Jarosław Kaczyński. Facebook/Echo Dnia/ScreenŹródło: Facebook/Echo Dnia/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 20 Stycznia 2021

Pojawiło się zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego i mszy za jego matkę. Sanepid wciąż nie podjął decyzji

Unia młodych chce, by Jarosław Kaczyński wraz z uczestnikami mszy w intencji Jadwigi Kaczyńskiej zostali ukarani przez sanepid. Lokalna organizacja zarzuca zgromadzonym naruszenie zasad sanitarno-epidemicznych. Chodzi o nieutrzymywanie społecznego dystansu oraz zdjęcie maseczki przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

  • 16 stycznia w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach odbyła się msza w intencji Jadwigi Kaczyńskiej
  • Ze zdjęć nie wynika, by doszło do naruszenia limitu osób, jednak powstały wątpliwości co do zasłaniania ust, nosa i utrzymywania dystansu społecznego
  • Unia Młodych wnosi o karę administracyjną. Od złożenia wniosku Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Starachowicach ma 14 dni na wydanie decyzji o ukaraniu wiernych

Podczas mszy głos zabrał Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości do wspomnień o mamie wplótł wzmianki o atakach na Kościół, a także o aferze Amber Gold. 

Padł wniosek, by Jarosław Kaczyński otrzymał karę od sanepidu. Jeśli złamał przepisy może zapłacić nawet 30 tysięcy złotych

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów oraz zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski, w miejscach kultu może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni. W kościołach obowiązuje także nakaz zasłaniania twarzy oraz utrzymywanie 1,5 metrowego odstępu od wiernych.

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Pilna prognoza zagrożeń, może być bardzo niebezpiecznieIMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Pilna prognoza zagrożeń, może być bardzo niebezpiecznieCzytaj dalej

"Z fotogalerii jasno wynika, że osoby przebywające w miejscu sprawowania kultu religijnego nie przestrzegały obecnie obowiązujących zasad i w/w rozporządzenia. Nadto, rozporządzenie dopuszcza przebywanie w kościołach bez zakrywania ust i nosa tylko osób sprawujących kult religijny – w fotogalerii widzimy, że Jarosław Kaczyński nie przestrzegał tego zapisu" - czytamy w oświadczeniu Unii Młodych, opublikowanym na Facebooku.

Głos w sprawie zawiadomienia wobec działań Jarosława Kaczyńskiego, zabrała Ewa Drożdż. Powiatowa Inspektorka Sanitarna ze Starachowic podała, że kontrolerzy wciąż mają czas na przeanalizowanie materiału dowodowego. 

- Mamy na to 14 dni, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Wszystko jest rozpatrywane przez naszych radców prawnych. Myślę, że pod koniec przyszłego tygodnia ta decyzja zostanie podjęta - komentowała dla "Onetu".

Inspektorka wskazała, że najprawdopodobniej nie doszło naruszenia dopuszczalnego limitu osób.

 - Nie chodzimy przecież na każdą mszę. To nie jest tak, że każdy proboszcz rozstawia ludzi po kościele. W tym przypadku limit osób na metr był raczej zachowany, bo to jest olbrzymi kościół, a nie było w nim dużo ludzi, jak ogląda się te wszystkie zdjęcia - dodawała.

Za naruszenie zasad sanitarno-epidemicznych sanepid może wymierzyć karę administracyjną od 10 do 30 tysięcy złotych. Jarosław Kaczyński, jeśli zostanie ukarany, może skorzystać ze środków odwoławczych. W podobnych przypadkach sprawa znajdzie swój finał w sądzie. 

Unia Młodych jest oddolną inicjatywą, angażującą w działalność społeczną. Członkowie grupy działają na rzecz integracji europejskiej oraz rozwoju demokracji.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Onet/Echo Dnia]