flaga unii europejskiej
Źródło:Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Jakie państwa należą do unii europejskiej? Wymieniamy wszystkie

Jako pierwsze do Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (której przedłużeniem jest EU) przystąpiły Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy (RFN) oraz Włochy. A jakie państwa należą do niej teraz?

Jakie państwa należą do unii europejskiej? Jest ich dokładnie 28. W 2004 roku do tego grona dołączyły państwa Europy środkowej. Wśród nich m.in. Polska.


Jakie państwa należą do Unii Europejskiej? Ile państw ma Unia Europejska?


Państwami należącymi do Unii Europejskiej są: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy (RFN), Włochy (od 1957 roku) Dania, Irlandia, Wielka Brytania (od 1973), Grecja (1981), Hiszpania, Portugalia (od 1986), Austria, Finlandia, Szwecja (od 1995), Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry (od 2004), Bułgaria, Rumunia (od 2007) i Chorwacja (od 2013).


Istnieje szereg państw, które nie są członkami Unii Europejskiej, ale pozostają z nią w ścisłej współpracy. Kraje Unii mają zintegrowane rynki z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Szereg umów zawarto również na linii Unia-Szwajcaria.


W 2016 roku rozpoczął się proces opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Brexit rozpoczął się 23 czerwca 2016, wraz z ogłoszeniem wyników referendum. Nie było ono wiążące, jednak rząd Theresy May, bez zgody parlamentu, użył artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego, opisującego procedurę opuszczania wspólnoty.


Za opuszczeniem Unii Europejskiej opowiedziało się 51,89% Brytyjczyków głosujących przy frekwencji 72,2%. Choć Wielka Brytania była jednym z pierwszych państw, tworzących Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, niektórzy badacze doszukiwali się źródła eurosceptycyzmu Brytyjczyków w uwarunkowaniach historycznych i tożsamościowych.


Wielka Brytania po referendum wystosowała swoje postulaty, dotyczące warunków wychodzenia ze wspólnoty. Zostały one jednak odrzucone podczas nieformalnego szczytu w Salzburgu. Ostateczny Brexit jest od tamtej pory odraczany. Po raz ostatni we wrześniu 2019 roku, kiedy Izba Lordów przegłosowała ustawę zmuszającą premiera do złożenia wniosku o kolejne przedłużenie decyzji.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News