Jajka będą droższe i będzie ich mniej? Fatalne wieści na Wielkanoc.. Pixabay/ZaubereiŹródło: Pixabay/Zauberei
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 23 Marca 2020

Wielkanoc bez tradycyjnego produktu przez wirusa? Ceny pójdą w górę, niespodziewane komplikacje

Jajka będą droższe i będzie ich mniej? Fatalne wieści na zbliżające się Święta Wielkanocne, polscy producenci jaj przestrzegają. Wszystko przez panującą epidemię i wzrost popytu na ten produkt. Nie czekajcie więc z zakupami do ostatniej chwili.

Producenci jaj przekazali, że przed zbliżającą się Wielkanocą ich branża może przeżyć kryzys. Warto się na to nastawić i przygotować się już trochę wcześniej, zamiast czekać z zakupem do ostatniej chwili.

Rząd zakazał sprzedawania Polakom maseczek i płynów dezynfekujących. Od wtorku już ich nie zamówicie z popularnej stronyRząd zakazał sprzedawania Polakom maseczek i płynów dezynfekujących. Od wtorku już ich nie zamówicie z popularnej stronyCzytaj dalej

Jajka będą droższe i będzie ich mniej? Producenci przestrzegają

- W tym roku nie należy czekać do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc, może być ich mniej i mogą być droższe - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Producencji jaj zaznaczają przy tym, że od kilku tygodni popyt na jaja jest bardzo duży, znacznie większy, niż bywało to do tej pory.

- O towar z supermarketami konkuruje przemysł przetwórczy oraz kupcy zagraniczni. Prowadzi to do stopniowego wzrostu cen i pewności zbytu wśród producentów, którzy mogą się w tym roku nie zgodzić na udział w akcjach promocyjnych największych sieci handlowych, które chcą kupować jaja po kosztach wytwarzania - tłumaczy dyrektor KIRDiP Katarzyna Gawrońska.

Dyrektor wyjaśniła, że nie chodzi jedynie o trudną sytuację związaną z epidemią w naszym kraju i przez to wzmożone potrzeby konsumenckie oraz rosnący popyt na produkty, w tym jaja, ale sprawa sięga dalej. Chodzi także o problemy hodowców kur nieśnych na północy Włoch. Kraj ten jest bowiem trzecim największym producentem jaj w Europie. Kłopoty z produkcją i dystrybucją jaj we Włoszech odbijają się również na sytuacji rynkowej w Polsce.

- Od kilkunastu już tygodni nadwyżki jaj z Unii Europejskiej trafiają do Azji. Popyt z tego regionu bije historyczne rekordy, głównie ze strony Japonii. Na rynki dalekowschodnie trafiają jednak nie jaja w skorupkach, lecz produkty przetwórstwa jaj wykorzystywane w przemyśle spożywczym i restauracjach. Powoduje to, że zakłady przetwarzające jaja w Europie walczą między sobą o surowiec, podnosząc ceny - podkreśliła Gawrońska.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Agata Duda postawiona pod ścianą. Mocna, krytyczna odpowiedź na apele pierwszej damy trafiła do sieci
2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu

- Specyfika produkcji jaj jest niestety taka, że podaż nie może elastycznie reagować na sygnały popytowe. Innymi słowy nie da się w krótkim czasie zwiększyć produkcji jaj, bo czas potrzebny do wychowania dojrzałej kury nioski to co najmniej 18 - 20 tygodni - powiedziała dyrektor.

To wszystko przekłada się na ceny i ilość jaj w Polsce, zatem nie czekajcie z ich zakupem do ostatniej chwili, jeśli chodzi o Święta Wielkanocne. Liczcie się także z tym, że będą droższe i być może nawet trudniej dostępne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczepionka na koronawirusa będzie już niebawem? Właściciel Hoffenheim podał radosną nowinę, znamy datę
  2. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka
  3. Biedronka nie będzie już otwarta, jak wcześniej. Reorganizacja pracy sklepu
  4. Selfie albo szybka wizyta policji. Rusza aplikacja dla osób w kwarantannie, jej szczegóły zaskakują
  5. Stanowcza opinia polskiego nauczyciela. Wytknął wszystkie problemy polskiej szkoły, wpis stał się hitem
  6. Nikt nie wyjdzie z domu po 17:00, kary są bardzo wysokie. Dwa kolejne kraje wprowadzają ostre reguły walki z chorobą

Źródło: pap.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News