Grzegorz Markowski krytycznie o Ministerstwie Kultury. East News/Jan Bielecki
Źródło: East News/Jan Bielecki
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 16 Listopada 2020

Zażenowany Grzegorz Markowski przerwał milczenie ws. pieniędzy od Glińskiego. "Byłoby niemoralne"

Grzegorz Markowski za pośrednictwem Facebooka swojej córki Patrycji, wydał oświadczenie w którym krytykuje budzący dużo kontrowersji Fundusz Wsparcia Kultury. Wokalista Perfectu stwierdził, że przyjęcie pieniędzy w tak trudnej dla wszystkich Polaków sytuacji byłoby nieetyczne.

Grzegorz Markowski wyraźnie potępił pomysł przekazania wsparcia finansowego z kieszeni podatników artystom, których sytuacja materialna nie zmusza do podjęcia takich pieniędzy. Kontrowersyjna lista podmiotów, które podlegają pomocy z Funduszu Wsparcia Kultury została opublikowana w piątek. Lider Perfectu stwierdził, że przyjęcie przez niego środków z tego tytułu byłoby nieetyczne.

Sławomir Świerzyński z Bayer Full okradł innego artystę? Chodzi o zwykłą uczciwość, ujawniamy - wstydSławomir Świerzyński z Bayer Full okradł innego artystę? Chodzi o zwykłą uczciwość, ujawniamy - wstydCzytaj dalej

Grzegorz Markowski krytykuje Ministerstwo Kultury

Lista podmiotów, którym należy się pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury od samego początku budziła kontrowersje. 400 milionów złotych, które miało zostać rozdysponowane między najbardziej dotkniętych kryzysem pandemicznym artystów, ostatecznie trafić miało w ręce osób, których zaliczenie do "przedstawicieli kultury" okazało się mocno dyskusyjne. Dodatkowo okazuje się, że nie powodzi im się tak najgorzej.

Setki tysięcy złotych miały trafić m.in. do znanych polskich zespołów disco polo takich jak Weekend czy Bayer Full. Pomocą funduszu mieli być również objęci m.in. Kamil Bednarek czy Katarzyna Cerekwicka. Porównując z wyżej wymienionymi, najbardziej potrzebującym ośrodkom kultury takim jak chociażby filharmonie w małych miejscowościach miały przysługiwać niewielkie kwoty z funduszu.

Krytyka mediów i przedstawicieli kultury spowodowała wycofanie się Ministerstwa z projektu. Wkrótce do wiadomości publicznej mają zostać przekazane informacje na temat tego, w jaki sposób rozdysponowane zostaną pieniądze.

Jedną z osób, które krytycznie odniosło się do pomysłów ministra kultury był lider znanego i kochanego przez Polaków zespołu Perfect. Grzegorz Markowski za pośrednictwem Facebooka swojej córki, odniósł się do kontrowersyjnego orzeczenia.

Lider Perfectu gani pomysł Glińskiego

Sylwester w TVN odwołany? Przedstawiono najmniej spodziewany scenariusz, wielu będzie zawiedzionychSylwester w TVN odwołany? Przedstawiono najmniej spodziewany scenariusz, wielu będzie zawiedzionychCzytaj dalej

Grzegorz Markowski w swoim wpisie, który udostępnił na Facebooku córki Patrycji wyjaśnia w jaki sposób zespół Perfect znalazł się na liście beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Jednoznacznie odcina się od tego, jakoby miał dostać z tego tytułu choćby złotówkę.

"Pojawia się tam informacja (w oświadczeniu Ministerstwa Kultury - przyp. red.), że managament Perfectu otrzyma ponad 500 000 złotych. Chciałbym wszystkich zainteresowanych poinformować, że pieniądze te nie są dla mnie, ani członków zespołu, techników, całego naszego teamu. To pieniądze wyłącznie dla manager Perfectu i jej agencji. My jako zespół nie mieliśmy najmniejszego zamiaru starać się o tę dotację. Nie wiedzieliśmy o takich planach" - czytamy w oświadczeniu Grzegorza Markowskiego.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeń
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

Artysta stwierdził, że wysoce niemoralnym byłoby ubieganie się o pieniądze, gdy tak wielu Polaków ucierpiało finansowo w sytuacji epidemicznej, z jaką zmaga się obecnie nasz kraj. Grzegorz Markowski nie chce też, by utożsamiano go w jakiś sposób z pomysłem ministra Glińskiego.

"Całe życie graliśmy, koncertowaliśmy. Niemoralnym byłoby w naszej ocenie ubieganie się o tak wielkie pieniądze, gdy w Polsce jest obecnie tak strasznie dużo ludzi, którzy potrzebują ich sto razy bardziej. Dlatego bardzo prosimy o niełączenie nas z tą listą" - napisał Grzegorz Markowski.

W sytuacji, gdy rozdysponowanie środków z Funduszu spotkało się z tak dużą krytyką, minister kultury zmuszony jest do ponownego rozpatrzenia wniosków i stworzenia nowej listy beneficjentów. Wciąż nie wiadomo kiedy spodziewać powinniśmy się ostatecznej decyzji w sprawie pomocy artystom najbardziej dotkniętym kryzysem.

źródło: pudelek.pl

Magdalena Ogórek wolałaby zapomnieć o słowach wypowiedzianych 5 lat temu. Miała jednoznaczne zdanie ws. aborcjiMagdalena Ogórek wolałaby zapomnieć o słowach wypowiedzianych 5 lat temu. Miała jednoznaczne zdanie ws. aborcjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat