Tomasz Grodzki. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 15 Września 2020

Wraca temat podwyżek dla polityków. Prace po cichu już rozpoczęte, poznaliśmy szczegóły

Senat chce wziąć w swoje ręce kwestię uregulowania wynagrodzeń dla polityków i całej budżetówki. To nie tylko propozycja programowa opozycji, ale również sposób, aby wywołać negatywne nastroje wśród społeczeństwa wobec PiS-u.

Kilka tygodni temu opozycja poparła projekt obozu rządzącego dotyczący podwyżek dla polityków. Gdy obywatele zaczęli krytykować ten pomysł, Platforma Obywatelska wycofała się z poparcia ustawy podwyżkowej.

Rząd rozda kolejne pieniądze, można dostać nawet 1,5 tys. zł. Jest jeden warunekRząd rozda kolejne pieniądze, można dostać nawet 1,5 tys. zł. Jest jeden warunekCzytaj dalej 

Tomasz Grodzki o projekcie podwyżek

Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział stworzenie zespołu parlamentarnego, który zajmie się sprawą uregulowania wynagrodzeń w sferze budżetowej. Nowa propozycja ma być zaprezentowana najwcześniej w przyszłym roku. „Zleciłem prace przygotowawcze senackiemu Biuru Analiz, Dokumentacji i Korespondencji, które ma przeanalizować, jak wygląda aktualny system konstruowania płac sfery budżetowej. Już widać, że sporo pracy przed nami, bo galimatias jest ogromny. Z jednej strony są przywileje branżowe, z drugiej uzgodnienia w porozumieniach trójstronnych czy ze związkowcami. A na to wszystko nakładają się jeszcze systemu wynagrodzeń w spółkach państwowych, takich jak PK. Celem finalnym jest zmiana Polski z kraju niskich płac w kraj przyzwoitych, godnych płac.” – mówi Tomasz Grodzki dla "Ddziennika Gazety Prawnej".

Jolanta Kwaśniewska zadawała szyku już od młodości. Tak wyglądała przed latyJolanta Kwaśniewska zadawała szyku już od młodości. Tak wyglądała przed latyCzytaj dalej 

Ile zarabiają politycy?

Obecnie uposażenie poselskie wynosi 8016,70 zł brutto. Doliczyć należy do tego dietę poselską, która wynosi 1/4 uposażenia. Obecnie jest to prawie 2505,20 zł brutto. Dodatkowo prawie cała ta kwota jest zwolniona z podatku. W sumie zarobki posła wynoszą blisko 10,5 tys. brutto.

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Wiadomości" TVP znów bezstronnie? Promują Kurskiego, mocne słowa na wizji: "My nie jesteśmy, aby się cokolwiek opłacało"
2. W kuchni masz przyprawę, którą medycyna ludowa wykorzystywała od wieków. Szczególnie teraz trzeba mieć ją pod ręką

Ponadto posłowie otrzymują pieniądze na prowadzenie swoich biur i zwrot kosztów paliwa. Parlamentarzyści mają wyższa niż zwykły obywatel kwotę wolną od podatku, która w ich przypadku wynosi ok. 30 tys. zł. Dodatkowo mogą oni bezpłatnie korzystać ze środków transportu publicznego – samolotów, pociągów, autobusów, tramwajów i metra. Politycy otrzymują również różnego rodzaju dodatki – 20 proc. dla przewodniczącego komisji, 15 proc. dla zastępców i 10 proc. dla szefów podkomisji.

Sekret na idealnie soczyste kotlety mielone. Zdziwisz się jakie to prosteSekret na idealnie soczyste kotlety mielone. Zdziwisz się jakie to prosteCzytaj dalej


Źródło: [msn.pl, DGP, gk24.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. I wszystko jasne. Wiceminister już potwierdził, wiemy ile będzie wynosić czternasta emerytura
  2. Będzie nowe obostrzenie dla wszystkich Polaków. Decyzja ma zapaść na dniach
  3. Rafał Trzaskowski zaszalał w klubie, do sieci wyciekło nagranie. Zaskoczeni?
  4. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  5. Pomóż znaleźć właściciela. Agresywne psy zabiły jamniczka, tragiczne zdarzenie w Krakowie
  6. Dlaczego nie wolno trzymać nóg na desce rozdzielczej? Zdjęcia po wypadku