Ile zarabia poseł?
Źródło:Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Ile zarabia poseł? Wyjaśniamy, ile zarabiają posłowie w Polsce

To, ile zarabiają posłowie w Polsce od zawsze wzbudza liczne kontrowersje, zwłaszcza jeśli założymy, że pieniądze pobierać mogą z jeszcze innych źródeł.

Ile zarabia poseł? Pensję poselską określa ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Uposażenie poselskie wynosi obecnie 8016,70 zł brutto. Do tego dochodzi jeszcze dieta poselska o wysokości 2505,20 zł, od której praktycznie nie odprowadza się podatku. A to jeszcze nie wszystko. Posłom i posłankom należą się dodatki za zasiadanie w poszczególnych komisjach.


Ile zarabiają posłowie w Polsce?


Z założenia kwoty, jakie zarabiają posłowie, senatorowie, ministrowie i inni urzędnicy państwowi, mają pozwolić im na pełne poświęcenie się pełnionej funkcji, bez konieczności dorabiania. Oczywiście, w praktyce, wielu posłów zarabia znacznie więcej niż 10 tys. zł. z pensji oraz uposażenia. Przewodniczący komisji otrzymuje dodatkowe 20 proc. wynagrodzenia, wiceprzewodniczący dostaje 15 proc. pensji, a przewodniczący podkomisji stałej - 10 proc. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ryczałt za prowadzenie biur poselskich. Wynosi on 11 tys. zł. W teorii powinien on posłużyć do pokrycia wydatków, jakie wiążą się z prowadzeniem biura.


Do zarobków polityków zawsze należy podchodzić z pewnym dystansem. Choć otrzymywana przez nich, stała pensja jest stosunkowo wysoka, nie zapewnia luksusów. Faktyczne, posiadane przez posłów i posłanki kwoty, wychodzą zazwyczaj w oświadczeniach majątkowych. Po samym odjęciu kosztów najmu mieszkań, posiadanych przez wielu polityków, okazuje się że zarabiane przez nich kwoty pozwalają na dostatnie życie.


Niebawem posłów czeka podwyżka. Choć nieszczególnie imponująca - o 600 zł - to jednak pierwsza, odczuwalna od wielu lat. 10 lipca trafiło do Sejmu pismo ministra finansów, mówiące o wzroście wynagrodzeń na poziomie 6 proc.


Ile zarabia poseł w porównaniu do senatora?


Nie ma różnicy. Niezależnie od tego, w której z izb zasiada wskazana osoba, zarabiać będzie mniej więcej tyle samo. Uposażenie, dieta i ryczałt za prowadzenie biura pozostają na tym samym poziomie. Podobnie dodatki za zasiadanie w poszczególnych komisjach.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News