Jarosław Kaczyński może mieć powody do obaw. W najnowszym badaniu PiS wyraźnie traci poparcie.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Maja 2020

Spadek poparcia dla PiS, jakiego jeszcze nie było. Wynik sondażu zamiesza na Nowogrodzkiej

Jarosław Kaczyński może mieć powody do obaw. Ostatnie tygodnie przyniosły bowiem dość mocne przetasowanie na politycznej scenie. Konieczność decyzji o przełożeniu wyborów, coraz śmielsze poczynania Porozumienia Jarosława Gowina, afera wokół Radiowej "Trójki", czy wreszcie wejście do wyścigu prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego znacząco nadwątliły pozycję Prawa i Sprawiedliwości, która dotąd wydawała się niezagrożona.

Przeprowadzony na zlecenie "Super Expressu" sondaż Instytutu Badań Pollster obrazuje, że spadek poparcia dla partii rządzącej jest niezwykle widoczny. Jak wskazuje se.pl, jeszcze w poprzednim badaniu PiS mógł liczyć na poparcie rzędu 43,96 proc. Najnowsze wyniki dają jednak powody do niepokoju sympatykom obozu Prawa i Sprawiedliwości.

38,51 proc. – taki wynik osiągnęła prowadzona przez Jarosława Kaczyńskiego partia, wynika z badań Instytut Badań Pollster. Eksperci wskazują, że PiS najprawdopodobniej utraciłby większość parlamentarną.

Lechowi Wałęsie puściły nerwy. Bardzo wulgarne słowa w kierunku Andrzeja DudyLechowi Wałęsie puściły nerwy. Bardzo wulgarne słowa w kierunku Andrzeja DudyCzytaj dalej

Jarosław może rozważać zmiany we władzach partii

– Matematycznie, przy 38 proc. i pięciu partiach w Sejmie, samodzielnej większości nie będzie – przekazał "SE" prof. Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Do Sejmu weszłyby bowiem również Koalicja Obywatelska (24,52 proc.), Lewica (13,64 proc.), PSL (12,60 proc.) i Konfederacja (9,03 proc.).

DZISIAJ GRZEJE: 1. Można składać wnioski o dwa nowe zasiłki. Zyskać może bardzo wiele osób
2. Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujesz

– Przy takich wynikach mogłyby decydować zasady ordynacji wyborczej i to, czy byłyby komitety wyborcze, które nie zgromadziły po 5 proc. Ich głosy przełożyłyby się na inne ugrupowania – zapewniał profesor.

Badanie przeprowadzono w dniach 15-17 maja na próbie 1089 dorosłych Polaków. Niewykluczone zatem, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości jest obecnie jeszcze niższe. Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami informowaliśmy, że Kaczyński może rozważać zmiany we władzach partii. Szef obozu rządzącego zapowiedział bowiem zwołanie kongresu. Informację tę członkom ugrupowania przekazał na spotkaniu Komitetu Wykonawczego PiS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy nie mają złudzeń. Koronawirus może zagrażać kobietom w ciąży
  2. Kobieta podczas spaceru zajrzała do studzienki. Za chwilę na miejscu była już policja
  3. Policja informuje: Zatrzymany podczas protestu przedsiębiorców ma objawy koronawirusa. Sytuacja, jakiej nie było
  4. Kim tak naprawdę jest Paweł Tanajno? Nikt się nie spodziewał, cała prawda wyszła na jaw
  5. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
  6. Pierwszy kraj w Europie ogłosił, że pokonał koronawirusa. Genialna wiadomość

Źródło: se.pl