informacje. (zdj. il.) Pixabay.com/hutchibusanet
Źródło: (zdj. il.) Pixabay.com/hutchibusanet
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 21 Lipca 2020

Ludzkie szczątki w gdańskiej kanalizacji. Odkryto aż 14 szkieletów

Informacje o makabrycznym znalezisku w Nowym Porcie w Gdańsku obiegły internet. W trakcie realizowania prac związanych z kanalizacją robotnicy odkryli 14 szkieletów pochodzących najprawdopodobniej z pierwszej połowy XX w. Według historyków szczątki pochodzą z zamkniętego cmentarza ewangelickiego.

Przy kościach znaleziono również pokruszone płyty nagrobne, które wskazały badaczom pochodzenie szczątków. Do niezwykłego okrycia doszło w Gdańsku.

Obrazy WTV"Syn Jacka Kurskiego zaczął mnie krzywdzić, gdy miałam 9 lat". Zatrważające doniesienia Gazety Wyborczej, śledztwa dwukrotnie umarzanoCzytaj dalej

Nowy Port w Gdańsku: 14 szkieletów na budowie

Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków zapewnia, że wszystkie prace były prowadzone zgodnie z procedurami oraz nad całą inwestycją czuwał nadzór archeologiczny. To archeolodzy właśnie poinformowali urząd o znalezisku. Zdecydowano o przerwaniu robót w miejscu odnalezienia kości. - Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą. Prace przy budowie podziemnych instalacji prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Gdy w wykopie znaleziono pochówki, archeolog z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum zawiadomił nasz urząd, a my wstrzymaliśmy prace i nakazaliśmy przeprowadzenie badań, które trwają - przekazał w rozmowie z Polsat News Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dziś nie w całej Polsce będzie bezpiecznie. Niektórzy powinni na siebie uważaćDziś nie w całej Polsce będzie bezpiecznie. Niektórzy powinni na siebie uważaćCzytaj dalej

Cmentarz przy zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV - gdzie dziś znajduje się park - funkcjonował prawdopodobnie od połowy XVII w. W połowie XIX wieku zdecydowano o przekształceniu cmentarza na nekropolię ewangelicką. Cmentarz został zamknięty po II wojnie światowej, w latach 50. - Rozebrano grobowce, a teren zniwelowano. Miejska legenda głosi, że górkę w parku jordanowskim usypano z rozebranych nagrobków" - informuje rzecznik konserwatora.

DZISIAJ GRZEJE: 1. B. gwiazda TVP apeluje do wszystkich o pilną pomoc. Jej syn został okradziony, do sieci trafiło nagranie 2. Dziewczynka umierała z głodu. Jej płacz nie robił na nikim wrażenia

Szczątki prawdopodobnie trafią teraz na Cmentarz Łostowicki, położony w Gdańsku. Portal trojmiasto.pl informuje, że całą sprawą zainteresował się przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port Łukasz Hamadyk. "Zapowiada że, we wtorek złoży pismo do Urzędu Miejskiego, by na całym tym terenie przeprowadzono ekshumacje" - informuje portal.

W przeszłości słyszeliśmy już o podobnych przypadkach w naszym kraju. W tym roku w styczniu w centrum Krakowa odkryto ludzkie kości, które okazały się pozostałością po XVII-wiecznym "cmentarzu podrzutków". Trwały tam wtedy prace rewitalizacyjne Placu św. Ducha, gdzie miał powstać mały park. Jak wspomniał wtedy dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf, szczątki odkopano na głębokości 20 cm. po rozbiciu i zdjęciu płyty betonowej. Była ona wylana 120 lat wcześniej. Z kolei w czerwcu podczas budowy drogi ekspresowej S19 odkryto cmentarz z XVII wieku w Jeżowem na Podkarpaciu. W piasku leżały szczątki czworga wtulonych w siebie dzieci, połączonych stopami.

ZOBACZ TAKŻE:

    1. Porażające zachowanie kobiety w autobusie. Wszystko się nagrało [wideo]
    2. Ile wynoszą wydatki na pierwszą damę? Kancelaria Prezydenta tego nie wie
    3. Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić
    4. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
    5. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
    6. Oburzające sceny nad Morskim Okiem. Aż przykro patrzeć