Izba Reprezentantów USA przyjęła projekt mający promować "różnorodność i integrację".. Xinhua/Xinhua News/East NewsŹródło: Xinhua/Xinhua News/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Stycznia 2021

Przełom w USA? Z szacunku do mieszkańców wprowadzono język neutralny płciowo w stosunku do rodziców

Izba Reprezentantów USA przyjęła projekt mający promować "różnorodność i integrację". Demokratyczna przewodnicząca organu Nancy Pelosi i szef komisji ds. reguł James McGovern zgłosili rozwiązanie dotyczące wprowadzenia do izby języka neutralnego płciowo.

  • Izba Reprezentantów przyjęła projekt, który ma wprowadzić do języka urzędowego słowa zachowujące neutralność płciową
  • Nowy Kongres liczy historycznie wysoką liczbę reprezentantów środowisk LGBTQ
  • Pomysł skrytykowała część republikańskich przedstawicieli izby

Internetowy serwis Polskiego Radia zwraca uwagę, że projekt został zatwierdzony w tym tygodniu. Rozwiązanie przyjęto większością głosów w stosunku 217 do 206.

Zaproponowane rozwiązanie ma za zadanie między innymi promować "różnorodność i integrację w nowo wybranym 117. Kongresie".

Izba Reprezentantów USA i "wizjonerski pakiet zasad"

– Jako przewodnicząca Izby Reprezentantów mam przyjemność dołączyć do […] Jima McGoverna we wprowadzeniu tego wizjonerskiego pakietu zasad, który odzwierciedla poglądy i pełną gamę wartości historycznie zróżnicowanej demokratycznej większości w naszej Izbie – wskazywała przewodnicząca Nancy Pelosi, cytowana przez polskieradio24.pl.

Jako przykład zmian zaakceptowanych przez izbę można wskazać m.in. zastąpienie słowa "chairmen" (tłum. przewodniczący) neutralnym płciowo wyrazem "chair".

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Przedstawiamy kilka porad i nakreślamy, dlaczego jest to ważneJak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Przedstawiamy kilka porad i nakreślamy, dlaczego jest to ważneCzytaj dalej

Słowa określające relacje rodzinne (a zatem: ojciec, matka, córka, syn, siostra czy brat) mają zostać zastąpione przez: rodzic, dziecko i rodzeństwo.

Powołując się na dziennik "Miami Herald", wspomniany portal zaznacza, że "zmiany następują w czasie, kiedy do Kongresu weszła rekordowa liczba parlamentarzystów LGBTQ".

Istotnie. Warto wiedzieć, że po wyborach z roku 2020 w Izbie Reprezentantów USA zasiadać będzie największa liczba przedstawicieli osób nieheteronormatywnych w historii. Do sprawy odniosła się m.in. organizacja Vitory Fund, wskazując, że kandydaci będą mogli "wesprzeć równość na wszystkich szczeblach rządów"

Serwis Polskiego Radia zaznacza, że projekt został potępiony przez kilku republikańskich członków Izby Reprezentantów. Zdaniem Kevina McCarthy'ego zmiana jest "głupia".

Senator z Georgii Kelly Loeffler oceniła z kolei, że wprowadzone rozwiązanie należy uznać za "priorytet skrajnej lewicy". 

źródło: polskieradio24.pl / Twitter

Artykuły polecane przez redakcję WTV: