Jan Paweł II. Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Listopada 2019

Jan Paweł II patronem Europy? Pomysł polskiego Episkopatu zbiera zwolenników zza granicy

Jan Paweł II w świadomości większości Polek i Polaków, zapisał się, jako jeden z najważniejszych rodaków w historii. Choć po latach, jego nieskazitelność jest obalana przez dziennikarzy i publicystów, episkopat domaga się dalszego upamiętniania papieża znad Wisły.

Polski episkopat wyraził prośbę o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem kościoła oraz dołączenie go do grona Patronów Europy. Szansa na nadanie polskiemu papieżowi wspomnianych tytułów, wydaje się całkiem spora. Pomysł poparli czescy duchowni.

Radio Maryja to szczyt góry lodowej imperium Rydzyka. Sieć komórkowa, różańce z agatu i nie tylkoRadio Maryja to szczyt góry lodowej imperium Rydzyka. Sieć komórkowa, różańce z agatu i nie tylkoCzytaj dalej

Jan Paweł II patronem Europy?

Z okazji 30. rocznicy kanonizacji św. Agnieszki oraz aksamitnej rewolucji, Czesi wyruszyli na narodową pielgrzymkę do Rzymu. Najważniejszym punktem wydarzenia była msza w bazylice św. Piotra. Kard. Dominik Duka, prymas Czech, otwarcie poparł pomysł polskiego episkopatu.

- Uznanie św. Jana Pawła II za doktora Kościoła i patrona Europy jest dziś naszym obowiązkiem - powiedział.

Jego przedmówca, biskup pomocniczy Pragi, Zdenek Wasserbauer, większość swojej homilii poświęci właśnie papieżowi Polakowi. Porównał go do "Żelaznej Damy" i Ronalda Reagana.

- Kanonizacja naszej Agnieszki miała miejsce w tym samym czasie, kiedy w Watykanie przygotowywano bardzo ważne wydarzenie: wizytę ówczesnego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa. Przybył on do Watykanu 1 grudnia 1989 r. i spotkał się z Janem Pawłem II. To również on potem ogłosił: to nie ja obaliłem komunizm, ale Jan Paweł II. Gorbaczow uważał Jana Pawła II za człowieka, który zmienił bieg historii. A zatem Jan Paweł II stoi obok Ronalda Reagana, Margaret Thatcher i innych, ale nie jako polityk – mówił w homilii bp Wasserbauer.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Uczestnik show TVN zaczął obmacywać dzieci na wizji. Natychmiast wezwano policję

2. TVN żegna redaktora naczelnego. Przewrót na samym szczycie

3. Irena Santor o radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Czego możemy nauczyć się od diwy?

4. Powstanie film o Jarosławie Jakimowiczu? Nowa gwiazda TVP ujawnia

5. Jeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenie

6. Edyta Górniak dostała SMS-a i osunęła się na ziemię. Treść o śmiertelnym wypadku zmroziła gwiazdę