Jacek Kurski. TRICOLORS/East News
Źródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Stycznia 2020

Nie do wiary, jak wkopał się Kurski. Ujawniamy pominięty szczegół, dotyczący najważniejszej produkcji TVP tego roku

Jacek Kurski, trzymając stery w Telewizji Polskiej, stara się konsekwentnie prowadzić narrację, podległych mu stacji. Nie ogranicza się do narzucania prorządowej retoryki. Dowodem jest głośno omawiany renesans disco polo w TVP. Telewizja posunęła się nawet do wypuszczenia filmu o Zenku Martyniuku, który sfinansowany został z publicznych pieniędzy. Ktoś z produkcji zaliczył jednak sporą gafę, układając obsadę. Nie ma już odwrotu.

Film trafi do kin już w tegoroczne walentynki. Żonę "króla disco polo", Danutę zagra Klara Bielawka. Wyjątkowo uzdolniona, młoda aktorka kojarzona jest z pewnością przez stałych widzów Teatru Powszechnego. Tego, pod którym swego czasu zbierały się tłumy narodowców, próbując zablokować "Klątwę". Spektakl Olivera Frljića wywołał ogromne kontrowersje ze względu na scenę seksu oralnego z figurą papieża, Jana Pawła II, na której następnie zawieszona została tabliczka z napisem "obrońca pedofili".

Internautka ujawniła prywatną korespondencję z dziennikarzem TVP. OkropieństwoInternautka ujawniła prywatną korespondencję z dziennikarzem TVP. OkropieństwoCzytaj dalej

Jacek Kurski nie sprawdza obsady?

Bielawka jest młodą, zawodową aktorką, której udało się już zagrać w kilku ważnych pozycjach. Za rolę Joasa w przedstawieniu "Sędziowie" oraz za rolę Szen Te I w przedstawieniu "Dobry człowiek z Seczuanu" otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stali widzowie Teatru Powszechnego kojarzyć ją będą jednak właśnie z jego deskami.

- Słyszałam, że niedługo po premierze Klątwy miała miejsce pierwsza w Polsce msza w intencji ofiar księży-pedofilów Dotarło też do nas wiele głosów od ofiar, że na spektaklu przeżyły rodzaj katharsis i że są za to wdzięczne. Trzeba też pamiętać, że premiera "Klątwy" nie została zostawiona sama sobie, była też obudowana przez Teatr Powszechny szerszą narracją: były na przykład organizowane debaty m.in. z fundacją "Nie lękajcie się". Myślę, że ten spektakl się nie dezaktualizuje: kiedy zaczynało się #metoo, mój monolog o tym, jak przemocowo bywa używana aktorka w lewicującym teatrze, brzmiał mocniej, teraz, po filmie Sekielskich - mocniej wybrzmiewa z kolei wątek pedofilii w Kościele - opowiadała aktorka dwa lata po premierze "Klątwy", w rozmowie z portalem e-teatr.pl.

Bielawka grała jedną z kluczowych ról w oprotestowanej przez prawicowe media "Klątwie". Polemizujący z polską, katolicką wrażliwością spektakl był zaciekle krytykowany przez reprezentantów obozu rządzącego. Przykładowo, Dominik Tarczyński, nazwał przedstawiane w nim sceny przestępstwem. Polski Episkopat pokusił się o wydanie całego stanowiska, w odpowiedzi na inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Uzdolniona Bielawka z pewnością świetnie poradziła sobie z rolą żony Zenka Martyniuka. Podejrzewamy jednak, że Jacek Kurski nie kontrolował doboru obsady filmu. Dowodów na arbitralne wybory personalne przy niemalże każdej państwowej produkcji mamy aż zanadto. Przypomnieć wystarczy, że jakiś czas temu pracę w telewizji dostał Jarosław Jakimowicz. Aktor klasy B wszedł w łaski prezesa po tym, jak na antenie jednego z programów wystawił laurkę Antoniemu Macierewiczowi.

Z drugiej strony, osoby nie pasujące do obecnej narracji telewizji, po prostu z niej znikają. Przykładów jest wiele ale najbardziej pamiętna zdaje się być w tym kontekście wymiana zdań między Piotrem Glińskim i Karoliną Lewicką. Dziennikarka pożegnała się z prowadzeniem "Minęła 20" po tym, jak urażony niewygodnym pytaniem minister, zasugerował jej usunięcie na antenie.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Waloryzacja emerytur i rent dużo niższa. Nie takiej podwyżki się spodziewano

2. Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kraty

3. Z ostatniej chwili: silne trzęsienie ziemi za granicą. Są ostrzeżenia, może być jeszcze gorzej

4. Politycy chcieli przepchnąć uchwałę przeciwko LGBT. Udało się, ale pomylili skróty

5. Tadeusz Rydzyk przekroczył granicę smaku. Ordynarne słowa i groźby

6. Najsłynniejsza polska zakonnica wyznaje prawdę o księżach. "Łajdaki i pedofile"