Hubert Czerniak został skazany
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 31 Października 2019

Polski guru antyszczepionkowców skazany. Bezprecedensowy wyrok

Hubert Czerniak, jeden z najbardziej znanych (zaraz obok bezowocnie ubiegającej się o mandat Justyny Sochy) guru polskich antyszczepionkowców, usłyszał wyrok. To bardzo ważny krok na drodze do walki z organizacjami pokroju STOP NOP.

Doktor Hubert Czerniak zasłynął z serii wypowiedzi, podważających potrzebę szczepienia dzieci. 30 października Okręgowy Sąd Lekarski wydał wyrok zawieszenia prawa wykonywania zawodu na jeden rok. Lekarz zapowiedział już odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego, ale decyzja niższej instancji i tak daje nadzieje na dalszą, skuteczną walkę z antyszczepionkowcami.

Hubert Czerniak zasłynął z nienaukowych wypowiedzi

Skazany lekarz wielokrotnie sugerował, że szczepienia mogą wywoływać ciężkie powikłania oraz autyzm. Dezinformacja, jakiej się dopuszczał, zbierała znaczące żniwo. Na samym Facebooku lekarza obserwuje ponad 70 tysięcy osób a część z jego fanów protestowała pod instytucją, która zadecydowała o ukaraniu go. Sąd rozpatrywał m.in. szkody, jakich dokonał udzielając wywiadu telewizji NTL.

Nie ma na to naszej zgody. Młody, polski celebryta w obrzydliwy sposób śmieje się z ubogich dzieciNie ma na to naszej zgody. Młody, polski celebryta w obrzydliwy sposób śmieje się z ubogich dzieciCzytaj dalej

- To jest rozmowa, wywiad z pracownikiem koncernu, którzy wiedzieli, że szczepią MMR2 – Świnka, Różyczka, Odra, powoduje autyzm od 15 miesiąca po szczepieniu… ale chęć zysku była ważniejsza niż dochodzenie. Powiem jeszcze jedną rzecz, najlepszym biznesem jest sprzedawanie szczepionek (redaktor próbuje przerwać)… może tylko skończę. Jest lepsze niż sprzedawanie broni i narkotyków, bo jest to bezkarne i legalne - grzmiał Czerniak w wywiadzie udzielonym NTL.

Jednym z "argumentów" używanych przez Czeniaka w debacie o szczepieniach, był spisek, jaki miał zawiązać się wokół jego środowiska.

- Jest przygotowywane wszystko, żeby ten naród wynarodowić. Chore dzieci nie będą stanowiły mocnego kręgosłupa narodowego. (…) A skąd się biorą te autystyczne dzieci? W 2025 r. ponad połowa populacji chłopców będzie autystyczna - mówił lekarz.

Okręgowy Sąd Lekarski uznał wypowiedzi Czerniaka za szkodliwe, antyzdrowotne i nie mające nic wspólnego z etyką lekarską.