Jarosław Kaczyński. Facebook/Echo Dnia/ScreenŹródło: Facebook/Echo Dnia/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 17 Stycznia 2021

Zawiadomienie do Sanepidu ws. obecności Jarosława Kaczyńskiego na mszy za jego matkę

Wczoraj Jarosław Kaczyński przemawiał na mszy w intencji swojej mamy, Jadwigi Kaczyńskiej. Aktywiści z Unii Młodych deklarują, że doszło do złamania przepisów sanitarno-epidemicznych. Padł wniosek do sanepidu. "Wnosimy o ukaranie osób znajdujących się w tym czasie w kościele".

  • Nie milkną echa po wczorajszej mszy w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Przemówienie prezesa PiS-u wywołało reakcję m.in. Donalda Tuska i Romana Giertycha
  • Emocje wzbudziło nie tylko przemówienie Kaczyńskiego, ale też rzekome nieprzestrzeganie obostrzeń
  • Unia Młodych wnosi o ukaranie osób, które wzięły udział w wydarzeniu

Zgodnie z obowiązującym prawem w kościołach panuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych świątyni. Poza duchownymi, prowadzącymi wydarzenia, każdy jest zobligowany do zasłaniania ust, jak i nosa. Tymczasem Unia Młodych deklaruje, że Jarosław Kaczyński przemawiał bez maseczki. Miało dojść także do nieprzestrzegania dystansu społecznego. 

Wczoraj Jarosław Kaczyński przemawiał na mszy w intencji swojej mamy. Młodzi wnoszą o ukaranie wiernych

Unia Młodych jest oddolną inicjatywą, angażującą w działalność społeczną. Członkowie grupy działają na rzecz integracji europejskiej oraz rozwoju demokracji. Aktywiści zwrócili uwagę nie na przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, a na przestrzeganie zasad sanitarno-epidemicznych. 

Młodzież opublikowała obszerny komunikat na Facebooku w sprawie mszy, jaka miała miejsce w Starachowicach. Według autorów wpisu Jarosław Kaczyński powinien dawać przykład opinii publicznej, w szczególności mając na uwadze trwającą pandemię.

Nadal uważacie że kościół jest wolny od polityki? ???? Wczoraj w kościele w #Starachowice miała miejsce hucpa polityczna...

Opublikowany przez Unia Młodych Niedziela, 17 stycznia 2021

"Z fotogalerii jasno wynika, że osoby przebywające w miejscu sprawowania kultu religijnego nie przestrzegały obecnie obowiązujących zasad i w/w rozporządzenia. Nadto, rozporządzenie dopuszcza przebywanie w kościołach bez zakrywania ust i nosa tylko osób sprawujących kult religijny – w fotogalerii widzimy, że Jarosław Kaczyński nie przestrzegał tego zapisu" - zarzucają. 

Wyciekły nowe, zadziwiające taśmy polityków PiS. „Temu damy, to nasz gościu jestWyciekły nowe, zadziwiające taśmy polityków PiS. „Temu damy, to nasz gościu jest". Jak zareaguje kierownictwo partii?Czytaj dalej

Unia Młodych powołała się na artykuł 165 Kodeksu karnego, a także artykuł 32 Konstytucji RP."Wnosimy o ukaranie osób znajdujących się w tym czasie w w/w kościele a nieprzestrzegających obecnie obowiązujących zasad i porządku prawnego, przewidzianymi obowiązującym prawem karami" - czytamy w komunikacie.

"Ten, kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej podlega karze. Jej wymiar może sięgnąć od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności" - czytamy w przepisie z Kodeksu karnego.

Artykuł 32 Konstytucji mówi zaś o równości obywateli wobec stanowionego prawa.

Jarosław Kaczyński, przemawiając z ambony, odniósł się do bieżących wydarzeń społeczno-politycznych. Skomentował między innymi protesty Strajku Kobiet, mające miejsce przed kościołami. Podczas zgromadzeń skandowano: "Twoja wina".

- Ta postawa, to odrzucenie zła było niezmierne ważne. Mówię o tym nieprzypadkowo, bo i dzisiaj odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo to zło atakuje. Atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości - atakuje Kościół, Kościół katolicki - deklarował.

Następnie parlamentarzysta skomentował najnowszy film Sylwestra Latkowskiego. 

Obejrzyjcie film, film o aferze Amber Gold. On może być niełatwy w odbiorze, ale pokazuje mechanizm, jak rządzono Polską w ciągu tych dziesięcioleci - mówił w kościele pw. Wszystkich Świętych Jarosław Kaczyński.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/Unia Młodych]