Opublikowano szczegóły testamentu zmarłego kardynała Henryka Gulbinowicza.. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Listopada 2020

Ujawniono testament Gulbinowicza. Jego ostatnia wola zaskakuje

Testament zmarłego kardynała Henryka Gulbinowicza odczytano w miniony poniedziałek. Szczegóły ostatniej woli podejrzewanego o czyny pedofilskie hierarchy opublikowała dziś wrocławska kuria. Pewnym jest, że uroczystości pogrzebowe duchownego odbędą się poza katedrą.

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Wiadomość tej treści obiegła wszystkie krajowe media w poniedziałkowe przedpołudnie. Hierarcha od ponad tygodnia przebywał w szpitalu, a informację o jego śmierci potwierdziło na Twitterze Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. "Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie", napisano w mediach społecznościowych. Gulbinowicz odszedł w wieku 97 lat.

Dotarli do mieszkańców miejscowości, z której pochodzi kardynał Dziwisz. Dawni sąsiedzi przerwali milczenieDotarli do mieszkańców miejscowości, z której pochodzi kardynał Dziwisz. Dawni sąsiedzi przerwali milczenieCzytaj dalej

Duchowny zmarł we Wrocławiu o godzinie 10:40. Tego samego dnia odczytano jego testament, a następnie rozpoczęto przygotowania do pogrzebu metropolity wrocławskiego. Szczegóły ostatniej woli Gulbinowicza za miejscową kurią przytacza Wirtualna Polska.

Szczegóły testamentu Gulbinowicza

Zaznaczono, że ze względu na prośbę bliskich kardynała data oraz miejsce jego pochówku nie zostaną podane do wiadomości publicznej. Jednego możemy być pewni – ciało hierarchy nie spocznie we wrocławskiej katedrze.

Zwyczajowe prawo nie będzie przysługiwać Gulbinowiczowi ze względu na decyzję Watykanu. Przypomnijmy, że papież Franciszek zakazał mu ponadto używania insygniów biskupich.

Wiadomość TVP straszą Wiadomość TVP straszą "szantażem", naginając fakty. Zdumiewający materiałCzytaj dalej

"W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich", czytaliśmy w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Rząd planuje nową daninę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

Jak wskazuje Wirtualna Polska, zdecydowana większość zapisek w testamencie metropolity nawiązywała do aspektów duchowych. W dokumencie zmarły wspominał swoje życie oraz dziękował tym, którzy w trakcie 97 lat stanęli na jego drodze.

Media sugerowały, że w ostatniej woli Gulbinowicza mogły znaleźć się dane dotyczące preferowanego miejsca spoczynku. Zwłaszcza że na kilka dni przed śmiercią kardynała odwiedziła watykańska delegacja, która poinformowała go o wspomnianej decyzji Stolicy Apostolskiej.

Wiemy, że uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską. Natomiast zgodnie z wolą zmarłego informacja o miejscu i czasie pogrzebu nie będzie podawana do wiadomości publicznej – zaznaczył w Radiu Wrocław rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski, cytowany przez WP.

Przekazano, że należące do hierarchy rzeczy trafią do wrocławskiego Caritasu. Książki Gulbinowicza zasilą z kolei zbiory biblioteki seminarium duchownego.

Wyznaczono datę mszy żałobnej

Archidiecezja poinformowała ponadto o terminie mszy żałobnej w intencji zmarłego hierarchy. Nabożeństwo ma odbyć się w piątek, 20 listopada, w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu.

Tego samego dnia, jak wskazuje wspomniany serwis, odbędzie się głosowanie Rady Miejskiej Wrocławia wobec możliwości odebrania duchownemu tytułu honorowego obywatela miasta. Niewykluczone, że pośmiertnie utraci on również Order Uśmiechu, a także Order Orła Białego.

Przypomnijmy, że kardynał miał przez lata wykorzystywać seksualnie nieletnich, a następnie zostać częścią machiny kryjącej księży-pedofilów, w tym skazanego za gwałty Pawła K., który poprzednio był przenoszony z parafii do parafii.

źródło: WP

Magda Gessler podzieliła się bardzo prywatną, poruszającą historią. Magda Gessler podzieliła się bardzo prywatną, poruszającą historią. "Nie mogłam być przytulona przez moją mamę rok od urodzenia"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Całkowita zmiana systemu testów na koronawirusa w Polsce? Zaskakujące zalecenia Polskiej Akademii Nauk
  2. Najszybsze, rozpływające się w ustach ciasto czekoladowe, idealne dla niezapowiedzianych gości. Zrobisz je w trakcie zaparzania herbaty
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Podczas podróży samochodem może dojść do najgorszego
  6. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
  7. Dinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologów