Jacek Kurski milczy w sprawie nieobecności Lecha Wałęsy w materiale TVP Info dotyczącym Porozumień Sierpniowych.. (zdj. il.) Piotr Molecki/East NewsŹródło: (zdj. il.) Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Sierpnia 2020

Telewizja Polska w ogniu poważnych zarzutów. W siedzibie zrobi się gorąco, Jacek Kurski milczy

Jacek Kurski milczy w sprawie nieobecności Lecha Wałęsy w materiale TVP Info dotyczącym Porozumień Sierpniowych. Na fakt "wygumkowania" lidera "Solidarności" uwagę zwrócił prof. Stanisław Żerko, który o sprawie napisał w mediach społecznościowych. Przedstawiciele stacji tłumaczą, że materiał nie był spotem, a jedynie "przerywnikiem".

31 sierpnia 2020 roku mija 40 lat od sformułowania postulatów dotyczących powołania niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Podpisanie tzw. Porozumień Sierpniowych było niezbędnym krokiem do powstania NSZZ "Solidarność", co w efekcie zapoczątkowało proces upadku komunizmu. Wobec okrągłej rocznicy słynnego porozumienia zawartego między Lechem Wałęsą a wicepremierem Mieczysławem Jagielskim nikogo nie powinna dziwić wzmożona obecność byłego prezydenta w mediach. Wizerunku legendy związku zabrakło jednak w materiale TVP Info, wskazuje portal Gazeta.pl.

Ewa Drzyzga poprowadzi Ewa Drzyzga poprowadzi "Dzień Dobry TVN". Niewielu wie, że ma za sobą prawdziwy zdrowotny dramatCzytaj dalej

Jacek Kurski nie skomentował sprawy

Na fakt nieobecności Wałęsy w spocie Telewizji Polskiej uwagę zwrócił m.in. prof. Stanisław Żerko. "Manipulatorzy z TVP Dezinfo wygumkowali Wałęsę", czytamy we wpisie uznanego historyka. Nie sposób zaprzeczyć, że brak momentu podpisania porozumienia w materiale dotyczącym tego właśnie wydarzenia jest co najmniej zastanawiający. Zdaniem szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego Żerko manipuluje jednak faktami.

Były prezydent nie żyje, był zakażony. Media obiegają przykre informacje z IndiiByły prezydent nie żyje, był zakażony. Media obiegają przykre informacje z IndiiCzytaj dalej

"Proszę nie manipulować i nie kłamać", napisał Olechowski, publikując urywki pozostałych programów TVP Info, w których widać podpisujacego dokumenty Lecha Wałęsę. Historyk nie dał się jednak przekonać. "Panie redaktorze, proszę wskazać, w którym miejscu tego materiału jest Lech Wałęsa, który był najważniejszą postacią Sierpnia '80", odpowiedział profesor.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Z ostatniej chwili: nie żyje polski polityk. Media potwierdziły tragiczną wiadomość
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Premier z ważną informacją dla emerytów: Po latach poświęceń zasłużyliście

W sprawę zastanawiającego spotu Telewizji Polskiej włączył się również m.in. dziennikarz Wirtualnej Polski Kamil Sikora. "O proszę, a TVP udało się zrobić spot z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych bez pokazania samego momentu podpisania Porozumień Sierpniowych...", napisał na Twitterze, cytowany przez Gazetę.pl.

Pomimo milczenia szefa TVP Jacka Kurskiego do sprawy odniósł się wreszcie wiceszef publicystki w TVP Info, tłumacząc, jakoby materiał nie był spotem, a jedynie "przerywnikiem". Dziennikarz załączył też inny, jak twierdzi "oficjalny spot", w którym tym razem znalazł się były prezydent RP. Ów "oficjalny" materiał odnaleźć można pod tym LINKIEM. Wersje bez Wałęsy znajdziemy zaś TU.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Warszawa totalnie sparaliżowana. Tak źle nie było od dawna, ludziom puszczają nerwy
  2. Wiceminister: “opłata cukrowa nie trafi do budżetu państwa”. Nie, Patkowski mija się z prawdą
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Ewakuacja ponad 3 tys. osób. Nie mają wyjścia, ratują swoje życie. Europejski dramat poraża

Źródło: Gazeta.pl / Twitter