Arcybiskup Gądecki o Janie Pawle II. youtube.com/archidiecezjapoznanskaŹródło: youtube.com/archidiecezjapoznanska
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 28 Listopada 2020

Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II

Jan Paweł II, Strajk Kobiet, pandemia koronawirusa. Najgłośniejsze tematy przewijające się w mediach w tym roku stały się głównym spoiwem listu, jaki do wiernych z okazji zbliżającego się okresu adwentowego skierował arcybiskup Stanisław Gądecki. Hierarcha porusza te zagadnienia w dość nietypowy sposób.

W liście skierowanym do wiernych arcybiskup Gądecki uznaje zarzuty wobec Jana Pawła II za bezzasadne. Hierarcha zdecydowanie potępia "ataki" na polskiego papieża. 

Policja zaatakowała naszą dziennikarkę. Funkcjonariusz szarpał ją za plecy, porwał jej plecakPolicja zaatakowała naszą dziennikarkę. Funkcjonariusz szarpał ją za plecy, porwał jej plecakCzytaj dalej

Jan Paweł II jednym z głównych tematów 

Z okazji zbliżającego się adwentu arcybiskup Stanisław Gądecki wystosował list do wiernych, w którym porusza najgłośniejsze tegoroczne zagadnienia, które obecne są w mediach i na ustach Polaków już od jakiegoś czasu. Nie mogło zatem zabraknąć odwołania się do Jana Pawła II

Polski papież znalazł się na świeczniku po emisji głośnego reportażu telewizji TVN "Don Stanislao", opowiadającego o kardynale Stanisławie Dziwiszu, sekretarzu Jana Pawła II. Film przedstawił szereg dokumentów i rozmów, które mają udowadniać związki przyjaciela papieża z tuszowaniem skandali pedofilskich w Kościele na całym świecie. Kardynał miał wyciszać sprawy dotyczące nadużyć seksualnych księży za korzyści materialne, bądź po "znajomości". Kontrowersje dotknęły również samego Jana Pawła II - wielu nie może uwierzyć w to, że głowa Kościoła mogła w tej sytuacji nie mieć świadomości, czego rzekomo dopuszczał się jego najbliższy współpracownik

"Po opublikowaniu przez Watykan w ostatnim czasie raportu o byłym kardynale i arcybiskupie Waszyngtonu staliśmy się świadkami agresywnego ataku na osobę św. Jana Pawła II. Niektóre media wydały już na Niego wyrok, twierdząc, że chronił sprawców pedofilii w Kościele i nie powinien być uznawany za świętego" - napisał w liście do wiernych arcybiskup Gądecki. 

Hierarcha przekonuje, że Jan Paweł II został "cynicznie oszukany przez ludzi, od których miał prawo spodziewać się prawdy". W ten sposób nie odwołuje się jednak do kardynała Stanisława Dziwisza, a do amerykańskiego hierarchy Theodora McCarricka, który był jednym z głównych bohaterów reportażu "Don Stanislao", dopuszczającym się wielu nadużyć seksualnych. 

Strajk Kobiet nawet nie zdążył ruszyć. Nagle do akcji wkroczyła policja, podjęto pilne działaniaStrajk Kobiet nawet nie zdążył ruszyć. Nagle do akcji wkroczyła policja, podjęto pilne działaniaCzytaj dalej

Strajk Kobiet i pandemia 

Sprawa Jana Pawła II nie była oczywiście jedynym tematem poruszonym w liście arcybiskupa Gądeckiego. Hierarcha nie byłby sobą, gdyby nie odwołał się również do Strajku Kobiet, który od 22 października organizuje na polskich ulicach manifestacje. Są one wynikiem kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który właśnie tego dnia orzekł, że aborcja embriopatologiczna jest niezgodna z polskim prawem. To doprowadziło do licznych demonstracji Polek, niechcących dopuścić do łamania swoich podstawowych praw. 

Arcybiskup Gądecki w swoim liście przekonuje, że w tego rodzaju protestach nie powinni brać udziału katolicy, których wiara zobowiązuje do przestrzegania określonych zasad narzuconych przez Kościół. 

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

"Pośród protestujących są także ludzie, którzy określają się jako wierzący. Jednak aby być człowiekiem wierzącym w Boga, nie wystarczy przyjąć chrztu, chodzić do kościoła czy na lekcje religii. Osoba autentycznie wierząca bowiem przyjmuje do końca – z przekonaniem i zaufaniem – całą prawdę, jaką Bóg jej przekazuje, i żyje według tej prawdy" - pisze w liście arcybiskup. 

Nie sposób było również nie odnieść się do panującej od marca pandemii koronawirusa. Hierarcha apelował w swoim liście o nieporzucanie nadziei i wyraził współczucie wobec ciężkiej sytuacji, w jakiej znaleźli się Polacy. 

"Jesteśmy również świadkami tego, jak bardzo pandemia niszczy życie gospodarcze na całym świecie. Upadło wiele firm, ludzie tracą miejsca pracy. Chociaż wszystko to wywołuje niepokój i lęk o przyszłość i los rodzin, to jednak dla ludzi wiary staje się to okazją do zaufania Bożej Opatrzności i okazywania sobie miłości" - napisał hierarcha. 

Zdjęcie wyróżniające jest screenem nagrania "Przesłanie Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego w czasie pandemii" dostępnego na kanale YouTube Archidiecezji Poznańskiej (youtube.com/Archidiecezja Poznańska)

wtv.pl - portal informacyjny"Łączą nas bez względu na wiarę i przekonania". Agata Duda z niespodziewanym przekazem podczas akcji charytatywnejCzytaj dalej

źródło: wyborcza.pl

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Dwuletni Szymonek walczy z czasem. Jego serduszko jest podziurawione
  3. Sałatka jarzynowa według Ewy Wachowicz, istne arcydzieło. Gwiazda dodaje kontrowersyjny składnik, ludzie nie mogą uwierzyć
  4. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  5. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  6. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  7. Znalazł sposób, jak obejść obostrzenia. Wszystko opowiedział. Właściciel hotelu jednak przyjmie gości
  8. Wmawiano nam nieprawdę. Ujawniono ważne informacje o graczach, wyniki badań są jednoznaczne