Informacje, przekazane nieoficjalnie przez Dziennik Gazetę Prawną, mówią o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w maju.. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 28 Kwietnia 2020

GDP: Rozważa się wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w Polsce. Co to oznacza dla obywateli?

Informacje, przekazane nieoficjalnie przez Dziennik Gazetę Prawną, mówią o wprowadzeniu jednego ze stanów nadzwyczajnych na tuż przed wyborami planowanymi na 10 maja. Podobno możliwe są różne scenariusze i w grę wchodzi nawet stan klęski żywiołowej. Może obowiązywać to tylko przez kilka dnia, a pozwoli na odsunięcie wyborów na sierpień. Przypomnijmy, że wokół wyborów wciąż krąży wiele wątpliwości i niewiadomych. Możliwe, że sprawa zaczyna przerastać już samą władzę, która to do tej pory zdawała się być nieugięta w tej kwestii.

Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, partia rządząca coraz poważniej rozważa wycofanie się z pomysłu majowych wyborów prezydenckich i to nawet mimo przygotowań, które ruszyły już pełną parą. Być może tak się stanie, gdy ogłoszony zostanie w Polsce w maju stan klęski żywiołowej.

Nie żyje finalistka Masterchefa. Była w piątym miesiącu ciąży, dramatyczne ustaleniaNie żyje finalistka Masterchefa. Była w piątym miesiącu ciąży, dramatyczne ustaleniaCzytaj dalej

Informacje, przekazane nieoficjalnie przez DGP, mówią o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w maju

Jak informuje nieoficjalnie Dziennik Gazeta Prawna, z doniesień uzyskanych przez jej źródła, stan klęski żywiołowej jest obecnie rozważany przez PiS i mógłby zostać ogłoszony nawet na początku maja. Powodów do jego wprowadzenia jest co najmniej kilka. Jeden z nich może być związany z już wydrukowanymi pakietami wyborczymi do głosowania korespondencyjnego. Wówczas wybory planowane na 10 maja nie odbędą się. Co wtedy? Możliwych jest kilka scenariuszy. W takim przypadku marszałek sejmu musiałby zarządzić ponownie wybory.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Atakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące fakty
2. Pilna akcja służb na Nowogrodzkiej. Na miejscu 8 zastępów straży pożarnej i grupa chemiczna

- Ich rozstrzygnięcie (wyborów - red.) mogłoby jednak przypaść po 6 sierpnia, gdy prezydent kończy swoją kadencję. W takim przypadku trzeba przyjąć interpretację konstytucji, że marszałek Sejmu przejmuje jego obowiązki, bo ustawa zasadnicza wprost zakazuje pełnienia prezydentowi urzędu po zakończeniu kadencji - podkreśla konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski. Innym wyjściem jest także rezygnacja prezydenta w przedostatnim dniu kadencji.

Szef PKW Sylwester Marciniak zabrał dziś po raz pierwszy zdecydowany głos w sprawie wyborów korespondencyjnych i podważa ich słuszność oraz zgodność z prawem. - Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne odkrycia w sprawie pandemii. To schorzenie sprawia, że chorobę przechodzi się ciężej
  2. Żłobki i przedszkola od 6 maja, ale duże polskie miasto mówi "nie". Prezydent porównuje do szaleństwa
  3. Polscy turyści wrócili na szlaki. W sieci pojawiły się oburzające zdjęcia i nie chodzi o tłumy
  4. W Polsce już nie rodzi się więcej dzieci? Stan sprzed programu 500 plus
  5. Ktoś celowo zniszczył samochód, którym pielęgniarka jeździła do szpitala. Karygodne zdarzenie w Gliwicach
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna