Jerzy Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Listopada 2019

Jerzy Owsiak nagłaśnia tragedię w jednym z polskich szpitali. Rusza na pomoc

Jurek Owsiak postanowił interweniować w sprawie oddziału gdańskiego szpitala psychiatrycznego, któremu grozi likwidacja. Za pośrednictwem Facebook`a poinformował o tragicznym położeniu, w jakim znajduje się placówka oraz jak ważne jest, aby dalej funkcjonowała.

Jerzy Owsiak, na swoim facebookowym profilu przypomniał o tragicznej sytuacji, w jakiej znajduje się oddział dziecięco-młodzieżowy Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Wszyscy, pracujący w nim lekarze, złożyli wypowiedzenia. Jeżeli nie zostaną cofnięte, jedyny tego typu oddział na północy województwa pomorskiego, zostanie zamknięty.

Owsiak poinformował, że jego fundacja jest w trakcie lokowania specjalistycznego sprzętu medycznego w 37 tego typu oddziałach. M.in. 798 łóżek z szafkami oraz dodatkowa pościel, zostały zakupione z pieniędzy, uzyskanych z 1% podatku. Decyzję o ich zakupie, Owsiak podjął wraz z pojawieniem się pierwszych doniesień medialnych, na temat fatalnego stanu oddziałów dziecięcej psychiatrii.

wtv.pl - portal informacyjny"Gryź szybciej i na kasę!". Praca w dyskontach potrafi przypominać piekłoCzytaj dalej

 - Ten fatalny stan to oczywiście nie tylko brak sprzętu, czy brak miejsca, ale przede wszystkim brak lekarzy i personelu medycznego. Orkiestra jednak może zrobić to, co robi najlepiej, czyli wspomóc poprzez zakup urządzeń - zapewnia założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jerzy Owsiak walczy o oddziały psychiatryczne

Psychiatria, zwłaszcza specjalistyczna, jak ta dziecięca, mierzy się w Polsce z gigantycznym deficytem lekarzy. Omawiana, gdańska placówka, przyjmuje 50 pacjentów, mimo iż przygotowano zaledwie 35 miejsc.

 - Na dzień dzisiejszy brakuje w Polsce 68 tys. lekarzy i 100 tys. osób personelu medycznego. To nie kryzys, to zapaść, ale ten tragiczny stan rzeczy nie zwalnia nas nawet na moment, z obowiązku kupowania z wykorzystaniem z pieniędzy społecznych tam, gdzie szpitale pracują pełną parą i mają potrzeby wsparcia, najnowocześniejszego wyposażenia medycznego - podkreśla Owsiak.

Jurek Owsiak zapewnia dostarczenie sprzętu również do Gdańska. W planach ma dodatkowe kupno m.in. kardiomonitorów czy aparatów EEG. 

Jednocześnie, założyciel WOŚP podkreśla, że podczas, gdy organizacje i obywatele mobilizują swoje siły, szpitale nie otrzymują systemowego wsparcia.

 - Na wiadomość złą Fundacja, czyli my, obywatele, zareagowaliśmy natychmiast. Na wiadomość złą instytucje tak naprawdę za to odpowiedzialne - Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, rząd – nie reagują w ogóle, milczą. Nie zrobiono żadnego ruchu, nawet najmniejszego, czego dowodem jest hiobowa wieść z Gdańska - napisał Owsiak.

ZOBACZ TAKŻE:

1. 85-latek czekał, aż żona wyjdzie od dentysty 10 godzin. Niesamowite, co stało się gdy podeszła do niego straż miejska

2. Nagłaśniamy: antysemicki i antyromski żart w polskiej gazecie

3. Pieniądze na 13. emerytury się znalazły. W funduszu dla osób niepełnosprawnych

4. Zabiła je miłość do psów. Tragedia przy akcji ratunkowej w schronisku