Henryk Gulbinowicz został rozgrzeszony tuż przed śmiercią.. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 16 Listopada 2020

Niewiele osób wiedziało. Kardynał Henryk Gulbinowicz został rozgrzeszony przed śmiercią

Mimo ogromnych przewin, jakich przez lata dopuszczał się kardynał Henryk Gulbinowicz, tuż przed śmiercią otrzymał on rozgreszenie. Nim pojechał do szpitala zdążył jeszcze się wyspowiadać i dopiero potem stracił przytomność i trafił do placówki, w której nie ocknął się aż do swojej śmierci.

Tuż przed śmiercią przy kardynale pojawił się też kapłan, który pomodlił się nad umierającym.

Kuriozum, totalna wpadka w TVN24. Wyemitowali wpis z fejk konta Kuriozum, totalna wpadka w TVN24. Wyemitowali wpis z fejk konta "na****nywikary", do którego odniósł się Karczewski, bo też się nie zorientowałCzytaj dalej

Henryk Gulbinowicz otrzymał przed śmiercią rozgrzeszenie

Od ponad tygodnia Polacy żyją wstrząsem, jaki dokonał się w Kościele po emisji reportażu "Don Stanislao" oraz oświadczeniem nuncjatury apostolskiej w sprawie kardynała Gulbinowicza, który po śledztwie okazał się być winnym zarzucanego mu molestowania, pedofilii i współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa.

Kardynał Gulbinowicz od paru miesięcy nie pokazywał się już publicznie, a przed paroma tygodniami otrzymał informację na temat wyniku śledztwa przeprowadzonego w jego sprawie przez Watykan. W związku z przewinami, których miał się dopuścić, odebrano mu wszelkie honory przynależne hierarsze w jego randze.

Niedługo po tym, jak informacja o karze ze Stolicy Apostolskiej dotarła do kardynała, ten stracił przytomność i trafił do szpitala. Nigdy już się nie obudził, choć były momenty, kiedy jego stan się poprawiał. 97-letni kardynał zmarł dziś rano.

Jak się okazało, jeszcze nim trafił do szpitala, był u spowiedzi, gdzie otrzymał rozgrzeszenie. Sprawa wydaje się szokująca, bo mogłoby się wydawać, że za jego przewiny uzyskanie rozgrzeszenia jest niemożliwe, prawo kanoniczne jednak tego nie zabrania.

Spowiedź - jakie grzechy według prawa kanonicznego może odpuścić spowiednik?

PiS traci większość? Grunt pali się pod nogami, kolejny poseł odchodziPiS traci większość? Grunt pali się pod nogami, kolejny poseł odchodziCzytaj dalej

Prawo kanonicznie jasno wypowiada się w kwestii odpuszczenia grzechów. Przede wszystkim trzeba spełnić trzy podstawowe warunki spowiedzi - mówić podczas niej prawdę, żałować i postanowić poprawę. W każdym z tych przypadków odpuszczenie grzechów albo jest uznawane za nieważne, albo ksiądz nie może go dokonać.

Za co na pewno nie otrzymamy rozgrzeszenia? Lista na szczeblu diecezjalnym jest krótka i dość specyficzna - formalne odstępstwo od wiary, aborcja, pobicie lub zabójstwo biskupa, usiłowanie odprawienia Mszy św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma ważnych święceń, próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną, przynależność do stowarzyszeń walczących z Kościołem.

Rozgrzeszenia nie otrzymają też osoby żyjące w konkubinacie. Jak widać kwestia rozgrzeszenia dotyczy głównie przestępstw powiązanych z Kościołem, ale na tej liście znalazła się również aborcja.

To oznacza, że według prawa kanonicznego udowodnione wobec Gulbinowicza winy mogły formalnie zostać mu odpuszczone.

Trwa ustalanie miejsca pochówku kardynała

Ze względu na zawiłą sytuację związaną z kardynałem, który nie może zostać pochowany w katedrze, trwają poszukiwania innego miejsca pochówku. Na razie mówi się przede wszystkim o cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Jest to niewielki cmentarz parafialny wrocławskiej katedry. Informacja nie jest jednak potwierdzona.

Do decyzji, jak twierdzą niektórzy, ma dojść dopiero po odczytaniu testamentu kardynała. Możliwe, że jeszcze przed śmiercią, a już po wizycie nuncjatury, wykonał dokładnie instrukcje dotyczące jego pochówku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych
2. Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeń
3. Zażenowany Grzegorz Markowski przerwał milczenie ws. pieniędzy od Glińskiego. "Byłoby niemoralne"

źródło: [wroclaw.se.pl][niedziela.pl][wroclaw.wp.pl]

Nagle Nagle "Rolnik szuka żony" wstrzymany. Co się stało?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu". Zaskakujące kondolencje abp. Gądeckiego w związku ze śmiercią kard. Gulbinowicza
  4. Na planie "The Voice of Poland" polały się łzy, niespodziewane. Do czego doszło i skąd tyle emocji?
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat