Irena Kwiatkowska, legendarna polska aktorka komediowa, obchodziłaby dziś 108. rocznicę urodzin.. SEBASTIAN WOLNY/East NewsŹródło: SEBASTIAN WOLNY/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Września 2020

Dziś urodziny obchodziłaby Irena Kwiatkowska. Pamiętacie jej niesamowite role?

Irena Kwiatkowska, legendarna polska aktorka komediowa, obchodziłaby dziś 108. rocznicę urodzin. Artystka odeszła w roku 2011, na kilka miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami. Na swoim koncie miała dziesiątki ról oraz nagród, a karierę rozpoczęła jeszcze w latach 30.

Irena Kwiatkowska przyszła na świat niedługo przed wybuchem I wojny światowej. Przyszła aktorka teatralna, serialowa, telewizyjna, a także artystka kabaretowa urodziła się 17 września 1912 roku w Warszawie. Studia ukończyła już w wolnej Polsce, tym razem na cztery lata przed II wojną światową, na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Wkrótce zadebiutowała w warszawskim Teatrze Cyrulik.

TVN: łzy, krzyki i wulgaryzmy na wizji. Widzowie nie pozostawiają suchej nitkiTVN: łzy, krzyki i wulgaryzmy na wizji. Widzowie nie pozostawiają suchej nitkiCzytaj dalej

Irena Kwiatkowska odznaczona Orderem Odrodzenia Polski

Przed wojną współpracowała Powszechnym w Warszawie. Irena Kwiatkowska występowała również na deskach w Poznaniu oraz Katowicach. W czasie okupacji aktorka pracowała w kuchni ZASP-u (Związek Artystów Scen Polskich). Artystka była również żołnierzem AK. W 1944 roku wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Występowała ponadto w powstańczych szpitalach i piwnicach.

Mama zachowywała się bardzo dziwnie na placu zabaw. Nagle doszło do zatrważających scen, wszystko się nagrałoMama zachowywała się bardzo dziwnie na placu zabaw. Nagle doszło do zatrważających scen, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

Nie sposób wymienić wszystkich ról Kwiatkowskiej, których podjęła się po wojnie. Oficjalne dane mówią o ponad stu rolach teatralnych, przeszło dwudziestu filmowych oraz serialowych. Artystka związana była też z Kabaretem Dudek oraz Kabaretem Starszych Panów. Przez 65 lat Irena Kwiatkowska pracowała dla Polskiego Radia. W efekcie publiczny nadawca nagrodził ją Złotym i Diamentowym Mikrofonem, a także Wielkim Splendorem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu 2. Gessler pokazała przepis na obłędne pieczone ziemniaki. Sekretem ich smaku jest aromatyczna przyprawa 3. Odeszła z TVP w atmosferze skandalu. Co teraz robi była gwiazda "Pytania na śniadanie"?

Legendarna aktorka odeszła w Domu Aktora w Skolimowie. Jej ostatnie pożegnanie odbyło się 14 marca 2011 roku w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Na pogrzeb artystki tłumnie przybyli zarówno jej koledzy po fachu, jak i mieszkańcy stolicy. Kwiatkowska spoczęła na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie. Widzowie pamiętają ją przede wszystkim z niezapomnianych ról w "Wojnie domowej" czy "Czterdziestolatku".

Na swoim koncie ma liczne nagrody, zarówno za działalność artystyczną, jak i swe dokonania w czasie wojny. Irenę Kwiatkowską wybierano m.in. najpopularniejszą kobietą Warszawy, w plebiscycie "Złote Kaczki" przyznano jej nagrodę "Aktorki komediowej stulecia". W roku 2008 zajęła 5. miejsce w ankiecie Polityki na najważniejszych aktorów polskich XX w. Trzykrotnie odznaczano ją Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski różnej rangi. Po raz ostatni pośmiertnie (Krzyż Komandorski z roku 2009).

Jacek Kurski i TVP w poważnych tarapatach. Fakty są naprawdę nieubłaganeJacek Kurski i TVP w poważnych tarapatach. Fakty są naprawdę nieubłaganeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Waloryzacja emerytur 2021 ciosem w seniorów. Świadczenia niższe niż się spodziewano
  2. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
  3. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Pokazała wulgarne cytaty, po czym nawiązała do Jana Pawła II
  4. Dziennikarz nie wytrzymał, nagle przerwał program na żywo. "Są pewne granice"
  5. "Wiadomości" nie dają za wygraną. Materiał na TVP Info mógł zdezorientować tysiące widzów?
  6. Wideo - „Policję dzwoń Wiesiek” - Kolizja w Gdańsku - kto wymusił pierwszeństwo?