.
Źródło: Brak
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 8 Stycznia 2020

Pod osłoną nocy doszło do ataku na bazę wojskową. Co ze stacjonującymi w Iraku Polakami?

Iran przeprowadził ataki rakietowe na bazy USA znajdujące się w Iraku. Mowa o bazie lotniczej Al Asad znajdującej w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisku wojskowym Irbilu w irackim Kurdystanie. Ataki są odpowiedzią Iranu na zabicie przez Amerykanów generała Kasima Sulejmaniego, dowódcy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Zdaniem resortu obrony USA Iran wystrzelił kilkanaście rakiet balistycznych, które spadły na wspomniane wyżej bazy. Choć Donald Trump oświadczył na Twitterze, że "wszystko jest w porządku" i jak dotąd nie ma oficjalnych doniesień o ofiarach wśród amerykańskich żółnierzy, według irańskiej telewizji państwowej "zginęło 80 amerykańskich terrorystów".

Irańskie lotnictwo miało uzyć pocisków krótkiego zasięgu Fateh-313, informuje prywatna irańska agencja Fars, cytowana przez Polsat News.

Twitter Fars News

"Iran podjął proporcjonalne środki w samoobronie zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych, uderzając na bazę, z której przeprowadzono tchórzliwy atak na naszych obywateli", oświadczył na Twitterze szef Ministerstwa Spraw Zagraniczych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Dodał, że irański rząd nie dąży do wojny, ale będzie bronił się przed każdym aktem agresji. Jednocześnie doradca prezydenta Iranu zagroził Amerykanom "wojną na pełną skalę", jeśli ci dokonają odwetu za dzisiejsze ataki, informuje Onet.

Dziennikarz Gazety Wyborczej i TVP zamordowanyDziennikarz Gazety Wyborczej i TVP zamordowanyCzytaj dalej

Iran zaatakował amerykański bazy. Stacjonowali w nich również Polacy

Warto dodać, że amerykańska baza lotnicza Al Asad jest wykorzystywana przez wojska Stanów Zjednoczonych w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Należy pamiętać, że jest ona również miejscem stacjonowania około setki polskich wojskowych". Władze wojskowe krajów zaangażowanych w działanie wspomnianej koalicji poinformowały, cytowany przez polsatnews.pl, że ani amerykańskim, ani sojuszniczym żołnierzom nic nie zagraża.

Al Jazeera Twitter

Głos w sprawie zabrał również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Żaden z polskich żołnierzy w Iraku nie ucierpiał po atakach rakietowych na bazy Al Asad i Irbil. Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku", czytamy na na Twitterze.

Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych, napisał: "W sytuacji w jakiej znalazł się polski kontygent w Iraku, Prezydent ma przestać robić wreszcie fochy i zwołać RBN. Wszyskie siły polityczne powinny być poinformowane o sytuacji i poznać planowane działania władz. To nie jakaś łaska a obowiązek".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytów

2. Nieleczony kaszel może prowadzić do poważnych chorób. Nie powinniśmy go bagatelizować

3. Dziennikarz TVP odleciał. Dziwny wywód na temat seksu i stron dla dorosłych

4. Tadeusz Rydzyk dostanie szału. Radio Maryja pojawi się w zagranicznym filmie

5. Uzbrojony mężczyzna wtargnął do gmachu TVP i zmuszał pracowników do emisji na żywo. Zapomniana historia

6. Magda Gessler zrobiła im rewolucję, a potem wbiła nóż w plecy? Ludzie są oburzeni, największy skandal w okolicy