Polacy żyją krócej niż pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej.. Pexels/MikeŹródło: Pexels/Mike
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 9 Grudnia 2019

Polska jak Europa w ubiegłym wieku. Przerażające dane, dotyczące naszego życia

Jak długo żyją Polacy? Według najnowszego raportu NIZP-PZH umierają najczęściej na serce, udary mózgu i w wyniku chorób nowotworowych. Średnia długość życia mężczyzn w Polsce w 2017 roku była taka, jak w 1999 roku w Unii, natomiast kobiet porównywalna do tej sprzed dwunastu lat. Na co najczęściej, gdzie i w jakim wieku umierają Polacy? Jaka jest przeciętna długość życia Polaków w dzisiejszych czasach?

Jak wskazują dane udostępnione przez GUS, wynikające z przeprowadzonej analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, w ostatnich latach (2014-2017) średnia długość życia Polaków wzrosła zaledwie o 0,2 roku. W 2017 roku było to: 74 lata dla mężczyzn i 81,8 lat dla kobiet. Ten niewielki wzrost jest i tak najmniejszy od co najmniej 1991 roku - podkreślają badacze odpowiedzialni za raport. Mężczyźni w Polsce żyją krócej od kobiet i wyraźnie krócej niż wynosi przeciętna długość życia w Unii Europejskiej. Ta różnica wynosiła w 2015 roku aż 4,6 lat, a w przypadku kobiet - 1,9 roku. Jak podają autorzy raportu - średnia długość życia Polaków jest obecnie taka, jak była w Unii w 1999 roku, a Polek jak była aż około dwieście lat temu.

Jak długo żyją Polacy?

Z raportu wynika, że najkrócej w naszym kraju żyje się w małych miastach, głównie w tych liczących poniżej 5 tys. mieszkańców. Analizując statystyki zauważymy, że w 2017 roku najkrótsze życie mieli mieszkańcy wójewództwa łódzkiego - tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najdłuższym zaś mogli cieszyć się mieszkańcy województwa podkarpackiego.

Porównując długość życia Polaków, z mieszkańcami innych krajów Unii Europejskiej, polscy mężczyźni umierają też częściej w wieku największej aktywności zawodowej, czyli mając 25-64 lata. Dane Eurostatu ukazują, że polscy mężczyźni we względnym zdrowiu, bez ograniczonej sprawności, żyją średnio 61,3 lat, czyli 83 procent swojego życia, natomiast kobiety we względnym zdrowie spędzają 79 procent swojego życia, czyli średnio 64,6 lat.

Przeciętna długość życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ma związek z co najmniej kilkoma czynnikami społecznymi, w tym między innymi z wykształceniem. Jak się okazuje, im wyższe wykształcenie, tym większa oczekiwana długość życia. W 2016 roku oszacowano, że wykształcony 30-latek będzie potencjalnie żył o 5,6 lat dłużej, niż mężczyzna z wykształceniem średnim oraz o 12 lat dłużej, niż osoba z wykształceniem podstawowym. W przypadku kobiet te różnice wynoszą 2,6 oraz 5,1 lat, a zatem znacznie mniej. Nadal jednak wykształcony mężczyzna w Polsce będzie żył średnio o 2-3,5 roku krócej niż wykształcony mieszkaniec Unii Europejskiej.

Kupujesz produkty na wagę? Kupujesz produkty na wagę? "Tajemniczy klienci" doszli do przerażających wnioskówCzytaj dalej

Na co umierają Polacy?

Według raportu NIZP-PZH Polacy najczęściej umierają na choroby układu krążenia. W 2016 roku roku aż 43,3 procent ogółu zgonów spowodowanych zostało przez choroby naczyniowo-sercowe. Dotyczy to głównie mężczyzn w wieku 45-54 lata oraz powyżej 70 lat i kobiet po 74 roku życia. Wśród zgonów z powodu chorób układu krążenia około 61% jest następstwem choroby serca, natomiast około 18% to choroby naczyniowe mózgu.

Drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce są nowotwory. W 2016 roku co czwarty zgon spowodowany był inwazyjnym rakiem, a wśród nich wyróżnia się nowotwory tchawicy, oskrzeli i płuc. Liczby pokazują, że częściej na raka umierają mężczyźni, a umieralność kobiet z powodu raka piersi wzrosła w trzynastu województwach - podają autorzy raportu.

W 2016 roku co trzynasty zgon w Polsce nastąpił z przyczyn niedokładnie określonych, o czym świadczy to, że powód zgonu nie został doprecyzowany lub odwoływał się do nieprawidłowych wyników, lub też był w ogóle nieznany. Taka sytuacja oznacza, że niektóre statystyki zgonów mogą być niedokładne, a system orzekania o przyczynach śmierci wymaga szybkiej naprawy - piszą autorzy raportu.

Czwarta najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce to choroby układu oddechowego. Natomiast na piątym miejscu znajdują się tzw. zewnętrzne przyczyny śmierci, które w 2016 roku stanowiły około 5% ogółu zgonów. Zewnętrzne przyczyny zgonów dotyczą głównie osób w wieku od 4 do 44 lat i zdarzają się częściej na wsi niż w dużych miastach. Są to przede wszystkim samobójstwa, upadki i na trzecim miejscu wypadki komunikacyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Fani pogrążeni w żałobie. Nie żyje gwiazda "Och Karol" i "Czterdziestolatka", Irena Laskowska

2. Masowo popełniamy błąd, przygotowując dania z drobiu. Może nas kosztować zdrowie a nawet życie

3. O ile wzrośnie akcyza? Szykujcie się na podwyżki

4. Wspaniała kobieta zajmowała się pierwszą pomocą. Publiczne Radio postanowiło ją zlinczować

5. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz

6. Dziewczyna żegna umierającego chłopaka po raz ostatni. Zdjęcie ich spotkania jest porażające, nie da się go zapomnieć