Tadeusz Rydzyk. MARCIN GADOMSKI/East News
Źródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 2 Lutego 2020

Aktorka znana z "Czterdziestolatka" była w wyjątkowej relacji z Rydzykiem. Niewiele osób zna prawdę o Irenie Kwiatkowskiej

Irena Kwiatkowska zasłynęła rolami w wielu kultowych, polskich produkcjach. Pracowała niemal przez całe życie. Starsze pokolenie kojarzyć ją będzie chociażby z roli "kobiety pracującej" w "Czterdziestolatku" czy Zofii Jankowskiej w "Wojnie domowej". Młodszym widzom mógł zapaść w pamięć odcinek "Niani", w którym pojawiła się gościnnie, jako matka Hieronima. To właśnie wówczas, na dwa lata przed śmiercią, 97-letnia (!) aktorka pojawiła się na srebrnym ekranie po raz ostatni.

Rola "kobiety pracującej" pasowała do Kwiatkowskiej nie tylko dlatego, ponieważ miała ogromny talent a ze względu na sposób, w jaki poprowadziła swoją karierę. Pracowała przez niemal całe swoje życie. Możliwe, że właśnie dzieki temu media mówią o zmarłej w 2011 roku aktorce głównie w kontekście jej dokonań zawodowych. Niewiele osób ma świadomość, w jak bliskiej relacji pozostawała z Tadeuszem Rydzykiem i jego rozgłośnią, Radio Maryja.

TVP będzie milczeć. Przykry widok po Sylwestrze Marzeń, lokalne media ujawniająTVP będzie milczeć. Przykry widok po Sylwestrze Marzeń, lokalne media ujawniająCzytaj dalej

Irena Kwiatkowska i Tadeusz Rydzyk

Czytając wywiady, jakich Kwiatkowska udzielała jeszcze za PRL-u, nie znajdziemy wątków religijnych. O wierze zaczęła mówić dopiero pod koniec życia. Niewiele osób wie, że była zadeklarowaną fanką Radio Maryja. Swego czasu w rozmowie z "Faktem" przyznała, że słucha rozgłośni każdego dnia i to właśnie dzięki niej jeszcze żyje.

- Pochodzę z praktykującej, religijnej rodziny. Cała moja praca i kariera to poświęcenie Bogu - powiedziała wówczas.

Ze względu na jej sympatię dla rozgłośni, krążyły plotki o tym, jakoby miała przepisać swój majątek na ojca Rydzyka. Stanowczo temu zaprzeczyła podkreślając przy okazji, że żadnego szczególnego majątku nie posiada.

Irena Kwiatkowska miała jednak okazję spotkać się z redemptorystą, studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, pracownikami i współpracownikami stacji. Radio Maryja przypomniało o tym niedługo po jej śmierci.

- Ja nie wiem, czy to jest realne, czy mi się śni, że je tutaj jestem, że jestem w obecności wielkiego ojca Rydzyka, że jestem w towarzystwie ... Ja nie spałam całej nocy ze wzruszenia, jak ja dzisiaj jechałam! Więc wiem czy to jest realne, dotknę pani pani Irenko - mówiła do aktorki jedna ze słuchaczek, o czym przypomniano w "Fakcie".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich praw

2. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa

3. Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

4. Awantura w programie na żywo. Poseł nie wytrzymał, wyszedł ze studia

5. Co się stało Sikorskiemu? Do sieci wyciekły zdjęcia

6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski