Oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie "podważania autorytetu" Jana Pawła II. (zdj. il.) Piotr Molecki/East NewsŹródło: (zdj. il.) Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 18 Grudnia 2020

Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalny komunikat. Apel w odpowiedzi na "podważanie autorytetu" Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II nie ma ostatnio najlepszej prasy, a to ze względu na podejrzenia, że mógł wiedzieć o skandalach w Kościele i na nie nie reagować. Lawina podejrzeń uderzyła z podwójną mocą, gdy wybuchł skandal wokół kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego bliskiego współpracownika papieża. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła przeciwdziałać negatywnym opiniom na temat Jana Pawła II. Podjęto konkretne kroki w tej sprawie.

  • Opublikowano specjalne oświadczenie KEP ze spotkania Rady Stałej z 17 grudnia 2020 roku
  • Duchowni wskazali powody "podważania autorytetu" Jana Pawła II, głównym z nich jest ich zdaniem brak osobistego spotkania z papieżem
  • Zalecono działania w okresie Bożego Narodzenia, mające przypomnieć wielkość papieża Polaka

17 grudnia odbyło się zdalne spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a jednym z głównych tematów był Jan Paweł II. Polscy hierarchowie postanowili rozpocząć działania mające stać w opozycji do zarzutów kierowanych w stronę papieża.

Duchowni postanowili ratować nadszarpnięty wizerunek Jana Pawła II i w opublikowanym komunikacie wskazują prawdopodobny powód negowania dobroci papieża Polaka. Czy ich argumenty przekonają osoby zarzucające głowie Kościoła bierność i obojętność w sprawie pedofilii wśród księży?

Papież Jan Paweł II znalazł się ostatnio w ogniu krytyki

Po tym, jak dziennikarz Marcin Gutowski opublikował materiał "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", również osoba Jana Pawła II ponownie została wezwana do tablicy. Kościół katolicki musi zmierzyć się z latami zaniedbań i ukrywania pedofilii w szeregach księży.

Pojawiające się w tej dyskusji coraz to nowe, szokujące fakty doczekały się publicznych komentarzy z wielu stron. Bardzo mocne stanowisko w tej sprawie zajęła polityczka Joanna Senyszyn. Odniosła się między innymi symbolicznie do kultowych kremówek (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Natalia Kukulska pożegnała dwóch ważnych dla siebie artystów. Natalia Kukulska pożegnała dwóch ważnych dla siebie artystów. "Mam w sercu same ciepłe wspomnienia"Czytaj dalej

Okazuje się, że w komunikacie opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, jako jeden z powodów podważania autorytetu papieża Polaka głównie przez osoby młode, wskazywany jest zupełnie inny argument.

- W dniu 17 grudnia 2020 r. zebrała się na posiedzeniu online Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Było ono poświęcone aktualnym kwestiom duszpasterskim Kościoła w Polsce. [...] Członkowie Rady Stałej podjęli refleksję nad pojawiającymi się coraz częściej próbami podważenia autorytetu największego Polaka w naszej historii, św. Jana Pawła II - przeczytać można na samym początku oświadczenia opublikowanego na stronie ekai.pl.

KEP wyjaśnia, dlaczego młodzi ludzie nie szanują Jana Pawła II

- Ludzie młodzi nie mieli już możliwości zetknięcia się z nim bezpośrednio. Nie doświadczyli zatem niezwykłej osobowości i duchowego charyzmatu człowieka, którego życie, głoszenie Ewangelii oraz pokorna i niezmordowana posługa dla bliźnich zmieniły losy Polski i świata - wyrokują hierarchowie biorący udział w posiedzeniu Rady Stałej KEP.

Wydaje się, że zastosowana logika jest nieco pokrętna. Ocenianie postaci historycznych przez pryzmat tego, czy się ich spotkało, zamiast pozbawionej elementu emocjonalnego realnej oceny podjętych działań jest dość ciekawym pomysłem na ustosunkowanie się do ważnych osób tworzących historię kraju i świata.

W okresie Bożego Narodzenia papież Polak ma być wspominany w szczególny sposób

- [...] podkreślając wielkość i świętość Papieża Polaka, biskupi apelują, by szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia, [...] był okazją do serdecznego, międzypokoleniowego dzielenia się świadectwem wiary i dobroci tego wyjątkowego człowieka, której tak wielu z nas osobiście doświadczyło - przekazują w oficjalnym oświadczeniu, będącym zapisem spotkania Rady Stałej 17 grudnia 2020 roku.

Dodatkowo w opublikowanym komunikacie dowiadujemy się, że hierarchowie, opierając się na uprawnieniach przyznanych przez papieża Franciszka, udzielają zgody biskupom diecezjalnym na pozwolenie księżom odprawiania aż czterech mszy w ciągu dnia w następujące dni: Narodzenie Pańskie (25 grudnia), Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia) oraz Objawienie Pańskie (6 stycznia).

Źródło: Ekai.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: