Jarosław Kaczyński z bratem. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 6 Lutego 2020

Jarosław Kaczyński miał trudne relacje z ojcem? Fakty nie pozostawiają złudzeń

Jarosław Kaczyński nie miał dobrych relacji z ojcem? Wiele na to wskazuje. Dużo możemy wyczytać chociażby z biografii o Jarosławie Kaczyńskim pt. "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego" autorstwa Michała Krzymowskiego. Ojciec nie do końca dogadywał się ze swoimi synami, a w szczególności z Jarosławem. Powodów takiego stanu rzeczy było co najmniej kilka.

Rajmund Kaczyński walczył w Powstaniu Warszawskim i był porucznikiem Wojska Polskiego oraz inżynierem i nauczycielem akademickim. Był też mężem Jadwigi Kaczyńskiej i ojcem jednych z najbardziej wpływowych polityków w naszym kraju - Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Małżeństwo Jadwigi i Rajmunda Kaczyńskich było udane, przeżyli razem aż 56 lat. - "Mąż był do końca o mnie zazdrosny. To mnie bardzo bawiło, ale naprawdę czułam się ciągle kobietą, choć często zirytowaną lub rozśmieszoną. W tej chwili bardzo mi go brak. Umarł na raka płuc, palił za dużo" - mówiła przed laty pani Jadwiga Kaczyńska w "Vivie!".

"Nie wyszłam za mąż z rozsądku, ale chyba też nie z jakiejś wielkiej miłości. Na pewno zakochałam się w moim mężu, naturalnie. Rajmund zakochał się, ale potem rozmyślał. Ja także rozmyślałam. Wstydziliśmy się do tego przed sobą przyznać. Ale potem pobraliśmy się i myślę, że dobrze się stało. To był rok 1948. Nie mieliśmy nic, bo nasi rodzice stracili wszystko w czasie wojny i po wojnie" - a tak o swoim mężu i ich małżeństwie mówiła pani Jadwiga w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" w 2010 r.

Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabiaGdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabiaCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński nie miał dobrych relacji ze swoim ojcem? Był jego przeciwieństwem, ale nie jeśli chodzi o charakter i potrzebę dominacji

Kaczyńscy wiedli udane i spokojne życie, byli zgodną i kochającą się rodziną, wspólnie wychowującą dwóch synów - bliźniaków, Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Jednak, jak się okazuje, według rozmówców Michała Krzymowskiego, autora książki "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego", pan Rajmund nie najlepiej dogadywał się z Jarosławem. Głównym powodem tego miał być podobno dominujący charakter syna, który odziedziczył po nim, przez co często dochodziło między nimi do sporów. Ojcu nie podobało się także to, że synowie więcej siedzą w książkach, zamiast bardziej korzystać z życia. Znacznie więcej łączyło go z Lechem, który z chęcią grywał z nim w uważane przez niego za ,,męskie" gry i zabawy.

,,Rajmund Kaczyński jest postacią mało znaną i zagadkową. Naczelną rolę w życiu braci Kaczyńskich odgrywała matka Jadwiga. To ona decydowała jak wychować bliźniaków, szybko popchnęła ich w kierunku książek, chciała, by zdobyli dobre wykształcenie i rozpoczęli kariery naukowe. Ojciec nie do końca to akceptował" - mówi Michał Krzymowski, autor biografii o prezesie PiS.

Dziennikarz "Newsweeka" tłumaczy, że ojciec Kaczyńskich był przystojny, wysportowany i nie narzekał na brak powodzenia, miał łatwość w nawiązywaniu kontaktów damsko-męskich.

,,Lubił się podobać, lubił uwodzić, lubił być uwodzony" - opisuje dziennikarz.

W tych kwestiach synowie byli więc zupełnym przeciwieństwem ojca. Za to z pewnością wdali się w niego jeśli chodzi o charakter, szczególnie Jarosław. Rajmund Kaczyński miał bowiem silną potrzebę dominacji i kontrolowania wszystkiego.

,,Przyszły premier odziedziczył po nim zdolności przywódcze i przekonanie o słuszności swoich poglądów" - mogliśmy przeczytać w "Newsweeku", który opublikował jeden z fragmentów książki Krzymowskiego.

Zdecydowanie bardziej Rajmund Kaczyński faworyzował Lecha, gdyż ten miał słabszy charakter od Jarosława i rzadziej sprzeciwiał się ojcu. Jarosław Kaczyński powiedział kiedyś w jednym z wywiadów, że "ojciec był twardy" i to właściwie jedna z niewielu jego wypowiedzi na temat ojca. Prezes PiS wyraźnie tego unika.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Do dzisiaj setki tysięcy Polaków muszą zapłacić 1400 złotych. Tylko nieliczni wymigają się od podwyżki

2. Relacja świadków tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej wyciska łzy. Smutne słowa, straszna sytuacja

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Pięć młodych osób zginęło na miejscu w zachodniej Polsce. Prokuratura przekazała porażające szczegóły