Irena Dziedzic TVP. Wikipedia/Mariusz Kubik
Źródło: Wikipedia/Mariusz Kubik
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 21 Czerwca 2020

Irena Dziedzic świętowałaby dziś 95. urodziny. Największa gwiazda TVP zmarła w biedzie i zapomnieniu

Irena Dziedzic, osławiona gwiazda kultowego "Tele-Echo" na TVP, zmarła 5 listopada 2018 roku. O jej śmierci opinia publiczna dowiedziała się dopiero 2 miesiące po fakcie. Największa gwiazda w historii TVP obchodziłaby dziś 95. urodziny.

Choć coraz więcej mediów stawia na parytet, w wielu miejscach wciąż brakuje kobiet na wysokich stanowiskach. Tymczasem, Irena Dziedzic, w okresie niesprzyjającym równouprawnieniu, utworzyła pierwszy w historii kraju talk-show. Co więcej - z początkowej niepewności wyciągnęła ją inna kobieta, Mira Michałowska, mówiąc żartobliwie, że "i tak nikt tego nie będzie oglądał".

Szpital pilnie powiadomił prokuraturę. Znany polski dziennikarz zmarł w tajemniczych i budzących wątpliwości okolicznościachSzpital pilnie powiadomił prokuraturę. Znany polski dziennikarz zmarł w tajemniczych i budzących wątpliwości okolicznościachCzytaj dalej

Myliła się. Program przeszedł do historii polskiej telewizji, podobnie jak jego prowadząca. Dziedzic przeprowadziła w sumie 12 500 wywiadów w ciągu 25 (!) lat. "Tele-Echo" nie tylko było pierwszym talk-show w kraju, ale i pierwszym programem publicystycznym nadawanym w kolorze.

Irena Dziedzic zdobywała doświadczenie przed pracą w TVP

Dziedzic, przechodząc do TVP, miała już porządne, dziennikarskie CV. Zaczynała w "Echu Krakowa", gdzie odkrył ją redaktor naczelny "Głosu Ludu". Tak Dziedzic trafiła do Warszawy, gdzie następnie, podjęła pracę w "Expressie Wieczornym" i Polskim Radio.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ksiądz bez żadnych ogródek „Wykorzystywaliśmy ślepego chłopca, było nas dziesięciu! Bóg mi wybaczy”. Najbardziej zatrważająca historia w Kościele
2. 3 osoby zginęły, są ranni. Są porażające nagrania, wszystko trafiło do internetu, smutne wiadomości z Wielkiej Brytanii

Wbrew pozorom, kariera Dziedzic nie należała do najłatwiejszych. Wielokrotnie mierzyła się z zawiścią. Była również oskarżana o kłastwo lustracyjne. Wyrok uchylono, nie znaleziono dowodów. - W dzisiejszym świecie błyskawicznej komunikacji, w którym co krok w eterze fruwa jakaś racja, nie wystarczy po prostu ją mieć, trzeba jeszcze umieć na nią namówić, do niej przekonać - mówiła o sobie Dziedzic.

Dlaczego o tym, że Irena Dziedzic nie żyje, dowiedzieliśmy się po czasie?

O śmierci kultowej prezenterki dowiedzieliśmy się dopiero w styczniu 2019 roku. Poinformował o tym ks. Andrzej Luter z miesięcznika "Więź".

- Umarła IRENA DZIEDZIC, największa gwiazda polskiej telewizji w czasach PRL. Inteligencja, klasa, perfekcja, zawoalowana złośliwość, ironia - wszystko to fantastycznie łączyła w sobie. Była preksursorką telewizyjnych programów "show"; jej "Tele - Echo" oglądała cała Polska, i trzeba przyznać, że jakby porównać jej programy z dziejszymi celebryckimi rozmówkami, to widoczna jest różnica. Był to bardziej "salon" niż "show". Wiem, inne były czasy, ale Dziedzic świadomie robiła swój program dla inteligencji.Zawsze budziła kontrowersje, i tak pozostanie. Prowdziła wiele festiwali w Sopocie i Opolu. Była niełatwym człowiekiem, twardym, pewnym siebie; można o niej napisać: "miała charakter!" - mogliśmy przeczytać na jego Facebooku.

Do końca życia mieszkała na warszawskiej Saskiej Kępie, gdzie jednak nie była odwiedzana często przez znajomych. Po tym, jak Luter poinformował o jej śmierci, prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania jej śmierci.

- Obecnie nic nie wskazuje na to, by osoby trzecie przyczyniły się do śmierci pani Ireny Dziedzic. W ramach śledztwa badana jest również kwestia doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na szkodę pokrzywdzonej. Ten wątek także jest na zaawansowanym etapie - mówił Onetowi, w kwietniu ubiegłego roku, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ułatwienie, na które kierowcy czekali już od lat, wreszcie jest. Wielu Polaków odetchnie z ulgą
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Przerażające odkrycie służb na południu Polski. Ciało było w stanie zaawansownego rozkładu
  4. Poczta Polska i absurdalny wydatek na worki za 5 mln zł? Dziwne tłumaczenia w oświadczeniu
  5. Z kranu zamiast wody popłynęło szambo. Fatalna awaria pod samą Warszawą
  6. Prezydent podpisał 1400+. Tysiące Polaków dostaną pieniądze już w czerwcu, jeden warunek