Jan Paweł II. https://www.youtube.com/watch?v=quIE4_We89I&feature=emb_titleŹródło: https://www.youtube.com/watch?v=quIE4_We89I&feature=emb_title
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Stycznia 2020

Jan Paweł II bohaterem gry komputerowej. Profanacja? Z pomysłem wyszło ministerstwo edukacji

Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Żołnierze Wyklęci, a nawet Geralt z Rivii – oto bohaterowie nowej gry o tematyce historycznej, przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Gra o jakże wdzięcznym tytule "Godność. Wolność. Niepodległość." powstała w ramach projektu edukacyjnego MEN „Niepodległa na lata 2017–2021” i została przygotowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jak podaje portal PolskiGamedev.pl, "jedną ze współtwórczyń Godności. Wolności. Niepodległości jest również Agnieszka Siwek, konsultantka Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Z BIP-u (Biuletyn Informacji Publicznej przyp. red) wynika, że w 2018 rząd chciał przeznaczyć na projekt niemal 2 mln zł, konkretniej: 1,89 mln. Katowiczanie złożyli zaś ofertę opiewającą na nieco ponad 700 tys. zł".

Grę podzielono na 15 misji. Treść została dostosowana do konkretnych grup wiekowych, zostały również wprowadzone różne poziomy trudności. Klasy 1-3 otrzymały 3 misje, po sześć zaś klasy 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.

Najmłodsi mają rozpoznać zdjęcie marszałka Piłsudskiego czy wybrać spośród dostępnych flag tę należącą do Polski. Dzieci mają też do odsłuchać nagrań Piłsudskiego; wśród nich usłyszą choćby takie słowa:

"Dzieje ludzkie w całych tysiącleciach, wszystko to co nazywamy kulturą, są właściwie przetworem tego ludzkiego żywiołu, człowieczej pracy. A człowiek zamiast być dumnym z opanowania tego, co może opanować, chce być dumnym z opanowania żywiołu nie swego, żywiołu boskiego. Specjalnie człowiek nie chce szanować największej potęgi swego żywiołu: pracy zbiorowej".

Treść może, jak się zdaje, dość trudna w odbiorze dla siedmiolatka.

W grze możemy też m.in. uwolnić Rudego w ramach akcji pod Arsenałem lub zdemontować pomnik Stalina (opcje przeznaczone dla dzieci starszych).

Jarosław Kaczyński ustąpi? Stan zdrowia ma być jasnym sygnałem, tak wynika z sondażuJarosław Kaczyński ustąpi? Stan zdrowia ma być jasnym sygnałem, tak wynika z sondażuCzytaj dalej

Jan Paweł II jako postać w grze

W "Godność. Wolność. Niepodległość" pojawia się również postać Jana Pawła II. Papież jest przedmiotem różnego rodzaju układanek i quizów. Z nich dziecko ma dowiedzieć się między innymi, co łączy papieża z polską himalaistką Wandą Rutkiewicz. Grając Rutkiewicz, mamy również okazję wziąć udział w nieco ciekawszej zabawie. W grze przypominającej nieco kultowe "Hugo" mamy za zadanie unikać spadających sopli i kul śniegu.

Warto nadmienić, że to nie pierwsza gra, w której odnajdziemy postać papieża Polaka. W "Follow JC GO" (Follow Jesus Christ), katolickim odpowiedniku głośnego "Pokemon GO", gracze mieli za zadanie zbierać świętych. Gra oferowała bardzo szeroki wachlarz postaci, m.in: Jan Paweł II, Mojżesz czy Maryja z Guadalupe. Jak przyznali twórcy, w ten sposób próbowano połączyć technologię z ewangelizacją.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala

3. Iberion - grupa mediowa przyszłości

4. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion

5. TVP odpowiada za materiały o Aleksandrze Dulkiewicz. "Nic im o tym nie wiadomo"

6. Smutne wiadomości. Dariusz Sawicki przegrał walkę z nowotworem