Henryk Gołębiewski. https://www.youtube.com/watch?v=bApun3uVXhg
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=bApun3uVXhg
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Stycznia 2020

Aktor ze "Świata według Kiepskich" długo pracował fizycznie. Nie spodziewał się, że ponownie zostanie gwiazdą

Henryk Gołębiewski w latach 70 został niekwestionowaną gwiazdą polskich seriali. Fani pamiętają go przede wszystkim z kultowej roli w "Podróży za jeden uśmiech". Gdy aktor przerywał karierę, nie przypuszczał, że po ponad 20 latach znów trafi na ekrany.

Młody Gołębiewski trafił przed kamerę prosto spod trzepaka. Na tym samym osiedlu mieszkał bowiem reżyser Janusz Nasfeter, który, jak przypomina "Świat Seriali", obserwował z balkonu rozrabiającego Heńka. Nastefer zaprosił grupkę osiedlowych chłopaków na casting do dramatu "Abel, twój brat". Chłopcy mieli wyrecytować otrzymany tekst. O angażu Gołębiewskiego zdecydowała jednak scena płaczu.

Tego dnia młody Gołębiewski był niestety w wyjątkowo dobrym humorze i mimo wysiłków nie potrafił zapłakać. "Henio, mama ci umarła", zawołał wówczas Nastefer. "Chłopiec poryczał się i dostał rolę", przypomina Interia. Za nią niezwykle szybko przyszły kolejne, m.in kultowa "Podróż za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana".

W TVP istnieje czarna lista. Były dziennikarz ujawnił jej treśćW TVP istnieje czarna lista. Były dziennikarz ujawnił jej treśćCzytaj dalej

Henryk Gołębiewski. Zygzakiem przez życie

Chłopak nie wierzył jednak, że uda mu się żyć z aktorstwa.Skończył zawodówkę i przez większą część życia ciężko pracował fizycznie. W trakcie dwóch dekad rozłąki z aktorstwem Gołębiewski był m.in. ślusarzem, malarzem czy budowlańcem. Nie bał się żadnej pracy. Pracował również w NRD i "na czarno" w Moskwie.

Henryk Gołębiewski

W pewnym momencie przyszło bezrobocie. Wraz z bezrobociem brak pieniędzy. Z brakiem pieniędzy przyszło picie. Gołębiewskiego zawsze ciągnęło do alkoholu i hazardu, o czym sam bez krępacji opowiadał. W pokonaniu nałogu pomogła mu praca. Jego szefem w firmie montującej klimatyzacje został Roman Szczeblewski. Wkrótce mężczyźni wspólnie założyli kabaret Ro-Pa.

Do aktorstwa wrócił w 1996 roku, rolą w filmie "Boża podszewka". Największą popularność i uznanie przyniosła mu jednak tytułowa rola w dramacie "Edi" z 2002 roku. Henryk Gołębiewski zaznacza, że do dziś najlepiej wspomina przygodę na planie "Podróży za jeden uśmiech".

Obecnie występuje m.in. w "Świecie według kiepskich" i serialu "Lombard. Życie pod zastaw". Wydał również biografię o jakże trafnym tytule "Zygzakiem przez życie".

Henryk Gołębiewski -- Zygzakiem przez życie

Henryk Gołębiewski

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznania

2. Lawina hejtu na Martynę Wojciechowską. Wszystko przez słowa o depresji

3. Abp Marek Jędraszewski przeszedł samego siebie. "Już nie wiadomo, kto jest mężczyzną"

4. W TVP istnieje czarna lista. Były dziennikarz ujawnił jej treść

5. Mocne spięcie w programie Olejnik na żywo. Sikorskiemu puściły nerwy

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze