Jacek Kurski ma wyraźne powody do obaw. TVP osiągnęło dwucyfrowy spadek wpływów z reklam.. Jan Bielecki/East News
Źródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Września 2020

Jacek Kurski i TVP w poważnych tarapatach. Fakty są naprawdę nieubłagane

Jacek Kurski powrócił do pełnienia funkcji prezesa TVP. Ulubieniec Jarosława Kaczyńskiego może mieć jednak wyraźne powody do obaw. Telewizja Polska osiągnęła dwucyfrowy spadek wpływów z reklam w porównaniu do roku poprzedniego. Przychody z reklamy i sponsoringu spadły łącznie o 18,7 proc.

Jacek Kurski na powrót zasiada w fotelu prezesa Telewizji Polskiej. Polityk po raz kolejny przejął stery w TVP po tym, jak w marcu bieżącego roku był zmuszony ustąpić ze stanowiska wobec nacisków ze strony Andrzeja Dudy. Prezydent, któremu jak na ironię Kurski znacznie pomógł w reelekcji, uzależnił swój podpis pod ustawą gwarantującą 2 mld zł rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe dla mediów publicznych od dymisji ulubieńca prezesa PiS.

Wiele wskazuje na to, że Kurskiego czekają jeszcze niemałe problemy w związku z pełnioną funkcją. Serwis Press.pl podaje, że w porównaniu do roku 2019 Telewizja Polska zaliczyła wyraźny spadek środków płynących z reklam oraz sponsoringu. Z dokumentów, do których dotarł portal, wynika, że pierwsze półrocze bieżącego roku nie było łaskawe dla publicznego nadawcy.

Zaskakująca wpadka nowej prowadzącej Dzień Dobry TVN w programie na żywo. Nikt nie wiedział, jak zareagowaćZaskakująca wpadka nowej prowadzącej Dzień Dobry TVN w programie na żywo. Nikt nie wiedział, jak zareagowaćCzytaj dalej

Jacek Kurski ma problem. Niepokojące dane dotyczące TVP

"Presserwis" zaznacza, że w pierwszym sześciu miesiącach 2020 r. TVP zanotowało przeszło 20-procentowy spadek wpływów z reklam (291,2 mln zł). Środki płynące ze sponsoringu były mniejsze o 1,4 proc. (56,5 mln zł). Zyski z reklam i sponsoringu wyniosły 347,8 mln zł (w porównaniu do 428 mln zł osiągniętych przed rokiem). Według portalu wpływy z reklam były o 3,9 proc. niższe od planowanych. "Niewykonanie planu związane jest przede wszystkim ze skutkami pandemii koronawirusa", stwierdzono w dokumencie cytowanym przez Press.pl.

Tragiczny wypadek, Karol Starsburger musiał reanimować swoją roczną córeczkę Laurę. Dramatyczne wyznanieTragiczny wypadek, Karol Starsburger musiał reanimować swoją roczną córeczkę Laurę. Dramatyczne wyznanieCzytaj dalej

Przychody Telewizji Polskiej wzrosły z 706,6 mln zł do 2,2 mld zł. Ich przeważająca część pochodzi jednak z abonamentu oraz rekompensaty. Publiczny nadawca otrzymał tym sposobem 1,79 mld zł (213,3 mln zł rok wcześniej). Kwota stanowiła zatem 80 proc. zysków uzyskanych przez TVP. Koszty działalności operacyjnej urosły do 1,12 mld zł, osiągając przyrost o 7 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Zysk netto na pierwsze półrocze wyniósł 936 mln zł netto.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu 2. Gessler pokazała przepis na obłędne pieczone ziemniaki. Sekretem ich smaku jest aromatyczna przyprawa 3. Odeszła z TVP w atmosferze skandalu. Co teraz robi była gwiazda "Pytania na śniadanie"?

Portal przypomina, że przed rokiem walne zgromadzenie TVP zdecydowało przeznaczyć na nagrody dla pracowników aż 17,8 mln zł z wypracowanego zysku. Warto pamiętać, że wkrótce kontrolę gospodarki majątkowej i finansowej nadawcy przeprowadzi Najwyższa Izba Kontroli. "Kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim, czy TVP SA prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi. Na tym etapie jednak, podobnie jak przy wszystkich innych naszych trwających kontrolach, nie możemy na razie pisać o szczegółach", wynika z komunikatu wydziału prasowego NIK. Więcej na stronie Press.pl.

Wyciekły okropne, prywatne wiadomości Jarosława Jakimowicza. Nie wytrzymał, odpowiedział bez hamulcówWyciekły okropne, prywatne wiadomości Jarosława Jakimowicza. Nie wytrzymał, odpowiedział bez hamulcówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Waloryzacja emerytur 2021 ciosem w seniorów. Świadczenia niższe niż się spodziewano
  2. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
  3. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Pokazała wulgarne cytaty, po czym nawiązała do Jana Pawła II
  4. Dziennikarz nie wytrzymał, nagle przerwał program na żywo. "Są pewne granice"
  5. "Wiadomości" nie dają za wygraną. Materiał na TVP Info mógł zdezorientować tysiące widzów?
  6. Wideo - „Policję dzwoń Wiesiek” - Kolizja w Gdańsku - kto wymusił pierwszeństwo?

Źródło: Press.pl