Jarosław Kaczyński. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 8 Lutego 2020

Na Nowogrodzkiej już nigdy nie będzie tak samo. Odchodzi kultowa postać, zaufana Pani Basia

Jarosław Kaczyński i Pani Basia – a w zasadzie Barbara Skrzypek – byli współpracownikami przez 30 lat. Jedna z najbardziej zaufanych osób prezesa PiS już niedługo może jednak odejść z Nowogrodzkiej. Według informacji Wirtualnej Polski kobieta wybiera się na emeryturę.

Pierwowzór kultowej już niemal postaci Pani Basi z uwielbianego przez tysiące polaków serialu "Ucho Prezesa", Barbara Skrzypek, to prawdziwa legenda siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem wielu jest jedną z głównodowodzących bazą na Nowogrodzkiej, a jej zastąpienie jest niemal niemożliwe – kobieta pilnuje spotkań Jarosława Kaczyńskiego i trzyma pieczę nad niezwykle ważnymi dokumentami. Barbara Skrzypek jest nie tylko szefową biura poselskiego prezesa PiS, ale prowadzi także biuro prezydialne Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, czas spędzony w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego zaowocował tym, że doskonale zdaje sobie sprawę z mechanizmów rządzących polską polityką i świetnie się w nich odnajduje.

Choć ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości kobieta związana jest już od 30 lat, z informacji przekazanych przez WP wynika, że już niedługo może przejść na emeryturę. Anonimowy rozmówca związany z partią rządzącą przekazał portalowi, że kobieta "jest już zmęczona", a jej odejście z Nowogrodzkiej to jedynie kwestia czasu.

Rząd udaje, że nigdy do tego nie doszło. Skandaliczne słowa Tadeusza RydzykaRząd udaje, że nigdy do tego nie doszło. Skandaliczne słowa Tadeusza RydzykaCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński i Barbara Skrzypek współpracowali przeszło 3 dekady

Zdaniem rozmówcy Wirtualnej Polski zastąpienie Barbary Skrzypek będzie jednak iście karkołomnym zadaniem.

– Ona posiada niszową wiedzę, wynikającą z trzech dekad pracy z prezesem. Wie, kogo do biura zaanonsować, kogo kulturalnie odesłać z kwitkiem. W pewnych kwestiach nie musi się już konsultować z Jarosławem Kaczyńskim, tak dobrze go zna. Są przyjaciółmi – mówi.

– Nie da się odtworzyć tego, co robiła jeden do jednego, więc miejsce Barbary Skrzypek na Nowogrodzkiej zajmie ktoś młodszy, ale też godny zaufania. Na pewno nie będzie to partyjny "świeżak" – przekonuje z kolei inny rozmówca WP.

Rola pani Barbary na Nowogrodzkiej jest nie do przecenienia. Choć media wykreowały jej wizerunek jako osoby, która własnym ciałem potrafi zagrodzić wejście do gabinetu prezesa, Barbara Skrzypek pełniła o wiele więcej funkcji. Kobieta jest również pełnomocniczką Instytutu Lecha Kaczyńskiego. Jak przypomina WP, posiada również udziały w związanej z głośną aferą spółki Srebrna oraz miała miejsce w radzie nadzorczej spółki Forum.

– W partii nazywaliśmy ją "panią dyrektor", na imieniny czymś normalnym było, że ustawiała się grupka działaczy, którzy wręczali jej prezenty. Umiała czytać nastroje prezesa, miała u niego posłuch, wielu chciało z tego skorzystać – mówi portalowi jeden z posłów Zjednoczonej Prawicy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. zł

2. Katastrofa samolotu w USA. Wszyscy pasażerowie i pilot zginęli

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Pięć młodych osób zginęło na miejscu w zachodniej Polsce. Prokuratura przekazała porażające szczegóły