Jacek Kurski. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 27 Stycznia 2021

Nieoficjalne: Jacek Kurski zostanie usunięty ze stanowiska prezesa TVP? Duda jest za

Jacek Kurski może stracić posadę? Politycy PiS w rozmowie z Onetem nie ukrywają, że jest to możliwe. Jak twierdzą, bardzo wiele osób ma już go dość, a treści prezentowane przez niego w ramach TVP pozostawiają wiele do życzenia w kontekście politycznego poparcia. Jednym ze zwolenników odejścia dyrektora, jest Andrzej Duda, który od lat jest w konflikcie z Kurskim.

  • Jacek Kurski może wkrótce przestać pełnić funkcję szefa TVP. 
  • Na tym stanowisku nie chcą go niektórzy przedstawiciele partii, część bardzo prominentna - chodzi m. in. o Andrzeja Dudę
  • Głównym zadaniem było utrzymywanie poparcia PiS na wysokim poziomie za pomocą środków medialnych - to jednak spada mimo jego wysilonej pracy

Według doniesień na stanowisku trzymają go głównie Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. 

Jacek Kurski straci posadę w TVP? Politycy PiS są zgodni

Portal Onet.pl dotarł do informacji mówiącej, że Jacek Kurski może w najbliższym czasie stracić posadę w TVP. Powodów jest wiele - jak dotąd Kurskiego w telewizji trzymały głównie wyniki PiS w wyborach, teraz jednak sondaże od listopada utrzymują się wokół stablinych 30%, co nie zadowala góry. 

Portal rozmawiał z paroma politykami PiS, którzy wieszczyli rychły koniec dyrektora Kurskiego.

- Kurski? A widział pan film „Sztos”? - zapytał jeden z rozmówców Onetu. „Sztos” to film opowiadający o dwóch oszustach-cinkciarzach jeżdżących w czasach PRL po kraju i kradnącym pieniądze od zagranicznych gości pod pozorem wymiany waluty. 

Przemysław Czarnek zwołał ważną konferencję. Przekazał najnowsze informacje dla rodziców i uczniów, mówił o egzaminachPrzemysław Czarnek zwołał ważną konferencję. Przekazał najnowsze informacje dla rodziców i uczniów, mówił o egzaminachCzytaj dalej

- I tam jeden oszust przestrzega drugiego: „Pamiętaj, po paru dniach ciśnienie wzrasta i coraz więcej wyj...nych chodzi po mieście”. No to tak jest z „Kurą”. Po mieście krąży coraz więcej tych, którzy chcieliby jego głowy - wyjaśnił polityk. 

- Pytanie o Kurskiego nie brzmi „kto ma go dość?”. Jego mają dość prawie wszyscy. Pytanie, kto mógłby go zastąpić. Prezes [ Jarosław Kaczyński – przyp. red.] zawsze powtarza: „No dobrze, a kto zamiast niego?” - opowiadał inny prawicowy działacz. 

Andrzej Duda chce głowy Kurskiego

Pierwsze spekulacje w ostatnim czasie dot. utraty przez Kurskiego stanowiska pojawiły się przy okazji zawetowania przez Andrzeja Dudę ustawy o działach administracji rządowej, będącej w rzeczywistości wewnętrzną rozgrywką polityczną. Oficjalnie Duda nie chciał zgodzić się na przeniesienie lasów państwowych do ministerstwa rolnictwa i wprowadzane bocznymi drzwiami możliwe podwyżki dla wiceministrów.

Taka była oficjalna wersja. Według informacji podanych przez „Newsweek Polska” i „Polityka Insight” prawdziwym powodem miał być m. in. postawiony przez Dudę warunek o usunięciu Kurskiego z posady dyrektora TVP. Zagroził, że jeśli jego warunek nie zostanie spełniony, pojawią się kolejne weta. 

Duda od pewnego czasu jest w konflikcie z Kurskim. Chodzi między innymi o pokazywanie go w Telewizji Publicznej czasem w niekorzystnym świetle, nie promowanie go i brak ochrony dla jego żony w mediach przy atakach opozycji. Prezydent groził nawet wetami ustaw dającymi dofinansowanie mediom publicznym, jeśli wciąż nad telewizją czuwać będzie Kurski. 

Po pierwszym odejściu Kurskiego w marcu, został on doradcą zarządu TVP, a już w lipcu wrócił na swoje stanowisko - uznano, że Duda został ograny w grze o to stanowisko. Ponadto stracił jeden z najważniejszych atutów - możliwość wpływu na dotację dla TVP. Od tego roku znalazła się ona w ustawie budżetowej. 

źródło: [onet.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: