Papież Jan Paweł II już niedługo może znaleźć miejsce w kanonie lektur szkolnych, wynika z zapowiedzi Przemysława Czarnka.. rmf24.pl (screen rozmowy z Krzysztofem Ziemcem)Źródło: rmf24.pl (screen rozmowy z Krzysztofem Ziemcem)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Listopada 2020

Czarnek zapowiada papieża w lekturach. Nie żartujemy, padły bardzo kontrowersyjne słowa

Papież Jan Paweł II już niedługo może znaleźć miejsce w kanonie lektur szkolnych, wynika z zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Wkrótce możemy obudzić się w kraju, w którym wiedzę na temat gospodarki rynkowej czy sprawiedliwości społecznej uczniowie czerpać będą z encyklik Karola Wojtyły.

Nowo mianowany szef Ministerstwa Edukacji i Nauki gościł dziś na antenie RMF FM. W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem, Przemysław Czarnek skomentował między innymi głośne orędzie marszałka Senatu, wyemitowane na antenie TVP.

– Apeluję do rządzących: wróćcie do przestrzegania praworządności, a konflikt z Unią Europejską sam się rozwiąże. Ale jeśli spowodujecie, że Polska straci gigantyczne pieniądze na dalszy rozwój i odbudowę, jeśli jeszcze do tego wyprowadzicie nas z europejskiego domu, historia i ludzie wam tego nie wybaczą – mówił Tomasz Grodzki, a politycy obozu rządzącego z miejsca zaczęli krzyczeć o skandalu.

W podobnym tonie sprawę skomentował minister edukacji. – To wzruszające, kiedy człowiek znany z umiłowania pieniędzy, ze swojej przeszłości mówi o pieniądzach, a nie o wartościach – powiedział nie bez ironii.

W dalszej części zaznaczył, że państwo ma jedną politykę zagraniczną i jeśli Senat zamierza stworzyć własną, "to tak naprawdę wyłamuje się z państwa polskiego". Polityk PiS przekazał, że obóz rządzący oczekuje opamiętania ze strony izby i niewychodzenia marszałka poza swoje kompetencje.

Uwaga, właśnie zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia. Weszły w życie od dzisiajUwaga, właśnie zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia. Weszły w życie od dzisiajCzytaj dalej

Czarnek: "Zaciągnąłbym kredyt w banku, żeby tylko dowiedzieć się, jak to będzie wyglądało"

W audycji nie zabrakło, rzecz jasna, nawiązania do możliwego terminu zakończeniu nauczania zdalnego. Po raz kolejny uzyskaliśmy tym samym potwierdzenie, że rządzący zdają się planować swe działania na maksymalnie kilka dni wprzód.

Pytany o szczegóły powrotu uczniów do szkół, Przemysław Czarnek odparł, że nie są one znane, a za jakiekolwiek informacje zapłaciłby duże pieniądze. – Chciałbym znać te szczegóły po 18 stycznia – mówił minister edukacji. – Zaciągnąłbym kredyt w banku, żeby tylko dowiedzieć się, jak to będzie wyglądało.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Szef MEiN zapewnił, że rządzący pracują nad możliwy scenariuszami, jednak szczegóły dotyczące funkcjonowania placówek oświaty poznamy najprawdopodobniej z zaledwie kilkudniowym wyprzedzeniem. – Chyba że będziemy widzieć, iż ta sytuacja pandemiczna uspokaja się szybciej, wtedy będziemy mogli szybciej pewne rzeczy zaplanować – dodał.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące karania nauczycieli, którzy wzięli udział w protestach Strajku Kobiet, Czarnek wskazał, że "nigdy nie było takiej zapowiedzi". Szef resortu usiłował przekonać, że krytykował jedynie wulgarne zachowania w trakcie manifestacji. Członek Prawa i Sprawiedliwości wskazał, że ministerstwa nie interesują poglądy nauczycieli oraz chodzenie na demonstracje.

Kolejno jednak dodał: – W Polsce nie ma miejsca dla nauczycieli, którzy dają zły przykład uczniom, którzy nie wykonują podstawy programowej i wulgarnie zachowują się na zewnątrz.

Luka w przepisach? Dotyczy limitu osób na Boże Narodzenie, warto się zapoznaćLuka w przepisach? Dotyczy limitu osób na Boże Narodzenie, warto się zapoznaćCzytaj dalej

Jan Paweł II w kanonie lektur

Najbardziej niepokojącym fragmentem wystąpienia Czarnka na antenie radia RMF FM było jednak nawiązanie do Jana Pawła II i jego spodziewanej obecności w kanonie lektur szkolnych.

Prowadzący rozmowę Krzysztof Ziemiec postanowił zapytać ministra, jakie dzieła musiałyby wypaść ze spisu, by zrobić miejsce dla prac Karola Wojtyły. Ten zaznaczył co prawda, że papież był jedynie przykładem, jednak, jak szybko zaznaczył, przykładem niezwykle trafnym. – Mamy wielkie dziedzictwo, nie tylko to filozoficzne, nie tylko teologicznych, ale również społeczne, katolickiej nauki społecznej w obszarze gospodarczym Jana Pawła II – przekonywał.

Polityk ubolewał nad faktem, że mimo tysięcy pomników Wojtyły, jakie zbudowano w naszym kraju, nadal nie czerpiemy z jego dziedzictwa. Wskazując choćby na wydaną w latach 70. encyklikę "Centesimus annus" Czarnek mówił o "nauczaniu społecznym Kościoła na temat gospodarki rynkowej i sprawiedliwości społecznej".

To są rzeczy, które, wydaje mi się, warto rozważyć, żeby wprowadzić je do kanonu lektur – przekazał minister edukacji. Uczniowie mogą zatem spodziewać rychłego wprowadzenia Jana Pawła II pomiędzy Dostojewskiego czy Goethe'go.

Warto przypomnieć, że wobec doniesień dotyczących krycia pedofilii w Kościele katolickim przez kardynała Dziwisza nadal nie jest jasne, jaką wiedzę dotyczącą machiny tuszowania nadużyć posiadał papież Polak. Ministrowi wypadałoby zatem zasugerować ograniczenie wymieniania prac Jana Pawła II jako wzoru w kwestii sprawiedliwości społecznej do czasu wyjaśnienia wszelkich kontrowersji.

źródło: rmf24.pl

Rok 2021 nie będzie należał do najlepszych? Czeka nas podatek od deszczu, wyższy abonament RTV, ale nie tylkoRok 2021 nie będzie należał do najlepszych? Czeka nas podatek od deszczu, wyższy abonament RTV, ale nie tylkoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Oficjalnie wydano już rozporządzenie. Nowe restrykcje na nadchodzące święta
  2. Najbardziej niezwykły domowy chleb na świecie. Potrzebujesz 1 osobliwego składnika, smakuje wybornie
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Nic, tylko zazdrościć. Doda pokazała zdjęcie inne niż pozostałe, wypoczywa bardzo daleko od Polski
  7. 5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyć