Jolanta Kwaśniewska. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 23 Lipca 2020

Czy oddalibyście głos w wyborach na Jolantę Kwaśniewską? Jeszcze niedawno pierwsza dama brylowała w sondażach

Jolanta Kwaśniewska jest najlepiej ocenianą przez Polki i Polaków pierwszą damą. Sondaże nie pozostawiają na ten temat złudzeń. Jak się okazuje, wiele osób widziałoby ją również jako pełnoprawną panią prezydent. Był nawet moment, w którym uwzględniana w badaniach sondażowych miała spore szanse na wygraną w wyborach.

Jolanta Kwaśniewska była pierwszą damą w latach 1995-2005, pełniąc swoją funkcję dzięki wygranej męża, Aleksandra Kwaśniewskiego.

Wiemy, co z pierwszymi protestami wyborczymi. Sąd Najwyższy wydał decyzje, ważne doniesieniaWiemy, co z pierwszymi protestami wyborczymi. Sąd Najwyższy wydał decyzje, ważne doniesieniaCzytaj dalej

Jolanta Kwaśniewska prezydentem?

Na dwa lata przed końcem kadencji prezydenta Kwaśniewskiego pojawiły się pierwsze spekulacje o możliwości kandydowania Jolanty Kwaśniewskiej w wyborach. Zgodnie z konstytucją jej mąż nie mógł kandydować po raz trzeci. Wtedy też sondażownie zaczęły brać ją pod uwagę w badaniach. Jej poparcie plasowało ją zdecydowanie na pierwszym miejscu, a wynik oscylował w granicach 30%, co przy słabych notowaniach pozostałych kandydatów mogło być doskonałym startem do zwycięstwa w drugiej turze.

Atmosferę podgrzewało dodatkowo to, że sama zainteresowana nie dementowała plotek o starcie. W końcu nawet potwierdziła, że rozważa możliwość startu. Według komentatorów życia politycznego w tamtym okresie prowadziła również coś na kształt nieoficjalnej kampanii wyborczej. Dopiero pod koniec 2004 roku wydała oświadczenie, w którym poinformowała opinię publiczną, że nie zamierza kandydować w wyborach prezydenckich. Zaangażowała się w kampanię kandydata SLD Włodzimierza Cimoszewicza, zostając szefową jego sztabu wyborczego.

Niespodziewana wpadka w programie na żywo w TVP Info. Nie miał pojęcia, że wszyscy mogą go usłyszeć, zaskakujące scenyNiespodziewana wpadka w programie na żywo w TVP Info. Nie miał pojęcia, że wszyscy mogą go usłyszeć, zaskakujące scenyCzytaj dalej

Dziś Jolanta Kwaśniewska niezmiennie oceniana jest jako najlepsza w historii III RP pierwsza dama. W przeprowadzonym niedawno sondażu IBRiS dla WP wskazało ją aż 48,1 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się Agata Duda z wynikiem 20,6 proc. Najniższe miejsce na podium otrzymała Maria Kaczyńska: 16,6 proc. Stawkę zamykają Anna Komorowska (2 proc.) oraz Danuta Wałęsa (0,6 proc.).

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagły zwrot akcji, od jutra znika zakaz. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło 2. Rodzinie na środku autostrady zepsuł się samochód. To co zrobili później zakrawa na żarty (WIDEO) 3. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał

Niewiele jednak wskazuje, by Jolanta Kwaśniewska chciała kiedykolwiek ponownie rozważyć start w wyborach prezydenckich. Aktualnie jest skupiona na działalności swej fundacji "Porozumienie bez barier", która zajmuje się wyrównywaniem życiowych szans dzieci niepełnosprawnych, chorych i szczególnie pokrzywdzonych przez los, upowszechnianiem wiedzy na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych, popularyzowaniem zdrowego trybu życia przez ogólnokrajowe akcje prozdrowotne oraz walką ze społeczną dyskryminacją ze względu na wiek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Spojrzeli na rów i się zatrzymali. Nie zauważył zagrożenia, nie żyje. Tragedia
  3. Komitet Trzaskowskiego oficjalnie domaga się powtórzenia wyborów
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Uciekali przed horrorem. Mieli tylko jedno wyjście. Dramat w Europie. Nagranie wbija w fotel