Jarosław Kaczyński poruszył temat wyborów prezydenckich. flickr.com / Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Źródło: flickr.com / Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Lutego 2020

Jarosław Kaczyński przewiduje porażkę Dudy? Mówi o konflikcie, mocne słowa prezesa PiS

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi "Gazeta Polska". Odniósł się w nim do gestu posłanki Lichockiej oraz nadchodzących wyborów prezydenckich. Prezes PiS wspomniał o możliwości "opozycyjnego prezydenta". Zdaniem niektórych Kaczyński wietrzy porażkę.

Treść wywiadu, jaki prezes Prawa i Sprawiedliwości udzielił "Gazecie Polskiej", przytacza Onet. Kaczyński odniósł się do ewentualnej przegranej Andrzeja Dudy w majowych wyborach. W jego opinii byłaby ona fatalna w skutkach.

– Mówię tak z dwóch powodów. Pierwszy – prezydent ma jednak dość znaczną władzę negatywną, większą niż Senat. Trudniej przełamać jego weto niż zatwierdzić odrzuconą przez izbę wyższą ustawę. Prowadziłoby to do nieustannego konfliktu i niemożności załatwienia wielu ważnych spraw – zaznaczył prezes PiS.

Powód drugi, zdaniem prezesa ma podłoże emocjonalno-psychologiczne. Kaczyński zaznaczył, że przegrana Dudy będzie negatywnym sygnałem dla wyborców PiS. Ewentualna reelekcja obecnie urzędującego prezydenta zdaniem prezesa w naturalny sposó wzmocni elektorat. – Biorąc pod uwagę temperaturę dzisiejszego sporu politycznego, to nie jest okoliczność bez znaczenia – dodał.

Katolicki polski serwis głosi, że koronawirus to kara za grzechy. Kuriozalna teza, w sieci zawrzałoKatolicki polski serwis głosi, że koronawirus to kara za grzechy. Kuriozalna teza, w sieci zawrzałoCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński: realizacja programu nawet z opozycyjnym prezydentem

Szef Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do ewentualnego zwycięstwa jednego z opozycyjnych kandydatów. – Będziemy kontynuowali realizację programu wyborczego nawet z opozycyjnym prezydentem. Nie ma na pewno mowy o żadnych przyspieszonych wyborach. Mamy stabilną większość w Sejmie i nic tego nie zmieni. Można rządzić przy prezydencie z konkurencyjnej opcji politycznej. Jest to oczywiście trudniejsze, ale zapewniam, że możliwe – zapewnił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że porażka w wyborach uniemożliwiłaby dokonywanie szybkich zmian, jednak rządzenie wciąż byłoby możliwe.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Skakały po szczelnie zamkniętym worku, z którego słychać było straszne dźwięki. Skandaliczne zachowanie matki i córki
2. Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środka

Kaczyński zaznaczył, że okres kampanii jest okresem szczególnym, w którym politycy obozu rządzącego "mają zapomnieć o własnych ambicjach, karierach politycznych czy jakichś planach rozbudowy swoich formacji". Prezes zapowiada pełną mobilizację oraz walkę do ostatniej minuty. – Naszym głównym wrogiem może być niedostateczna mobilizacja. Jedni pomyślą, że skoro mamy większość w Sejmie, to wybory prezydenckie nie są już takie ważne; inni uznają, że nieustanne gafy kandydatki Platformy dadzą prezydentowi Dudzie zwycięstwo bez większych problemów. I jedno, i drugie nastawienie jest złe – powiedział.

– Prezydent Andrzej Duda wygra wybory tylko wówczas, gdy wszyscy będą ofiarnie pracowali na jego sukces, a nie rozglądali się za korzyściami dla siebie. Łączą nas idee, program, który obiecaliśmy naszym wyborcom zrealizować, i to jest absolutny priorytet – ocenił Jarosław Kaczyński, cytowany przez Onet.

Prezes partii rządzącej odniósł się również do skandalu dotyczącego gestu poseł Lichockiej, która pokazała środkowy palec opozycji. – Przede wszystkim emocje wszyscy bez wyjątku powinniśmy trzymać na wodzy. To wydarzenie bez wątpienia nie powinno się zdarzyć i dziś jest wykorzystywane przeciwko nam – i w tym sensie jest komplikacją w kampanii pana prezydenta – przekazał "Gazecie Polskiej". Jednocześnie ocenił, że wykorzystanie "emocji ludzi wobec osób chorych na raka była zaplanowane dużo wcześniej" i wydarzyłoby się również bez gestu Lichockiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Robert Lewandowski kontuzjowany. Nie zagra przez dłuższy czas
  2. Za psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grup
  3. Felietonista Radio Maryja ujawnił dane ofiary pedofila. Teraz poniesie konsekwencje
  4. Została pobita do nieprzytomności i hospitalizowana. Nie żyje lokalna polityk PiS
  5. Dziś prezydent podpisze ustawę o "trzynastkach". Jakie są warunki przyznania świadczenia?
  6. Turyści jadący do Zakopanego będą wściekli. Ogromne problemy aż przez 3 lata

źródło: onet.pl