Jarosław Gowin. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 17 Lutego 2021

Jarosław Gowin jutro spotka się z hotelarzami. Boją się powrotu obostrzeń

W czwartek Jarosław Gowin przeprowadzi spotkanie z przedstawicielami branży hotelarskiej. Tematem rozmów będą wątpliwości przedsiębiorców dotyczące ewentualnego zaostrzenia obostrzeń. Niepokój rządu i obywateli wzbudziły dzisiejsze statystyki zakażeń.

  • 12 lutego Zjednoczona Prawica warunkowo dopuściła pierwsze branże do wznowienia działalności. Do pracy wrócili hotelarze i artyści. Muzea i galerie sztuki zaś zaczęły przyjmować pierwszych gości
  • W ciągu ostatniej doby wykryto aż 8694 zakażeń. Jest to najwyższy wskaźnik od ostatnich 7 dni. Adam Niedzielski zakomunikował, że odwrócenie tendencji zachorowań stało się faktem
  • Hotelarze boją się ponownego zaostrzenia zasad sanitarno-epidemicznych. Jarosław Gowin już jutro odpowie na najważniejsze pytania przedsiębiorców

Informacje o negocjacjach przekazał portal Money.pl. Tematem rozmów z Jarosławem Gowinem mają być, jak określa to portal, "gorące tematy". Przedstawiciele największych organizacji hotelarskich spekulują, że prawdziwym celem spotkania ma być wybadanie reakcji przedsiębiorców na ewentualne nałożenie kolejnych restrykcji. 

Już jutro Jarosław Gowin odpowie na pytania hotelarzy. Wielu z nich boi się powrotu do dawnych obostrzeń

 - Będziemy postulować do rządu, by nie robił kroku w tył. Obostrzenia sanitarne, które aktualnie obowiązują w hotelach powinny pozostać takie, jakie są teraz. Nie zgodzimy się też, by nas dzielić, to znaczy przykładowo pozwolić działać tylko hotelom miejskim, a te wypoczynkowe w kurortach turystycznych pozamykać - podał dla Money.pl prezes Polskiej Izby Hotelarzy.

- Chcemy pracować. Nie jesteśmy odpowiedzialni za obecne wzrosty zakażeń. Przestrzegamy wszelkich wytycznych sanitarnych. Nie udźwigniemy ponownego zamknięci - komentował dla dziennikarzy prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego. Michał Borychowski, bo o nim mowa, zasugerował, jakoby część przedsiębiorców mogło kontynuować działalność wbrew restrykcjom.

Przedsiębiorcy mogą udostępniać jedynie połowę pokoi. Dopuszczono funkcjonowanie restauracji, działających w ramach hotelu. Posiłki mogą być przekazane jedynie do pokoju. Obecna sytuacja będzie trwać do 28 lutego. Decyzje o następnych krokach będą uwarunkowane sytuacją epidemiczną. 

Profesor Krzysztof Simon - członek Rady medycznej przy Prezesie Rady Ministrów, w rozmowie z Money.pl uspokoił opinię publiczną, wskazując, iż nie da się wskazać na związek przyczynowo skutkowy między wzrostem zakażeń a otwarciem hoteli.

Podobną narrację przyjął wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Adam Gut-Mostowy, bo o nim mowa, wskazał dla portalu, że celem spotkania jest wsłuchanie się w głos hotelarzy. 

Waloryzacja rent i emerytur. ZUS ma czas do 9 marca, by przeliczyć świadczeniaWaloryzacja rent i emerytur. ZUS ma czas do 9 marca, by przeliczyć świadczeniaCzytaj dalej

- Jest za wcześnie, by wyrokować, czy otwarcie hoteli, atrakcji turystycznych oraz obiektów sportowych na świeżym powietrzu, które nastąpiło dopiero 5 dni temu, przyczyni się do tego wzrostu zachorowalności. Musimy obserwować wskaźniki epidemiologiczne przez ok. 2 tygodnie, by móc wyciągnąć wnioski - komentował. 

Jeszcze dziś, podczas konferencji prasowej, przedstawiciel rządu zapewniał, że jednorazowy wzrost zakażeń nie będzie warunkował decyzji o zaostrzaniu obostrzeń. Te zapadają po uprzednim przeanalizowaniu średniej z ostatnich 7 dni. Minęło także zbyt mało czasu, by stwierdzić, czy nagły wzrost zachorowań wynika z dopuszczenia prowadzenia działalności turystycznej, czy też z dotarcia wariantu brytyjskiego koronawirusa do Polski

 - Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys większy niż tydzień temu. Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada, pomijając anomalie postświąteczną, jest dodatni - komentował Adam Niedzielski. 

Do 10:30 17 lutego znacznie przekroczono próg 2 milionów zaszczepionych Polek i Polaków. Ministerstwo Zdrowia wskazało, że preparaty przyjęło aż 2 230 117 osób. Do marca rząd planuje zaszczepić aż 3 miliony pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Money.pl/Gov.pl]