Jacek Kurski, prezes TVP. fakt.plŹródło: fakt.pl
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Sierpnia 2020

Jacek Kurski usłyszał pytanie dziennikarza. Do oczu napłynęły mu łzy

Jacek Kurski usłyszał od dziennikarza "Faktu" pytanie, którego z pewnością nie mógł się spodziewać. Szef TVP nie krył emocji. Jego oczy wyraźnie się zaszkliły, kiedy dziennikarz wspomniał o nadchodzącej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

31. sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa podpisał jedno z 4 porozumień, kończących najbardziej znaczący cykl wydarzeń w historii PRL. Władza zaczynała łamać się pod presją "Solidarności", do której w szczytowym momencie należało 10 mln obywateli i obywatelek.

Dziś wielu polityków kłóci się pełnione przez siebie funkcje w kilku, najbardziej zapalnych punktach najnowszej historii. Ostatnio do tego okresu odniósł się, w rozmowie z Jackiem Kurskim, dziennikarz "Faktu". Wspomnienie 1980 roku wywołało w prezesie TVP silne emocje, choć miał wówczas zaledwie 14 lat.

Minister edukacji informuje, rodzice powinni zwiększyć czujność. Powrót do szkoły wiąże się z jednym ważnym obowiązkiemMinister edukacji informuje, rodzice powinni zwiększyć czujność. Powrót do szkoły wiąże się z jednym ważnym obowiązkiemCzytaj dalej

Jacek Kurski wspomina 1980 rok

 - 31. sierpnia jest ważna, 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Jak TVP zamirza obchodzić tę rocznicę? Jak pan w ogóle wspomina tamte czasy, mimo że miał pan wtedy 14 lat? Czy chodził pan pod stocznię wspierać robotników? Czym była dla pana "Solidarność"? - zapytał dziennikarz a na twarzy Kurskiego pojawił się łagodny uśmiech.

Ivan Komarenko odpłynął? Promuje oburzające treści, chodzi o ochronę życia i zdrowia Polek i PolakówIvan Komarenko odpłynął? Promuje oburzające treści, chodzi o ochronę życia i zdrowia Polek i PolakówCzytaj dalej

 - To jest najważniejsze wydarzenie mojego życia. Tak jak Jan Paweł II jest centralną osobą naszego pokolenia i wielu pokoleń, tak "Solidarność" jest najważniejszym doświadczeniem. Miałem 14,5 roku, kiedy mama zabrała mnie i mojego brata pod Stocznię Gdańską - mówił Kurski a jego oczy wyraźnie zaczęły się szklić. - Pamiętam, że komunikacja nie jeździła. Jeździliśmy tam rowerami, składakami. Niezapomniane przeżycie, kontakt ze stoczniowcami, podawaliśmy chleb, papierosy, konserwy. Niesamowite święto. Coś w rodzaju zbiorowej Joanny d`Arc.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bardzo smutna wiadomość sprzed kilku chwil. Śmierć uderzyła nagle, fani w żałobie
2. Będą przyspieszone wybory parlamentarne? Ujawniono kulisy sporu w obozie władzy
3. Biedronka pilnie wycofuje trzy partie produktu. Może być niebezpieczny dla niektórych osób

W końcu Kurski wspomniał również, jakie działania, z okazji tej rocznicy podejmuje TVP. - Będą filmy dokumentalne, już wczoraj był film o Andrzeju Kołodzieju. Będzie specjalne studio TVP Info, będzie specjalny koncert 31. sierpnia z Gdańska, z tzw. stoczni cesarskiej - wymieniał prezes Telewizji Polskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła decyzja sądu. Aktywistka wyszła na wolność
  2. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  3. Pacjent upadł z bólu i wyszedł na czworaka. Po kilku godzinach czekania został wypisany
  4. Tadeusz Rydzyk jest chroniony przez prokuraturę? Dziennikarze dotarli do zdumiewających informacji
  5. "Czy minister sobie bimbał?" Ostre starcie na antenie Polsat News
  6. Polacy są na liście. Kolejny kraj zamyka się na cudzoziemców. Nie wpuszczą prawie nikogo