć można pod tym linkiem.

Pani Poseł,

Nazywam się Jerzy Owsiak. Jestem prezesem zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W związku z Pani zachowaniem w czasie debaty na temat przyznania TVP rekompensaty w wysokości 1 950 000 000 zł informuję, iż poczułem się osobiście obrażony pokazanym przez Panią obscenicznym gestem „f**k off”.

Pokazała Pani tym samym pogardę dla obywateli, w tym dla mnie - człowieka, który płaci podatki i z których to podatków utrzymywany jest polski parlament, a tym samym Pani dieta poselska.

Żądam od Pani, by w trakcie posiedzenia Sejmu z mównicy sejmowej przeprosiła Pani wszystkich posłów, a także wszystkich Polaków, za swoje obsceniczne zachowanie, po czym - by złożyła Pani swój mandat poselski i zrezygnowała z pełnienia zaszczytnej funkcji posła na Sejm RP.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, według badań opinii społecznej wcześniej realizowanych przez CBOS, a ostatnio przez firmę badawczo-analityczną IQS, jest od wielu lat organizacją o najwyższym zaufaniu społecznym spośród wszystkich instytucji życia publicznego w Polsce. W badaniach realizowanych w styczniu 2020 roku, zaufanie do Orkiestry zadeklarowało 87% Polaków.

Wynik ten upoważnia mnie, abym wystąpił z powyższym żądaniem. Pani zachowanie w sposób oczywisty dyskredytuje funkcję posła RP. W Polskim Sejmie takie zdarzenia nie mają prawa mieć miejsca. Niestety zdarzają się, co więcej – ma to miejsce coraz częściej i nie jest Pani jedyną osobą, która przekroczyła wszelkie granice przyzwoitości. Jest Pani jednak osobą, która w moim odczuciu przelała czarę goryczy.

Jerzy Owsiak

ZOBACZ TAKŻE:

1. Z ostatniej chwili. PZPN podjął decyzję w sprawie kary dla kibiców Legii

2. Ogromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłat

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata