Ile zarabia europoseł?
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Ile zarabia europoseł? Liczymy, ile zarabia poseł europarlamentu

Zarobki europosłów przyprawiają o zawrót głowy, zwłaszcza w Polsce. Nie dziwi więc, że tak wielu polityków decyduje się na wyjazd do Brukseli.

Ile zarabia europoseł? Według obowiązującej zasady - 38,5 proc. wynagrodzenia zasadniczego sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W przeliczeniu na złotówki jest to znacznie więcej, niż kwota, na jaką liczyć mogą polscy politycy w krajowym parlamencie, bo aż 29 tys. zł (6800 euro). Pensja ta jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej dochodów, na jakie liczyć mogą eurodeputowani.


Ile zarabia europoseł? Wiemy, ile zarabia poseł europarlamentu


Do wspomnianych 29 tys. zł dochodzi 1,4 tys. zł. dniówki (320 euro). Kwota ta przeznaczona jest na zakwaterowanie. Jedynym warunkiem, jaki spełnić musi eurodeputowany, aby otrzymać dodatkowe pieniądze jest udział w posiedzeniach w Brukseli bądź Strasburgu. Politycy otrzymują również dodatek na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem danej funkcji w jednym z miast. Wynosi on 19 tys. zł (4500 euro). Niektórzy europosłowie otrzymują jeszcze zwrot za podróże i dodatkową dietę, jeśli przemieszcza się poza Unią Europejską.


Ile w sumie może wyciągnąć poseł Parlamentu Europejskiego? Ponad 70 tys zł. a to wszystko bez uwzględnienia dodatkowych przywilejów. Unia Europejska zwraca ⅔ kosztów medycznych. Miesięcznie eurodeputowani mogą również przeznaczyć ponad 100 tys. zł na utrzymanie swoich asystentów. Na stanowisku nie mogą jednak obsadzać członków swoich rodzin.


Za co eurodeputowani otrzymują te, jak na polskie warunki, bajońskie sumy? Do ich obowiązków należy m.in. przedstawianie pomysłów korzystnych dla obywateli UE oraz spotkania z wyborcami oraz wyjaśnianie im zasad pracy w PE.